0

Almanya denilince sıraladığınız popüler şehirleri unutun. Yeni trend Saksonya, tarih, sanat ve yaratıcılıkla beslenen gezginlerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Her şehrin kendine ait bir ritmi, içinde yaşayanların farkında olmadan alıştığı, uygun adımlar attığı bir melodisi var elbet. Bana göre turistin ilk ve en önemli işi bu ritmi duymaya çalışmak. Duymak ve adımları- nı şehrin ruhuna uygun atıp içine karışabilmek… Adını belki diğer Almanya şehirleri kadar sıkça duymadığımız Leipzig, bu ritmi çok kısa zamanda ya- kalayabildiğiniz bir şehir. Kuşkusuz bunun sebebi şehrin gerçek anlamda bir müzik cenneti olması.

Hayatının önemli bir bölümünü burada geçirmiş besteciler Richard Wagner, Felix Mendelssohn, Johann Sebastian Bach, Robert Schumann gibi isimler olunca, müziğin sesi her adımda yükseliyor. Yakında Berlin’i geride bırakacağı konuşulan ve ‘Hypezig’ olarak anılan şehri farklı kılan o kadar çok unsur var ki. Birincisi, genel olarak Almanya’yla ilgili en takdire şayan nokta: bitmeyen bir yeniden ayağa kalkma, bu kez doğ- rusunu yapma güdüsü. Yaşanan ve yaşatılan onca çöküntünün, öfkenin üs- tünden Avrupa’nın içinde yaşayanların refahını ön plana alan en aydınlık kent- lerinden birine dönüşebilmek ancak sihirle açıklanabilecek türden çünkü.

Şehrin tarihindeki kilit noktaların başında insanlığın en kanlı savaşlarından biri olarak bilinen Uluslar Muharebesi (Leipzig Muharebesi-1813) var. Na- polyon’un büyük yenilgisi ve kaybedilen on binlerce insan anısına yap- tıkları Uluslar Muharebesi Anıtı, Leipzig hakkında fikir sahibi olmak için iyi bir başlangıç noktası. Durgun bir gölün arkasında şehrin en güzel ışıkları üzerine süzülen 91 metre uzunluğundaki dev yapıya 500 basamakla çıkılı- yor. Yaşananları, savaşın tam kalbine ışınlanarak görebileceğiniz bir başka nokta ise The Leipzig Panometer isimli özel sergi ve gösteri alanı.

Bu alan- da şu an ressam ve mimar Yadegar Asisi’nin 360 derecelik panoraması sergileniyor. Beş yıl süren, tabiri caizse deli işi bir çalışmanın sonucunda muharebenin son günündeki şehir manzarasını üç boyutlu resimleyen Asisi’nin duvarları kaplayan resimleri aklınızı alıyor. Leipzig’in 12’inci yüzyıla ait en önemli yapılarından St. Thomas Kilisesi’nin bulunduğu noktadaki merdivenleri tırmanıp tepeye ulaşınca tıpkı savaşın son günündeymişsi- niz gibi sınırları zorlayacak detaycılıkta üç boyutlu bir tablo görüyorsunuz. Panorama ışıklandırmalarla hem geceyi hem de gündüzü yansıtabiliyor.

Binder1_068 Binder1_069 Binder1_070

↑ Back to top

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapın

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.