0

2017 Avrupa Kültür Başkenti seçilen bu deniz kıyısı kentinde mitlerle, mezelerle ve Akdeniz manzaralarıyla baştan çıkarılmaya hazır olun.

Neden gitmeli?

Tarihi boyunca Kıbrıs, özellikle Paphos, pek çok önemli kişiyi büyülemiş. Mark Antony, aşkının bir nişanesi olarak onu Kleopatra’ya vermiş; Aslanyürekli Richard, burada evlenmiş. Peki, bu Akdeniz adasında insanları baştan çıkaran nedir? Bunda Yunan aşk tanrısı Afrodit’in doğum yeri olarak anılmasının rolü olabilir. Ama gerçek şu ki, Paphos’un eski kentinin kaldırım taşlı sokaklarında, turkuaz rengi denizle kucaklaşan kumsallarında ve çam ormanlarından dokunmuş mantosuyla uzaktaki dağların akla getirdiği gizem imasında karşı konulamaz bir şey var. Bu yıl cazibesi, Danimarka’daki Aarhus’la beraber Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla daha da artıyor. Plajda indie film prömiyerleri, uluslararası sanat sergileri ve birçok tiyatro ve canlı müzik etkinlikleri bulabilirsiniz.

Ne yapmalı?

İsa’dan önce 300’den 1977’ye kadar bozulmadan durmuş gizemli yeraltı mezarlığı Tombs of the Kings’te geçmişe dönün. Sonra Kato limanındaki büyük Paphos Kalesi’ni (00357 26 306 217) keşfedin. Eski kentte 30 dakikalık yürüme mesafesindeki Bean Haus (00357 99 088 891; beanhaus.eu) bir üçüncü dalga kahvecisi. Paphos Municipal Gallery (00357 26 930 653), yerel sanatçıların işlerini sergiliyor ve 2017 boyunca özel sergilere ev sahipliği yapıyor olacak (giriş ücretsiz). Geleneksel zanaatlar için, yıkık dökük bir antrepodan yaratıcı bir merkeze dönüştürülen The Place’e (theplacecyprus.com) yönelin. Burada sepetçileri, çanak çömlekçileri, örgücüleri iş başında görebilirsiniz. Sonra Garden Café’ye gidip loukoumades (bala daldırılmış hamur topları) yiyin. Petra tou Romiou kayasında yüzerek adanın mitolojisine karışın. Bu kireçtaşı yığını Afrodit’in bir deniz köpüğü bulutunda doğduğu yer olarak anılıyor ve efsaneye göre etrafında üç kez yüzen kişi sonsuza dek genç görünüyor. Denizin tadını çıkardıktan sonra muhteşem plajda güneşlenin.

Nerede kalmalı?

Annabelle’deki (00357 26 885 000; annabelle. com.cy) 2,5 hektarlık bahçeler deniz kıyısı boyunca kıvrılıyor, gölgeli havuzların üzerinden geçen yaya köprüleriyle tamamlanıyor. 218 odası olmasına rağmen bir butik otel hissi uyandırıyor. Kentin üzerindeki tepelerden manzaralar nefes kesici ve Aphrodite Hills Resort (00357 26 828 000; aphroditehills.com) onlardan azami ölçüde faydalanmak üzere konumlanmış. Lüks otelde bir süit ya da koruma altındaki parkın 235 hektarının üzerine serpilmiş self-catering villalardan birini seçin. Chic Almyra (00357 26 888 700; almyra.com) arduaz kaplı tatlısu havuzu ve Nobu mezunu Rob Shipman tarafından işletilen Japon-Akdeniz füzyon restoranı Notios’la ne kadar gurur duysa yeridir.

Nerede yemeli?

Kıbrıs, tarihi boyunca çeşitli uluslar tarafından işgal edildi ve mutfak sahnesi bunun en güzel belgesi. Venedikliler ravioli’yi getirmişler, böylece adalılar pasta bohçalarını hellimle doldurmuş ve et suyunda yavaş yavaş kaynatmış ve adına ravioles demiş. Lübnanlı ve Türk işgalciler geride mezelerini bırakmışlar. Denize çok yakın olan Filiotis Fish Tavern’in (00357 99 127 913) beyaz sandalyeleri ve neşeli mavi masa örtüleri var. Üstünde ağızda kolayca dağılan feta, sirke ve domateste ahtapot sipariş edin. Kourides Restaurant (00357 26 949 182) kıtır kıtır olana kadar açık ateşte pişirilmiş kuzuda uzman. Akşamüstü masalar tavli (tavla) oynayan yaşlılarla doluyor. Yerel şarap ve modern Kıbrıs mutfağı için Koutourou Ouzeri’yi (00357 26 952 953) deneyin ya da meze ziyafeti için 7 St Georges Tavern’e (00357 99 655 824) gidin. Pirinç dolu sakız kabağı çiçekleri, zeytinler ve kleftiko (kemikte servis edilen limonda marine edilmiş kuzu) gibi tatlar içeren bir sürü meze tabağı sizi bekliyor.

Son dakikada Paphos Ormanı’ndaki 17 kilometrelik Venedik Köprüleri patikasında (cypruswalksetc.com), ortaçağ deve tüccarlarının ayak izlerini takip edin. Özellikle terk edilmiş Vretsia köyü ve Roudia Köprüsü arasındaki 3 kilometrelik kısım çok sakin.

İpucu Akşamüstü siesta’sı gün ortasından 16.00’ya kadar sürüyor. Kentin eski evlerini ve daha yeni sıvayla kaplanmış villalarını, kalabalık olmadan görmek için iyi bir şans, ama dükkânlar kapalı oluyor.

Seyahat bilgileri
Para birimi avro. Yerel saati Türkiye’ninkiyle aynı. TC vatandaşlarından vize istiyor. Vize işlemleri, Atina’da bulunan Güney Kıbrıs Rum Kesimi Elçiliği vasıtasıyla yapılıyor.

Ulaşım
İstanbul’dan Paphos’a Selanik aktarmalı gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Selanik’e uçuşu var. Ryanair (ryanair.com) Selanik’ten Paphos’a uçuyor.

↑ Back to top