0

fransa’nın güneydoğusunda, Rhône-Alpes bölgesinde yer alan ve ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Lyon, dünya çapında Michelin yıldızlı restoranlarıyla tanınıyor.

Neden gitmeli?

Rengârenk meydanları, eski şehir bölgesindeki tarihi yapıları, nehir kenarındaki hareketli mekânları ve sakin yaşamıyla her daim popüler olan Lyon, müzeleriyle da adından sıkça söz ettiriyor.

Ne yapmalı?

şehri keşfetmeye eski şehir bölgesi olan vieux Lyon’dan başlayabilirsiniz. venedik’ten sonra Avrupa’nın en büyük Rönesans bölgesi olan vieux Lyon, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Kışın Noel döneminde, bahar ve yaz aylarında kalabalık olan vieux Lyon’da birbirinden güzel mekânları bir arada bulmak mümkün. Bu bölgede ayrıca Traboules denilen Rönesans döneminden kalma geçitler de yer alıyor. Bu özel geçitler, ipek işçileri tarafından kumaşları taşımak için kullanılmış. Günümüzde bu geçitlerin bazıları halka açık ve Lyon’a gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu bölgede dikkat çeken bir diğer yapı ise Lyon Katedrali olarak da bilinen Saint Jean Katedrali. Gotik mimarisiyle büyüleyen bu katedral, Lyon’nun simgeleri arasında yer alıyor. Eski şehir bölgesinde yer alan St.Paul ve St.George kiliseleri de görülmeye değer.

Bu dinî yapılardan sonra rotanızı, Avrupa’nın en büyük meydanı kabul edilen Bellecour Meydanı’na çevirebilirsiniz. Konser ve her türlü etkinliğe ev sahipliği yapan bu meydan, günün her saati cıvıl cıvıl oluyor. Lyon’da alışveriş yapmak isterseniz bu meydan yakınlarında yer alan Auguste Comte ve Republique sokaklarındaki mağaza ve dükkânlara göz gezdirebilirsiniz. Birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan Güzel Sanatlar Müzesi, 1800’lü yıllardan beri şehri sarıp sarmalayan Bartholdi Çeşmesi ve belediye binası da bu meydanda yer alıyor. Sinematografinin doğmasında büyük payı olan Lumière Kardeşler, Lyon’un ayrılmaz bir parçası olduğundan, şehirde hem onlar hem de sinema hakkında bilgiler içeren bir müze bulunuyor. Lumière Müzesi’nde sinema dünyasının ilklerini yakından inceleyebilir, tarihle iç içe bir gün geçirebilirsiniz. ıehrin içinde yemyeşil bir ortamda mola vermek ve temiz hava almak için Parc de la Tête d’or güzel bir seçenek olabilir. Binlerce çeşit bitki ve çiçeğe ev sahipliği yapan bu park, sadece Lyon’da değil, tüm Fransa’da ün yapmış. Burada sakin yürüyüşler yapabilir, doğada olmanın verdiği huzuru içinize çekebilirsiniz. Park sonrası Lyon’un simge yapıları arasında bulunan ve şehrin pek çok noktasından görülen Notre-Dame de Fourvière Bazilikası’na doğru yol alabilirsiniz. Panoromik bir Lyon manzarası sunan ve bir tepede yer alan bu yapının içi de dışı gibi büyüleyici bir güzellikte. Bu tarihi yapıya füniküler ile çıkabilir, gün batımını efsane manzaralar eşliğinde karşılayabilirsiniz.

Nerede kalmalı?

Lüks ve konforu İtalyan Rönesans tarzıyla birleştiren villa Forentine (+33 4 72 56 56 56), huzurlu ve şık bir deneyim sunuyor. vieux Lyon’da, şehrin kalbinde yer alan Cour des Loges (+33 4 72 77 44 46), Michelin yıldızlı restoranı ve tarihi atmosferiyle göz dolduruyor. ııklığı retro ve modern dokunuşlarla birleştiren Hotel de l’Abbaye (+33 4 78 05 60 40), sakinlik arayanlar için ideal bir konumda yer alıyor. Daha ekonomik ve konforlu bir seçenek isterseniz de Hotel Silky Lyon by Happy Culture (+33 4 7837 17 17) güzel bir alternatif olabilir.

Nerede yemeli?

Avrupa’nın gastronomi merkezlerinden olan Lyon, sahip olduğu Michelin yıldızlı restoranları ve yöresel lezzetler yapan yerel mekânlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Lyon genelinde Bouchon denilen mekânlar çok yaygın. Lyon’a özgü olan bu mekânlarda türlü sakatat yemekleri servis ediliyor. Beyaz peynir ve otlardan yapılan sos olan Cervelle de Canut, bademli tart, yeşil renkli şekerleme Coussin de Lyon da yöresel tatlar arasında yer alıyor. Lyon genelinde lezzet şöleni yaşatan pastane ürünlerini, Avrupa ve dünya mutfağı seçenekleri sunan mekânları da bulabilirsiniz.

Sabah Boulangerie du Palais’ye uğrayarak kruvasan ya da baget alarak güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Lyon demek, pek çok kişi için Paul Bocuse demek. Dünyanın en önemli Michelin yıldızlı şeflerinden olan Bocuse’un Lyon ve çevresinde pek çok mekân bulunuyor. Brasserie le Nord (+33 4 72 10 69 69), bu mekânlardan biri ve hem mimarisi hem de Lyon’a özgü geleneksel yemekleriyle misafirlerine muhteşem bir deneyim sunuyor. Yöresel Bresse tavuğu, deniztarağı ve ıstakoz gibi leziz ürünler servis eden Les Trois Dômes (+33 4 7241 20 97) ve zengin bir menü sunan Le Garet (+33 4 78 28 16 94)
de kesinlikle denemeye değer.

son dakikada Eğer Lyon’a kış mevsiminde gidecekseniz tatilinizi kayak ile taçlandırabilirsiniz. Bunun için Lyon’a 2,5 saatlik mesafede, Fransız Alplerinde yer alan valmorel’e gidebilirsiniz.

İpucu Lyon’da her sene aralık ayında Işık Festivali düzenleniyor. Noel döneminde her yerin ışıklandırılması ve çeşitli etkinliklerin olması Lyon’u bu dönemde daha da çekici kılıyor.

SEYAHAT BİLGİLERİ

Lyon’a gelmişken İtalya havası almak isterseniz 4 saatlik mesafede yer alan Torino’ya geçebilrsiniz. İsviçre’nin Cenevre şehri de Lyon’a yaklaşık 2,5 saatlik bir mesafede yer alıyor.

ulaşım Lyon’a İstanbul’dan yaklaşık 3 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz.

↑ Back to top