0

Küba’nın en renkli ve hareketli şehri olan başkent Havana hem ülkenin hem de Karayipler’in en büyük şehri olma özelliğini taşıyor.

Neden gitmeli?

Üstü açık klasik Amerikan arabalarının, yer yer boyaları dökülmüş ama güzelliklerinden bir şey kaybetmemiş binaların, her yerden müzik ve dans ezgileri gelen hareketli sokakların şehri olan Havana, dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğruyor.

Küba Puroları

Ne yapmalı?

Bohem ambiyansıyla herkesi sarıp sarmalayan Havana’yı keşfetmeye ilk olarak eski şehir bölgesi olan Habana vieja’dan başlayabilirsiniz. Eski şehir bölgesini yürüyerek keşfedebilir, kapı önlerinde oturan teyzeleri ve yalın ayak top oynayan tatlı çocukları seyredebilirsiniz. Plaza de Catedral, bu bölgenin en turistik noktalarından. Burada yer alan katedral ve çevresindeki mekânlar, her daim kalabalık oluyor. Bölgenin hareketli bir diğer meydanı olan Plaza vieja da rengârenk evler ve mekânlarla kaplı bir meydan olarak karşımıza çıkıyor. Bu renkli meydanlarda müzik eşliğinde bir şeyler atıştırabilir, sokakların ritmine ayak uydurabilirsiniz. Havana’nın en canlı caddesi olan Calle obispo ise Hemingway ile özdeşleşmiş olan El Floridita Bar’a ev sahipliği yapıyor.

Pek çok dükkân, kitapçı ve mekânın olduğu bu caddede müzik ve dans hiç eksik olmuyor. Biraz daha sakin bir yerde mola vermek isterseniz, Plaza des Armas güzel bir seçenek. Yemyeşil ağaçların çevrelediği bu meydanın yakınında bir kale de yer alıyor. Kilise ve fıskiyesi ile otantik bir ambiyans sunan Plaza de San Francisco Meydanı da yine görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Güneşi batırmak ve deniz havası almak için kordon yolu La Malecon harika bir seçenek sunuyor.

Dilersenizüstü açık klasik Amerikan arabası kiralayarak buradan geçebilir ya da yürüyüş yaparak yol üzerinde yer alan Atatürk büstünü görebilirsiniz. Üzerinde Yurtta Sulh, Cihanda Sulh yazısı olan bu büst, 2008 yılında bu bölgeye dikilmiş. Atatürk büstünü geride bırakarak yolunuzu Devrim Müzesi’ne doğru çevirebilirsiniz. Küba Devrimi sonrasında eski başkanlık sarayı Devrim Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış. Havana’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan mekân, devrim süreci, Fidel Castro, Che Guevara ve diğer devrimcilerin mücadelesi hakkında bilgi ve detaylar veriyor. Müzeden sonra rotanızı El Capitolio’ya çevirebilirsiniz. Beyaz Saray’ı andıran mimarisiyle Havana’nın sembollerinden olan bina, günümüzde Bilim ve Teknoloji Bakanlığı olarak hizmet veriyor. Bu binayı gördükten sonra Plaza de la Revolucion tarafına gidebilirsiniz. Devrimin önemli isimlerinden Camilo Cienfuegos’un resminin tüm binayı kapladığı bu meydan, her daim kalabalık oluyor. Bir zamanlar kumarhane olarak kullanılan ve dünyanın önemli isimlerini ağırlayan Hotel Nacional de Cuba, kısa bir mola vermek için ideal. Pek çok el işi ürünlerin, resim ve objelerin satıldığı San Jose Pazarı ise kesinlikle ziyareti hak ediyor. Eğer Havana’da denize girmek isterseniz de Playas del Este palmiyeler arasında sizleri bekliyor.

Nerede kalmalı?

Havana ve Küba genelinde Kübalılar, evlerinin odalarını turistlere kiralıyor ve bu sisteme Casa Particular deniliyor. Devlet destekli bu sistem sayesinde Küba’daki evleri ve yaşamı tanıma fırsatı buluyorsunuz. Havana’da da bu türde konaklama sunan pek çok tesis bulunuyor. Plaza vieja yakınında bulunan Chez Nous (+537 8018487), tarihi bir binada geleneksel ve ekonomik bir otel-ev deneyimi sunuyor. ıık ve konforu bir araya getiren Malecon 663, sunduğu manzaralarla da misafirlerini büyülüyor. Tarihi bir otelde konaklamak ve 1930’lara ışınlanmak isterseniz Hotel Nacional de Cuba (+537 8363564) güzel bir seçenek.

Nerede yemeli?

Latin Amerika mutfağından esintiler taşıyan Küba mutfağı, her yemeğe eşlik eden pilavı, siyah fasulyesi ve tropik meyveleri ile oldukça leziz seçenekler sunuyor. Domates soslu kuzu tandır Ropa viaja ve bir muz türü olan Plantain kızartması, Küba mutfağında başı çekiyor. Rom’un başkenti olan ülkede Rom ile yapılan Mojito, Daiquiri, Cubanito gibi kokteyller de oldukça popüler. Nostaljik bir ortamda, tarihi bir binada akşam yemeği yemek için La Guarida (+53 7 8669047) harika bir deneyim sunuyor. Terası da bulunan restoranda geleneksel Küba yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Öğlen bir şeyler atıştırmak ve yöresel tatları denemek için Katedral Meydanı’na yakın konumda yer alan Dona Eutimia’ya (+53 7 8013332) uğrayabilirsiniz. ıehrin en popüler dondurmacısı olan Coppelia’da dondurma yiyebilir, Bodeguita del Medio (+537 8671374)ya da El Floridita Bar’da (+53 7 867 1299) kokteyl içebilirsiniz.

SEYAHAT BİlGİlERİ

Küba’nın dillere destan beyaz kumsallarını ve masmavi denizlerini keşfetmek için Havana’ya 2,5 saatlik mesafede yer alan varadero şehrini listenize alabilirsiniz.

Son dakikada Havana dışında farklı bir Küba şehri keşfetmek isterseniz, Havana’ya yaklaşık 2,5 saatlik mesafede yer alan puro çiftlikleriyle ünlü vinales’e uğrayabilirsiniz.

İPUCU Küba genel olarak her mevsim sıcak bir havaya sahip olsa da özellikle yaz aylarında yağış ve kasırgalar olabiliyor. Bu sebeple ülkeyi ziyaret etmek için kasım – nisan ayları ideal.

ULAŞIM İstanbul’dan yaklaşık 13 saatlik bir uçuşla direkt olarak Havana’ya ulaşabilirsiniz.

↑ Back to top