0

Avusturya’nın bir ucundan diğerine uzandık ve her biri farklı bir auraya sahip popüler kentlerinin kültürel ve mimari hazinelerini ve keyif veren deneyimlerini listeledik.

lpler’den yeşilin her tonunu taşıyan Tuna Deltası’na, Avusturya’nın bozulmamış doğası her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Ancak doğasının yanı sıra modern titreşimler yayan kentleri de Avusturya’nın çekiciliğinde pay sahibi. Müziğin ve kültürün tamamen hayatın içine işlediği Avusturya’da yüzlerce yıllık tarihî mirası gururla taşıyan, bir yandan da çağdaş kent hayatının ve modern mimarinin estetiğini yansıtan kentleri keşfetmek için tam zamanı. Viyana’dan Graz’a dilediğiniz Avusturya kentine gidin ve bir kafede oyalanmanın, özenle hazırlanmış kahve yorumlarının, ışıltılı restoran sahnesinin yetenekli şeflerince hazırlanan sunumlarının tadını çıkarın.

* Viyana’da UNESCO Dünya Mirası listesine giren tarihî eski kent merkezi ile Barok Schönbrunn Sarayı ve çevresini görün. Bir zamanların imparatorluk merkezinin dört bir yanında sanat eserleri ve muhteşem yapılar bir arada bulunuyor. Dünyanın en önemli sanat hazinelerinden Kunstkammer, Viyana’nın sanat tarihi müzesi Kunsthistorisches’te ziyaretçilere Habsburg’ların zengin koleksiyonunu görme fırsatı sunuyor.

* Avusturya’nın en yeni eyalet başkenti St. Pölten’in tarihi çok eskilere (kent tüzüğü 12’inci yüzyılda kaleme alınmış) dayanmasına rağmen, Aşağı Avusturya’nın başkenti ultramodern hükümet merkezi ve dünyaca ünlü sanatçılarını ağırlayan fütürist konser salonuyla dikkat çekiyor.

*Yukarı Avusturya’nın Tuna Nehri kıyısına kurulu başkenti Linz, gelenekselle çağdaşın birlikteliğine mükemmel bir örnek. Sanat, bilim ve teknolojinin sinerjisini taşıyan Linz’de Ars Electronica Center gibi çağdaş yapılar, Barok kent merkeziyle şık bir tezat oluşturuyor. Lentos sanat müzesi ve konser salonu ise kente gelenlerden büyük ilgi görüyor.

* Mozart’ın doğduğu kent Salzburg’un Barok kent merkezi,
1997’den bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde. Kent dokusunu Mirabell ve Hellbrunn gibi Barok sarayların yanı sıra sayısız zarif kilise ve tarihî yapı oluşturuyor. Salzburg Katedrali ve Hohensalzburg Kalesi haricinde hediyelik çikolata Mozartkugel’ler kentin simgeleri arasında.

* Innsbruck’u bu kadar eşsiz kılan, sadece Alpler’in zirveleriyle çevrelenmiş sıradışı lokasyonu değil. Tirol’ün başkenti, Altın Çatı, Rönesans dönemi mimarisi Ambras Kalesi, kent kilisesi Hofkirche gibi dünyaca ünlü yapılarıyla da dikkat çekiyor. Her ikisi de ünlü mimar Zaha Hadid imzalı Hungerburgbahn füniküler hattı ve Bergisel kayak sıçrama platformu ise gösteriş yarışında zirveyi zorlayan kentin modern yapıları.

* Bregenz’in tarihi iki bin yıl önce, Romalıların yerleşmek için bu noktayı seçmesiyle başlıyor. Bugün kent merkezinin ana çekim noktası, bir ortaçağ yapısı olan St. Martin Kulesi. Kule, daha sonra 16’ıncı yüzyılda bir soğan kubbeyle taçlandırılmış. Constance Gölü’nün çevresinde inşa edilen etkileyici modern yapılar, festival tiyatrosu Festspielhaus, sanat galerisi Kunsthaus ve yeni Vorarlberg Müzesi mutlaka görülmeli.

* Barok ve Jugendstil cepheler, sevimli revaklı iç avlular ve dar ara sokaklar, Karintiya eyaletinin başkenti Klagenfurt’a bir Akdeniz kenti sıcaklığı veriyor. Özellikle Art Nouveau’nun Almanca konuşulan ülkelerdeki izdüşümü olan Jugendstil akımına göre inşa edilen Kent Tiyatrosu, dönemin olağandışı zarafetini en iyi yansıtan bir mimari hazine.

* Avusturya’nın ikinci büyük kenti olan Graz’ın Eski Kent merkezi (Avrupa’daki en geniş ortaçağ yerleşkesi) ve Eggenberg Sarayı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. 2011’de UNESCO Tasarım Kenti seçilen Graz, dünyanın en yaratıcı ve fütürizm odaklı kentlerinden. Bu nedenle tarihî yapılarının yanı sıra Kunsthaus Graz ve Mur nehri üzerindeki suni ada Murinsel gibi fütürist mimari örnekleri de dikkat çekiyor.

* Joseph Haydn’ın Esterházy ailesinin hizmetinde müzik direktörü olarak 40 yıldan fazla hizmet verdiği Eisenstadt’ın en önemli simgesi Esterházy Sarayı. Yıl boyunca ünlü müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapan Burgenland’ın başkentini çevreleyen bağlar, köy ve kasabalar da ilgiyi hak ediyor.

austria.info/tr

↑ Back to top