0

Bu kozmopolit ve yaratıcı İtalyan kentinde modanın devlerinin gölgesinde alışveriş merakınızı sonuna kadar körükleyebilirsiniz.

 

Neden gitmeli?
milano3
Kabul, ilk bakışta Roma’nın yanında biraz sönük kalıyor. Bir yanda binlerce yıllık görkemli bir tarihî mirasla iç içe geçmiş, canlı, sıcakkanlı, beyazperdeye doğuştan yatkın başkent; diğer tarafta ülkenin finans merkezi. Kulağa oldukça sıradan geliyor, değil mi! Ama Milano’nun ‘finans merkezi’ne kıyasla çok daha renkli, bol flaşlı, yüksek ökçeli bir unvanı daha var: Modanın başkenti. Burada Armani, Gucci, Dolce & Gabbana gibi moda devlerinin merkezinden bahsediyoruz.

Buna ek olarak sanatsal açıdan da heyecan verici bir destinasyon. Bir tarafta Fondazione Prada’nın geçen yıl mayısta kentin güneyindeki Largo Isarco’da açılan ve Rem Koolhaas’ın başında olduğu mimarlık firması OMA imzalı yeni kalıcı mekânı, diğer tarafta Raphael, Caravaggio, Titian gibi ustaların işlerinin sergilendiği Pinacoteca di Brera… Kısaca klasikten çağdaşa kadar Milano’nun artistik yanı da epey gelişkin. Leonardo da Vinci’nin esrarlı Son Yemek’ine evsahipliği yapması da Milano’ya yıldızlı pekiyi getiriyor.

Ne yapmalı?

Önce klasikler. Duomo’ya yönelmeden önce dünyanın en prestijli tiyatrolarından birine, La Scala’ya (teatroallascala.org) evsahipliği yapan Piazza della Scala’ya gidin. Gucci, Prada, Dolce & Gabbana ve Cavalli gibi dünyaca ünlü modaevlerinin mağazalarının sıralandığı, Avrupa’nın en etkileyici alışveriş pasajlarından biri Quadrilatero d’Oro, meydana yürüme mesafesinde yer alıyor. Piazza del Duomo’nun yıldızı Duomo (duomomilano.it) hem ebatları hem de işçiliğiyle göz kamaştırıcı bir gotik katedral. Nefes kesici bir kent manzarası için kulesine çıkmayı unutmayın. Mağazaların sıralandığı via Dante boyunca yürüyerek Michelangelo’nun Rodanini Pieta olarak bilinen bitmemiş mermer heykelinin de yer aldığı görkemli Castello Sforzesco’ya gidin (milanocastello.it).

milano

 

15’inci yüzyıldan kalma kale bugün, aralarında Museum of Decorative Arts gibi kayda değer müzelerin de olduğu bir kültür kompleksi olarak hizmet veriyor. Sanatseverlerin durakları arasında 17’inci yüzyıldan kalma bir yapıda bulunan ve Milano’nun en değerli sanat koleksiyonuna sahip Pinacoteca di Breta (0039 02 722 631; brera.benicult urali.it) mutlaka yer almalı. Leonardo da Vinci’nin meşhur Son Yemek’ini görmek içinse kilise ve manastır Santa Maria delle Grazie’nin (legraziemilano.it) kapısını çala-caksınız. Modaya, alışverişe meraklı olanlarsa Quadrilatero d’Oro’nun dışında ünlü İtalyan galerist Carlo Sozzani’nin mağaza, galeri ve kafe kompleksi 10 Corso Como (0039 02 654 831; 10corsocomo.com) ile kentin en eski outlet’lerinden biri olan Il Salvagente’yi (0039 02 7611 0328; salvagentemilano.it) bir kenara not etsin. Eğer antika peşindeyseniz pazar günleri kurulan Mercatone dell’Antiquario’ya mutlaka uğrayın.

 

Nerede kalmalı?
Şık ve lüks seçenekler açısından Milano çok cömert. Bir tarafta Bulgari (bulgarihotels.com) ve Armani’nin (armanihotels.com); diğer tarafta Four Seasons (fourseasons.com), Park Hyatt (park.hyatt.com), Mandarin Oriental (mandarinoriental.com) gibi ünlü otel zincirlerinin Milano’daki adresleri. Bunların dışında, TownHouse
31 (0039 02 701 56; townhouse.it) küçük ama stil sahibi bir otel. Foresteria Monforte (foresteriamonforte.it) Quadrilatero d’Oro’ya yürüme mesafesinde şıklığı ve kalitesine göre hesaplı bir B&B.

 

Nerede yemeli?
Cotoletta alla Milanese (dana pirzola) ya da safranlı risotto’yla servis edilen ossobuco (dana incik) gibi geleneksel tatları denemek için kentin en eski restoranlarından biri, Giorgio Armani’nin de favorilerinden olan Antica Trattoria delle Pesa’ya (0039 02 65 55
741) gidin. Trendy Corso Como’da yer alan ve Milano Moda Haftası sırasında giderseniz yan masada Tom Ford gibi moda dünyasının yıldızlarını görebileceğiniz Alla Cucina delle Langhe (0039 02 655 4279), Piedmont spesiyaliteleri servis ediyor. Ağzınızı tatlandırmak için uğrayın ve kendinize bir tabak ambrogiotti (çikolatalı yoğun krema) sipariş edin. Pasticceria Marchesi (pasticceriamarchesi.it), kentin tarihî pastanelerinden biri. Geçenlerde Via Monte Napoleone’de de şubesi açıldı. Burada kendinize, müdavimleri gibi kahve ve yanında kruvasan ya da brioche söyleyin. Dondurma için adresiniz meşhur Gelateria Marghera’ya (0039 02 468 641; gelateriamarghera.it).

Son dakika
Hem alışveriş hem de yemek için gurme dükkânı Pe-ck’e (0039 02 802 31 61; peck.it) uğrayın.

İpucu
La Scala’da opera, bale izlemek (13 Mart’a kadar Fındıkkıran balesi sahneleniyor) ya da Son Yemek’i görmek için haftalar öncesinden bilet almanız gerektiğini unutmayın.

 

↑ Back to top