0

Yüzlerce yıllık kentin zengin tarihî mirasını ve ağız sulandıran lezzetlerini keşfetmeye 48 saat elbette yetmez, ama bir yerden başlamalı.roma4

Neden gitmeli?
Cevap ortada değil mi? Burada, koca bir impa- ratorluğa başkentlik yapmış, her köşesinden mimari bir harikanın yükseldiği, 3 bin küsur yıllık bir kentten söz ediyoruz. Gezmekten yorulduğunuzda enerji depolamak için yiyebileceğiniz nefis pizzalar, pasta’lar ve gelati’leri de unutmamalı. Evet, Roma bir günde kurulmadı ve onu keşfetmeye,  sunduğu  güzelliklerin tadını çıkarmaya 48 saat yetmez, ama yine de denemeye değer.

 

Ne  yapmalı?
Binlerce yıllık bir kentte elbette görülecek çok şey var, bu yüzden geç kalkmayı bir sonraki yurtdışı destinasyonunuza bırakın ve güne erkenden,  yıllardan beri papalar tarafından sipariş edilmiş sayısız eser  ve sanat  işine evsahipliği yapan Vatikan Mü- zeleri’nde (vatican.va) başlayın.  Koridorlarında sergilenen  Roma imparatorlarının heykelleri çok etkileyici, ama “şovun asıl yıldızı” ta- vanlar ve duvarlardaki freskler. 16’ıncı yüzyılda Papa  13. Gregory tarafından sipariş edilmiş büyüleyici Gallery of Maps,  o dönemki coğrafya biliminin derecesini gösterirken Raphael Rooms, bir renk cümbüşünü andırıyor.

roma3

Ama asıl pièce  de  résistance  tabii ki Mic- helangelo’nun Sistine Şapeli. St. Peter Bazilikası buradan  kısa bir yürüyüş uzaklığında ve bir diğer ağzı açık bırakan iç mekâna evsa- hipliği yapıyor. Kimi dışarıdan mütevazı görünen ve sıradan sokak- ların ortasında  yer alan Roma’nın daha  küçük kiliseleri de  ziyaret edilmeye değer,  özellikle de  kentin başlıca  alışveriş caddesi  Via del Corso’daki San Carlo al Corso. Cadde  ayrıca, Caravaggio’nun Martyrdom of St Peter ve the Conversion of St Paul’una evsahipliği yapan  çarpıcı Santa  Maria del Popolo dahil iki  kilisesi olan canlı Piazza del Popolo’ya gidiyor. Sanat  meraklıları, sevimli bir parkın içindeki muhteşem  bir villaya kurulu Galleria Borghese’nin de (gal- leriaborghese.it)  aralarında  olduğu  galeriler sayesinde   Roma’da şımaracak.  Ve elbette  Colosseum, Roma  Forumu ve  Palantine Tepesi’nden büyülenmek için tarihçi olmak zorunda değilsiniz. Öte yandan insan, İtalya’nın birleşmesinin anısına dikilen Vittoriano anıtı- na bile bütün gün ağzı açık bakabilecekken yüce Pantheon, Roma mimarisinin emsalsiz manzarasını sunuyor.

 

Nerede  kalmalı?
Vatikan’ı  keşfetmeye  bolca  zaman  ayırmayı planlıyorsanız, eski bir rahibe manastırına kurulu Gran Meliá Rome Hotel (0039  06  925  901;  melia.com), pratik ve fevkalade kon- forlu bir seçenek. Kentin kalbinde, İspanyol Merdivenleri’nin üs- tünde Hotel Hassler (0039 06 699  340;  hotelhasslerroma.com), harika konumu kadar klasik şıklığıyla da göz dolduruyor. Crossing Condotti (0039  06  6992  0633;  crossingcondotti.com),  alışveriş bölgesinin kalbinde altı odalı ve ortak mutfaklı eğlenceli ve daha re- kabetçi bir biçimde fiyatlandırılmış bir kent evi. Antikaların sıralandığı Hotel Campo  de’ Fiori (0039 06 688  06865;  hotelcampodefiori. com) görece  makul fiyatlı ve merkezi bir seçenek; kendisiyle aynı adlı meydana  ve mevsiminde enginardan  kuşkonmaza,  çilekten mantara  kentte  bulunabilecek en  iyi  doğal ürünlerden bazılarının satıldığı ünlü eski pazara yakın.

 

Nerede yemeli?
Klasik ama  kaliteli  bir trattoria için Restaurant 34 (0039 06 679  5091;  ristoranteal34.it) doğru adres.  Piazza di Spagna  yakınında köşede  yer alan trattoria’ya turistler kadar kent sakinleri de gidiyor. Daha şık bir seçenek olan, İspanyol Merdiven- leri’nin üstündeki  Imàgo (0039  06  699  34726;  imagorestaurant. com), etkileyici bir kent manzarasına nazır zekice yapılmış Michelin yıldızlı yemekler servis ediyor. Şarküterisi ve bir iki dakikalık  yürüme mesafesinde fırını olan Roscioli (0039 06 687 5287; salumeriaros- cioli.com) harika etler ve peynirler sunuyor, ayrıca düzenli olarak tadım etkinlikleri düzenliyor.

roma2

 

 Son dakika
Sabah  erkenden  kalkın ve kalabalık basmadan Aşk Çeşmesi  olarak da bilinen etkileyici Trevi Çeşmesi’ne  gidin ve bir dilek tutup sağ  elinizle sol omzunuzun üzerinden çeşmeye bozuk para atın.

 İpucu
Vatikan  müzeleri, Colosseum  gibi mutlaka görülmesi gereken yerler, özellikle yazın çok kalabalık oluyor. Buralara biletinizi gitmeden önce internet üzerinden satın alarak kuyrukta beklemekten kurtulun. Ayrıca aklınızda olsun, Roma Kartı (romapass.it) bazı müzelere ve Colosseum  kompleksine giriş sağlıyor.

 

↑ Back to top