0

İster elektriklisini kullanın ister açık ateşin tadına varabileceğiniz kömürlüsünü, yazın tadı barbekü olmadan asla çıkmıyor. Yumuşacık pişmiş, dumanı üstünde tüten etlerin yanı sıra; burgerden tavuğa rehber niteliğindeki bu tariflerle açık hava sofralarınızı şenlendirin.

KAYISILI KUZU ŞİŞ

4 KİŞİLİK
Yapmaya servisten 1 gün önce başlayın

900 gr kuzu boyun fileto, 1 cm kesilmiş
1 küçük kırmızı soğan, 6-8 parçaya ayrılmış
200 gr kuru kayısı

Marinasyon için

2 yemek kaşığı kimyon tohumu
2 yemek kaşığı kişniş tohumu
4 adet kakule
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 küçük kırmızı soğan, küçük doğranmış
3 defne yaprağı, doğranmış
1 yemek kaşığı tuz
2 diş sarımsak, dövülmüş
1 yemek kaşığı toz zerdeçal
1 yemek kaşığı toz tarçın
5 yemek kaşığı kayısı reçeli
5 yemek kaşığı kırmızı şarap sirkesi

Marine sosunu bir gün önceden yapın. Kimyon, kişniş tohumları ve kakuleyi küçük bir tavada orta ateşte kokusu çıkana kadar kavurun. Ardından havanda dövün. Yağı döktüğünüz tavaya soğan, defne yaprağı, tuzu ekleyin ve yumuşayana kadar 15-20 dakika çok hafif pişirin. Sarımsak, toz baharatlar, zerdeçal ve tarçın ekleyin ve bir dakika daha pişirin. Reçel, sirke ve biraz karabiber ekleyin ve reçel eriyene kadar birkaç dakika pişirin. Yapışkan kıvamdaki sosu büyük bir kâseye dökün ve tamamen soğumaya bırakın.

Sos soğuduktan sonra kuzu parçalarıyla harmanlayın. Üzerini kapatıp en az 24 saat buzdolabında bekletin. Ertesi gün barbeküyü ısıtın. Kuzu, soğan ve kayısıları 8 adet metal şişe geçirin ve ızgarada 8-10 dakika kadar pişirin. Yanmaması için reçelli kısımları direkt ateşten uzak tutmaya gayret edin.

KURU ERİK, ADAÇAYI VE SOSİSLİ HİNDİ PORCHETTA

4-6 KİŞİLİK

1 yemek kaşığı deniz tuzu
750 gr hindi göğüs eti
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 küçük soğan, ince doğranmış
1 avuç adaçayı, doğranmış
2 diş sarımsak, dövülmüş
300 gr sosis
75 gr kuru erik, küp doğranmış
16 dilim pastırma

Hindi eti parçalarını yan yana yerleştirin ve bir tokmak yardımıyla dövün. Kızartma yapabileceğiniz bir tavayı orta-düşük ısıda ocağa koyun ve zeytinyağını dökün. Soğan ve adaçayını ekleyin. Soğanlar yumuşayana kadar sık sık karıştırarak yaklaşık 20 dakika pişirin. Sarımsağı ekleyip 1-2 dakika karıştırın. Bir kâseye aktarın ve soğumaya bırakın.

Soğanlı karışım soğuyunca sosisi ve kuru eriği ekleyin. Tuz ve karabiber ile çeşnilendirin. Malzemeler iyice birleşene kadar karıştırın. Dövdüğünüz hindi etlerini streç film serilmiş bir fırın tepsisine dizin. Etlerin üzerine pastırma dilimlerini dizin ve sosisli harcı yayın. Ardından streç film yardımıyla rulo şeklinde dikkatlice sarın. Tüm aromaların birbirine geçmesi için bir gece buzdolabında dinlendirin. Ertesi gün buzdolabından çıkarın. Streç filmi çıkarıp etin pişerken dağılmaması için iple bağlayın.

Barbeküyü yakın ve döndürerek yarım saat kadar pişirin. Servis yapmak için kalın dilimler halinde kesin.

TUNUS BAHARAT KARIŞIMLI TAVUK, CHERMOULA SOS VE BARBEKÜDE PİŞMİŞ PIRASA

4-6 KİŞİLİK
Yapmaya servisten 1 gün önce başlayın

2 kg tavuk
8 ince pırasa
3 yemek kaşığı kişniş tohumu
2 yemek kaşığı kimyon tohumu
1 yemek kaşığı tane karabiber
1 yemek kaşığı frenk kimyon tohumu
2 yemek kaşığı pul biber, süslemek için ekstra
1 yemek kaşığı deniz tuzu
2 diş sarımsak, dövülmüş
3 yemek kaşığı zeytinyağı, yağlamak için ekstra

Chermoula sosu için
1 yemek kaşığı kişniş tohumu
2 diş sarımsak
1 limonun suyu ve kabuğunun rendesi
1 dal kişniş, doğranmış
1 dal maydanoz, doğranmış
1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
8 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Kişniş, kimyon, karabiber ve kimyonu orta boy bir tavaya ekleyin. Kokuları çıkana kadar 1-2 dakika kavurun. Bir havanda kabaca ezin. Pul biber, tuz, sarımsak ve zeytinyağını ilave edin. Kıvam alana kadar karıştırın ve bir gün dinlendirin.

Tavuğu açıp göğüs kısmı yukarı bakacak şekilde bir tahta üzerine yerleştirin. Keskin bir bıçak kullanarak bacaklar ve göğüsler boyunca birkaç derin kesik açın. Baharat karışımını tavuğun üzerine dökün ve her yerini ovalayın. Kesiklere ve yarıklara özellikle sürün. Bir tabağa aktarın ve 24 saate kadar buzdolabında saklayın. Pişirmeye hazır olduğunuzda barbeküyü ısıtın.

Tavuğu direkt ateşte pişirmek istemezseniz göğüs kısmı yukarı bakacak şekilde şişe geçirin. Yaklaşık 45 dakika, üzerine kapak kapatarak pişirin. Sadece bir veya iki kez kontrol edin. Eşit şekilde piştiğinden emin olmak için ara sıra döndürebilirsiniz. Tavuk pişmeye başladıktan sonra göğüs tarafını aşağı çevirin ve ateşten uzakta pişirmeye devam edin. Tavuğun iç sıcaklığı 70 derece civarına ulaştığında derisine fazladan gevreklik katmak için doğrudan ateşin üzerine yerleştirin. En az 74 derece gelene kadar (but kısmında biraz daha yüksek olabilir) düzenli olarak çevirerek 10-15 dakika daha kapağı kapalı pişirin. Gerekli sıcaklığa ulaşılmadan derisi çok fazla renklenmeye başlarsa, doğrudan ateşten uzağa kaydırın. Bu sırada chermoula sosu hazırlayın. Küçük bir tavayı orta ateşe koyun, kişniş tohumlarını ekleyin ve birkaç dakika kızartın. Ardından havana aktarın ve kabaca dövün.

Sarımsakları ekleyip ezmeye devam edin. Ardından limon kabuğu rendesini, limon suyunu, otları ve kırmızı biberi ekleyip birlikte dövün. Bir kâseye aktarın ve zeytinyağını dökün. Tuz ve karabiberi ekleyip iyice karıştırın. Pırasaları uzunluğunun yaklaşık üçte ikisi kadar kesin. Ardından çevirin ve yaprakları ayırmak için kök kısmına bağlı tutarak dörde bölün.

Suyun altında çok iyi yıkayın ve sallayarak kurutun. Üzerine biraz yağ gezdirip tuz ve karabiber serpin. Pırasaları doğrudan ateşin üzerinde yaklaşık 10 dakika boyunca pişmeye bırakın. Tavuğu ve pırasaları bir tahtaya alın ve üzerine pul biber serpip biraz chermoula sostan koyun. Tavuğu keskin bir bıçak yardımıyla parçalara ayırın. Yanında kalan chermoula ile pırasa yatağında servis yapın.

GREYFURT, SOĞAN TURŞUSU VE PİKAN CEVİZLİ ÖRDEK SALATASI

4 KİŞİLİK

Yapmaya servisten 1 gün önce başlayın

4 ördek göğüs eti
1 çubuk tarçın, parçalanmış
3 yıldız anason
1-2 yemek kaşığı pul biber
1 yemek kaşığı deniz tuzu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı bal
2 pembe veya kırmızı greyfurt
160 gr roka
75 gr pekan cevizi, kavrulmuş ve kabaca doğranmış
1 avuç kişniş, doğranmış

Soğan turşusu için
1 büyük kırmızı soğan, ince doğranmış
½ yemek kaşığı tuz
2 yemek kaşığı balzamik sirke

Sos için
1 yemek kalığı hardal
1 diş sarımsak, dövülmüş
4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bir gün önce ördeği marine edin ve salamura soğanı yapın. Ördeğin derisinden etine kadar 2 cm aralıklarla eğik çizgiler kesin ve bir tabağa aktarın. Ufalanmış tarçın, yıldız anason ve pul biberi küçük bir tavaya koyup orta ateşte birkaç dakika kızartın. Ardından bir baharat değirmeni veya havanda öğüterek toz haline getirin. Küçük bir kâseye aktarın. Kıvamlı bir sos yapmak için tuz, zeytinyağı ve bal ile karıştırın. Bunu ördek göğüslerine sürün, eğik çizgilerin içine doğru sürmeye özen gösterin. Üzerini örtüp marine olması için buzdolabına kaldırın. Soğan turşusu için soğanı ve tuzu bir kâseye alın. Beraber ovun, ardından sirkeyi karıştırın. Örtün ve gece boyunca buzdolabında bekletin.

Ertesi gün, greyfurtun üstünü ve altını keskin bir bıçakla dilimleyin. Ardından kabuğunu soyup beyaz kısımlarını alın. Bir kâsenin üzerine elek yerleştirin ve greyfurtu dilimleyin. Mümkün olduğu kadar fazla meyve suyu çıkarmak için kalan zarları elek üzerinde sıkın. Segmentleri bir kenara koyun.

Sos için, hardal ve sarımsağı kâsedeki greyfurt suyuna ekleyip çırpın. Ardından zeytinyağını yavaş yavaş akıtıp çırpmaya devam edin ve sos kıvamı elde edin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Barbeküyü ısıtın. Ördek göğüslerini ızgaraya koyun. Ateşin hemen yanına yerleştirin ve sürekli çevirerek kızartın. Yağını bıraktıkça ateş biraz alevlenecektir.

Kızarıp çıtır çıtır olunca ısıdan uzaklaştırın ve üstlerine kapak kapatın. İç sıcaklığı az pişmiş için 52C dereceye, orta için 60 dereceye ve iyi pişmiş için 74 dereceye ulaşana kadar ateşle direkt temas ettirmeden pişirmeye devam edin. Rokayı, ayıkladığınız greyfurt dilimlerini ve sosları birlikte bir tabağa koyun. Üzerine cevizleri, kişnişi ve soğan turşusunu serpin. Ördeği kalın dilimler halinde kesin ve salatanın üzerine yerleştirin.

SAFRANLI YOĞURT EŞLİĞİNDE BAHARATLI DANA VE HELLİMLİ BURGER

4-6 KİŞİLİK

500 gr dana kıyma, tercihen
%20 yağlı
225 gr hellim peyniri, rendelenmiş
2 yemek kaşığı nar ekşisi
1 diş sarımsak, dövülmüş
1 avuç dereotu, maydanoz, kişniş gibi taze yeşillikler, doğranmış
75 gr çamfıstığı
2 yemek kaşığı kimyon tohumu
½ yemek kaşığı toz tarçın

Soğan turşusu için
1 kırmızı soğan, doğranmış
2 yemek kaşığı sirke
2 yemek kaşığı pudra şekeri

Safranlı yoğurt için
1 tutam safran
150 gr yoğurt
1 diş sarımsak, dövülmüş

Servis için
yeşil salata
Isıtılmış pita ekmeği veya pide

Kıymayı ve rendelenmiş hellimi bir kâseye alın. Nar ekşisini, sarımsağı ve otları ekleyin. Küçük bir tavayı orta ateşe koyun, çam fıstıklarını ekleyin ve altın rengi olana kadar birkaç dakika kavurun. Yaklaşık üçte ikisini kıymayla birlikte kâseye koyun, gerisini küçük bir tabağa ayırın. Kimyon tohumlarını tavaya ekleyin ve bir dakika kadar kavurun. Ardından bir havanda dövün ve tarçın, biraz tuz ve karabiberle karıştırarak kenara alın. Ellerinizle karışımı iyice yoğurun. Ardından 8 eşit parçaya bölün ve top yapın. Dinlendirmek için tabağa alın. Önceden yaparsanız buzdolabında 24 saate kadar saklayabilirsiniz. Bu arada, soğan turşusunu yapın. Küçük bir kâseye dilimlenmiş soğanları koyun ve üzerine sirkeyi dökün. Şekeri ve bir tutam ince taneli tuzu karıştırın. Biraz yumuşayana kadar yaklaşık 30 dakika bekletin.

Safranlı yoğurdu yapmak için ısıya dayanıklı küçük bir kâseye veya sürahiye safranı serpin ve üzerine 1 yemek kaşığı kaynar su dökün. 10-15 dakika bekletin. Ardından yoğurt, sarımsak, tuz ve karabiberi ekleyip iyice karıştırın. Soğanların salamura işlemi bittikten sonra, soğanlarını ayırın. Sirkeli suyu yoğurdun içine boşaltın ve karıştırın. Pişirmeye hazır olduğunuzda barbekünüzü ısıtın. Ateşsiz bir kısım bırakın ki çok ısınan şeyleri koyabileceğiniz bir alanınız olsun. Isındığında, kendinizi yakmamaya dikkat ederek ızgarayı tel fırça ile iyice fırçalayın. Hamburgerleri ateşin üzerine koyun ve çevirmek için metal bir spatula kullanarak her iki tarafı da yaklaşık 4 dakika pişirin. Pişmeye yakın görünüyorlarsa ateşten biraz uzaklaştırın.

Servis yapmak için, ekmeğin üzerine salatadan koyun. Her bir ekmeğe burger köftesi yerleştirin. Üzerine safranlı yoğurt ve soğan turşusunu paylaştırın. Son olarak ayırdığınız çam fıstığı ve ekstra otlarla süsleyin.

ASILARAK PİŞİRİLMİŞ KUZU PİRZOLA

8 KİŞİLİK

İskelet için
3 x 1,5 m ağaç dalları
yaklaşık 10 cm kalınlığında ve
1×1 m uzunluğunda dal
1 m çelik tel
1 m çelik zincir

Kuzu için
2 x 1,3 kg bütün kuzu pirzola
8 yemek kaşığı dijon hardal
4 yemek kaşığı taze biberiye, kekik, maydanoz ve adaçayı, ince doğranmış

İskeleyi oluşturmak için eldiven ve koruyucu giysi giyin. Bir yontma bıçağı veya benzeri bir aletle 3 dalın kabuğunu soyun. Keskin bir oyma bıçağı kullanarak, 2 direğin bir ucuna keskin noktalar oluşturun. Aynı direklerin diğer uçlarında, yaklaşık 10 cm aşağıdan başlayarak, ahşabın yarısını diyagonal şekilde sonuna kadar kesin. Üçüncü direk için, dalın aynı tarafında (yani üst veya alt) olduklarından emin olarak, her iki uçta da eşleşen çapraz noktaları yontun. Dalları U şeklinde, U’nun altındaki çentiklerle eşleşerek ve 2 sivri ucu üstte olacak şekilde yere düz koyun. Her iki kutuptan bir delik açmak için 2,5 cm’lik bir burgu kullanırken birinden eklemleri bir arada tutmasını isteyin ve diğer tarafta tekrarlayın.

1 metrelik dalı kullanarak, deliklere uyması için 2 dübel biçimlendirin ve bunları tokmakla geçirin. İskeleniz gevşekse, sağlamlaştırmak için dübelleri yeniden yapın. Çerçeveyi dik tutun ve bir balyoz kullanarak çerçeve sabitlenene kadar tahta çivileri zemine çakın. Zinciri çerçevenin her iki ucuna sabitlemek için çelik tel kullanın, böylece ateşin 70-80 santim yukarısında asılı kalır. Pişirmeye hazır olduğunuzda ateşi çerçevenin ortasına denk gelecek şekilde yakın. Makul bir kömür yatağınız olduğunda, kömürleri dikkatlice yayın.

Yaklaşık olarak çerçevenin genişliğinin yarısı kadar olmalı. Gerekirse biraz daha kömür ekleyin. Kuzu pirzolayı baharatlayın, ardından kaburgaları ip ile birbirine bağlayın. Her bir pirzola tanesi arasına 2 kanca yerleştirin. Etleri hazırladığınız çerçeveye asın, böylece ısı ete ulaşsın ve pişirmeye başlasın. Biraz rüzgâr varsa, ısıyı yönlendirmek için ateşi bir kürekle dikkatlice itin. 20 dakika sonra et kahverengileşmeye başlayacak ve yağ damlayacaktır. Et kancalarını her 20 dakikada bir hareket ettirerek 2-3 saat pişirin. Böylece eti çevirebilir ve eşit şekilde pişmesini sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 2-3 saat sonra derisi kabarmaya başlamalıdır. Yağın ısıya baktığından emin olun. Daha fazla kömür yatağı ekleyerek ısıyı yükseltin.

Pirzolayı alın ve kancaları çıkarın. Derisini ayırın ve eti hardalla fırçalayın. otları düz bir tepside birleştirin, ardından eti otların içinde yuvarlayın. Sıcak bir yerde folyo altında en az 1 saat dinlendirin. Ardından porsiyonlara bölüp servis yapın.

TAVUK KEBAP

6 KİŞİLİK

12 derisiz ve kemiksiz tavuk but
3 baş sarımsak
3 kırmızı, yeşil veya sarı biber, kabaca doğranmış
1 büyük brokoli
3 soğan, büyük dilimlenmiş
250 gr tereyağı

Marinasyon için
250 gr köz kırmızı biber
1 tutam kırmızı toz biber
50 ml sirke
50 ml zeytinyağı
2 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı kekik yaprağı
1 limonun kabuğunun rendesi ve suyu

Yoğurt sos için
200 gr yoğurt
1 yeşil acı biber, çekirdekleri ayıklanmış ve ince doğranmış
1 avuç maydanoz yaprağı, ince doğranmış

Servis için
6 pita ekmeği veya pide
6 sivri biber (isteğe bağlı)

En az 2 saat veya en fazla 1 gün önce, tavuğun marinasyonu için tüm malzemeleri bir araya getirin. Homojen bir kıvam alana kadar blender’dan geçirin ve kaba alın. Alternatif olarak her şeyi olabildiğince küçük doğrayın ve karıştırın. Tavuk butlarını ikiye bölün ve marine sosuyla birlikte kâseye ekleyin, iyice harmanlayın. Üzerini örtün ve marine etmek için 2 saat veya gece boyunca buzdolabında dinlendirin. Pişmeye hazır olduğunda, barbekünün bir tarafını orta derecede ısıtın, diğer tarafında güvenli bir bölge bırakın. Sarımsakları yatay olarak ikiye bölün, ardından yarısını düz bir şişin üzerine kaydırın.

Brokolileri 2 dakika tuzlu kaynayan suda pişirip buzlu suya alın ve parçalayın. Sebzeleri ve marine edilmiş tavuk parçalarını şişe geçirin. Eşit aralıklarla yerleştirin ve her şeyi yerine sabitlemek için büyük bir soğan parçasıyla bitirin. 6 şiş yapmak için bu işlemi tekrarlayın. Kapta kalan marine sosunu aleve dayanıklı bir tavaya alın ve tereyağını ekleyin. Izgarada 10 dakika pişirin.

Kebapları ızgaraya koyun. Metal bir spatula ile birkaç dakikada bir dikkatlice çevirerek ve üzerine sık sık erimiş yağ dökerek pişirin. Tavuk, altın rengi olduğunda ve iç sıcaklığı 74 dereceye ulaştığında artık hazır demektir. Ateş fazla harlanırsa ya da sebzeler pişip tavuk henüz pişmemişse kebapları ızgaranın ateş yakmadığınız tarafına alın ve üzerine bir kapak kapatın. Tavuklar pişince şişlerden bir çift kavrulmuş sarımsak alın ve ezin. Sarımsak, biber ve maydanozun büyük bir bölümünü yoğurda karıştırın. Kullanıyorsanız, sivri biberlerini ızgara yapın ve her iki tarafını da bir dakika kadar pişirin. Ekmeği, eti, sebzeleri, biraz sarımsaklı yoğurdu, sivri biberi ve kalan maydanozu tabağa tepeleme koyarak servis edin.

LİMONLU TEREYAĞI SOSLU IZGARA SOMON

6 KİŞİLİK

1 avuç taze yeşillikler (biberiye, kekik, adaçayı)
1 sap rezene, doğranmış
1 kg somon, derisi üstünde

Sosu için
250 gr tereyağı
2 limon suyu
1 diş sarımsak, dövülmüş

Barbeküyü ısıtın, direkt ateşte pişirmeyeceğiniz için gerekli ayarlamaları yapmaya başlayın. Kömür, ızgara alanının dörtte birlik kısmında olmalıdır. Düz bir yüzeye ahşap plaka/tahta yerleştirin. otları ve rezene dilimlerini tahtaya yayın, ardından somonu üstüne koyun. Daha dumanlı bir tat için derisi aşağı bakacak şekilde, daha otsu ve gevrek seviyorsanız eti aşağı bakacak şekilde koyabilirsiniz. Tuz ve karabiberle tatlandırın.

Kaplaması çinko olmayan 5-8 uzun çiviyi ete ve alttaki tahtaya hafifçe çakın. Hepsini eşit şekilde somonu destekleyecek şekilde yayın. Tahtayı barbekünün uzak tarafına yerleştirin, yukarıya doğru eğerek hafifçe pişirin. Gerekirse desteklemek için bir tuğla veya kütük kullanın. Somonu eşit şekilde pişirmek için pişirme sırasında tahtayı hareket ettirin. Tereyağını limon suyu, ezilmiş sarımsak, tuz ve karabiberle eritin. Bu karışımı somonu pişirirken balığı yağlamak için kullanın. Bir saat veya daha fazla sürebilir bu nedenle etin en kalın kısmını kontrol ederek ilerleyin. İç sıcaklık 60°C dereceye ulaştığında somon servise hazır demektir.

MARİNASYONLU KELEBEK KUZU BUT

6-8 KİŞİLİK

1 kuzu but, kelebek şeklinde açılmış

Marinasyon için
1 avuç biberiye yaprağı, doğranmış
1 avuç kekik yaprağı, doğranmış
4 diş sarımsak, dövülmüş
500 ml zeytinyağı
250 ml kırmızı şarap sirkesi
1 kırmızı acı biber (isteğe bağlı) yağlamak için biraz kekik ve biberiyeden oluşan bir buket, ip ile bağlanmış

Bir gün veya en az 2 saat önceden marine malzemelerini geniş bir kapta birleştirin ve iyice karıştırın. Karışımın dörtte birini başka bir kaba aktarın ve bir kenara koyun. Bu, hazırladığınız ot demetiyle süreceğiniz sosunuz olacak.

Kuzu etini kalan marine sosuna buladıktan sonra üzerini örtüp en az 2 saat veya gece boyunca bırakın. Pişirmeye başlamadan bir saat önce, ayırdığınız marine sosu ve kuzu etini buzdolabından çıkarın. Barbeküyü orta-yüksek sıcaklıkta ısıtın. Kuzuyu marineden çıkarın. Fazla sosun akması için bir kâseye alın, bu yağın ateşi alevlenmesini azaltacaktır. Derisini çıtır yapabilmek için kuzuyu kömürlerin üzerinde doğrudan ızgara yapın. Bu aşamada yapmanız gereken şey biraz kömürle güzel bir renk elde etmek. Yanmaya başlarsa, ters çevirin. Her iki taraf da iyi bir renge sahip olduğunda, kuzuyu ızgaranın daha soğuk kısmına taşıyın.

Eti hazırladığınız ot buketi ile sürekli soslayın. Bunu yaparken harlanmış ateşe dikkat edin. Üzerine biraz tuz serpin. Etin iç sıcaklığının yükselmesine izin vermek için kapağı barbekünün üzerine koyun. Kuzunun pişmesini kolaylaştırmak için eti direkt ateşin üstüne ve barbekünün ateş görmeyen yerlerine oynatabilirsiniz. Pişirme süresi etin boyutuna bağlıdır. Bu nedenle iç sıcaklığa göre hareket etmek en iyisi. İç sıcaklık orta pişmiş için 55 derece, orta-iyi pişmiş için 60 derece ve iyi pişmiş için 65 dereceye ulaşmalıdır. Et piştikten sonra en az 10-15 dakika dinlendirin. Eti dilimleyip üzerine biraz tuz ve karabiber serperek servis yapın.

FÜMELENMİŞ ELMA

8-12 ADET

200 gr file badem
100 gr toz hindistan cevizi
200 gr esmer şeker
1 yemek kaşığı toz tarçın Birkaç parça odun, elma veya kiraz ağacı gibi
12 adet elma

Servis için
300 gr taze krema Akçaağaç şurubu, üstüne dökmek için
Bir tutam kekik yaprağı deniz tuzu

Barbeküyü orta dereceye ısıtın. Isınması için ızgaraya aleve dayanıklı bir tava koyun. Isınınca bademleri ekleyin ve altın rengi olana kadar kavurun. Ardından bir kenara alın. Hindistan cevizi için de aynı işlemi uygulayın. Altın rengi olana kadar kavurup kenarda bekletin. Esmer şeker ve tarçını küçük bir kapta birleştirin. Kuru yanan odunları kömüre ekleyin. Elmaların etli kısmı alta gelecek şekilde doğrudan ısının üzerine ızgaraya koyun ve hareket ettirmeden kararmaya bırakın.

Çok ısınırlarsa, ızgaranın daha az sıcak ve ateş görmeyen kısmına yerleştirin. Etli kısmı kömür gibi karardığında, elmaları ters çevirin. Pişirdiğiniz yüzüne tarçın-şeker karışımından serpin. Altın rengi olup yumuşayınca ocaktan servis tabağına aktarın.

Elmaları ikiye bölün. Her parçaya biraz taze krema sürün, ardından üzerine biraz akçaağaç şurubu gezdirin. Kekik yaprakları, kavrulmuş badem ve Hindistan ceviziyle süsleyin. Servis yapmadan önce biraz deniz tuzu serpin.

↑ Back to top