0
Neden gitmeli?

Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı, göz alıcı köprülerin de bir araya getirdiği başkentte Habsburg Hanedanı’nın izini sürün. Bir zamanlar sanatçıların ilham peşine düştüğü kafelerinin tadını çıkarın. On yıl öncesine kadar turistlerin uzak durduğu Sekizinci Bölge’nin yükselişine şahit olun. Kentin şifalı sularında yorgunluk atın.

Ne yapmalı?

Kentteki gezinize Buda tarafının silüetine hükmeden, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Kale Bölgesi’nden başlayın. Böl genin yıldızı Kraliyet Sarayı, bugün Budapeşte Tarih Müzesi, Macar Ulusal Galerisi ve Milli Szechenyi Kütüphanesi’ne evsahipliği yapıyor. Yakınındaki neo gotik Matyas Kilisesi ve özellikle akşam ışıkları yandığında Binbir Gece Masalları’ndan fırlamış gibi görünen Balıkçılar Burcu’nu gördükten sonra nehir kıyısına doğru yönelin. Budapeşte bir köprüler kenti. En eskisi, Zincirli Köprü. Özellikle hava kararıp ışıklar yandığında büyüleyici bir görünüme bürünüyor. 375 metre uzunluğundaki bu yaşlı köprüden yürüyerek kentin canlı Peşte tarafına geçin ve görkemli Parlamento binasını görün. Yapımı 17 yıl süren ve 1902’de tamamlanan neo gotik binanın içine yapılan tura mutlaka zaman ayırın ve son aylarda göçmenlik karşıtı kararlarıyla tüm dünyayı hayrete düşüren Macaristan’ın siyasetinin yapıldığı salonları keşfedin.

budapeste

Parlamento’nun en güzel fotoğrafını, Tuna Nehri’nde çıkacağınız tekne gezintisi sırasında çekebilirsiniz. Kral Aziz Istvan’ın mumyalanmış elinin bulunduğu muazzam Szent Istvan Bazilikası’nı ziyaret ettikten ve Kahramanlar Meydanı’ndaki zarif heykelleri gördükten sonra Margaret Adası’nda açık havanın tadını çıkarın. Budapeşte aynı zamanda zengin termal su kaynaklarına sahip. Kentin en ünlü hamamlarından neo barok Szechenyi ya da göz alıcı Gellert’e giderek yorgunluk atın ve şifa bulun. Son olarak on yıl kadar önce müptelalar ve sokakta yaşayanların sığındığı harap ve güvensiz Józsefváros, yani Sekizinci Bölge’de yaşanan değişimi yerinde tespit edin. Bugün Budapeşte’nin bohem ve artistik hayatının merkezi olan mahalleden, çelik konstrüksiyon mimarisi ve amatör gurmeleri hayrete düşürecek malzeme zenginliğiyle ünlü, Budapeşte’nin en büyük ve eski (1896 yılında inşa edildi) kapalı pazaryeri Nagyvásárcsarnok’a kolayca yürüyebilirsiniz.

Nerede kalmalı?

Kale Bölgesi’ndeki Baltazar Hotel’in (0036 1 300
7051; baltazarbudapest.com) 11 odası birbirinden farklı biçimde dekore edilmiş, kimi Keith Haring kimi Vivienne Westwood temalı. Sekizinci Bölge’deki 11 odalı butik otel Brody House (0036 1 266 1211; brodyhouse.com) misafirlerine sıradışı ve bohem atmosfer, harika kahvaltı sunuyor. Jewish Quarter’daki 272 odalı şık Continental Hotel Budapest (0036 1 815 1000; continentalhotelbudapest.com) eski bir hamamdan dönüştürülmüş. Balıkçılar Burcu, Tuna’da süzülen nehir kurvaziyerleri ve parlamento binasının aynı kareye girdiği nefis bir gece manzarasıyla uyumak isterseniz Hilton Budapest’i (0036 1 889 6600; budapest.hilton.com) tercih edebilirsiniz.

budapeste3

Nerede yemeli?

Kentin en iyi restoranlarından Bock’un (0036 1321 0340; bockbisztro.hu) arkasında ödüllü bir şef ve ünlü bir şarap üreticisi var. Bistro tarzındaki restoranda geleneksel
Macar yemeklerinin modern yorumlarının yanı sıra İspanyol mezeleri ve iyi bir kav bulabilirsiniz. Tek Michelin yıldızlı Borkonyha’nın (0036 1 266 0835; borkonyha.hu) imzası, çıtır kabuklu foie gras’lı başlangıcını (foie gras strudel hamuruna sarıldıktan sonra sote ediliyor), tatlı Tokaj eşliğinde yiyin. 20’inci yüzyılın sonunda kafeler sanatçılar, şairler ve gazetecilerin ikinci adresiyken komünist rejim sırasında çoğu kapanmış.

Ama Gerbeaud gibi halen ayakta olan ve eski görkemini koruyanlar var. Vörösmarty Meydanı’ndaki Gerbeaud (0036 1 429 9000; gerbeaud. hu) misafirlerine kahve ve tatlı keyfinin yanı sıra Michelin yıldızlı lezzetler de sunuyor. Eskiden Habsburg ailesinin fertlerinin yemek yediği Kraliyet Salonu’nda bugün bir diğer Michelin yıldızlı restoran Onyx (003630 508 0622; onyxrestaurant.hu) yer alıyor. Daha rahat bir atmosfer için Sekizinci Bölge’nin simge adreslerinden Macska’ya (Berkocsis sokağı 23 numara) gidin.

Vejetaryen kafede arada bir yerel gruplar performanslar sergiliyor. Kentin ünlü kafelerinden Central’da (0036
1 266 2110; centralkavehaz.hu) bir dilim leziz Dobos torta’dan yiyin. 1870’te açılan Auguszt Cukrászda (augusztcukraszda.hu) Buda tarafındaki en zarif pastanelerden biri ve Eszterházy torta (katlı cevizli kek) için en doğru adres.

19’uncu yüzyıla ışınlanabileceğiniz ünlü pastane Szamos’un Vörösmarthy’deki şubesinden (0036 30 570 59
73; szamosmarcipan.hu/en/) hediyelik marzipanlardan alabilirsiniz.

Son dakika

Hediye için kitaptan takıya, Macar tasarımcıların ürünlerinin satıldığı Hybridart Design Shop & Cafe’ye (hybridart.hu) gidin.

İpucu

Ünlü müzik festivali Sziget (szigetfestival.com) her yıl yaz aylarında tüm dünyanın Budapeşte’ye akın etmesine neden oluyor.

Ulaşım

Türk Hava Yolları (turkishairlines.com) Budapeşte’ye direkt uçuyor.

↑ Back to top