0

2017’ya dünyanın en büyük sokak partilerinden birinde girmek için İskoçya’nın başkenti Edinburgh’a bir bilet alın.

Neden gitmeli?
Eğlenmek için! Geçen yıl yapılan bağımsızlık referandumunda Birleşik Krallık’tan ayrılmaya “hayır” diyerek William Wallace’ın kemiklerini sızlatan İskoçyalılar, söz konusu yılbaşı eğlencesi olduğunda rakip tanımıyor olabilirler, bizden söylemesi. Bir gün öncesinden başlayan ve yeni yılın ilk gününde de devam eden Edinburgh’s Hogmanay, ülkenin ve dünyanın en büyük yeni yıl sokak partilerinden biri. Yılın son haftasında Eski Kent merkezinin her köşesinde 7’den 70’e herkese uygun bir eğlence bulunuyor.edinburgh2

Ne yapmalı?
31 Aralık’ta Edinburgh’da sokaktasınız! Noel pazarlarını dolaştıktan sonra St. Giles Katedrali’nin muhteşem atmosferinde Barok müzik konserini dinledikten sonra geleneksel İskoç müziği ve dansıyla coşmak için kilt’inizi (İskoç eteği) giyin ve High Street/Parliament Square’deki çılgın The Old Town Ceilidh’deki yerinizi alın. Geleneksel İskoç dansındaki hünerlerinizi konuşturduktan sonra yeni yılı, fonda görkemli Edinburgh Kalesi, Maximo Park ve Craig Charles gibi sıkı gruplar ve DJ’lerin müziği eşliğinde karşılamaya, Street Party’ye koşun. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise kaleden yükselen havai fişeklerin Edinburgh semasındaki harika gösterisinin tadını çıkarın. Edinburgh’da yeni yıl eğlencesi ertesi gün de devam ediyor. Üzerinize bir karnaval kostümü geçirin ve South Queensferry’de kendinizi, yüzlerce çılgın İskoçyalıyla birlikte Forth River’ın dondurucu sularına bırakın. Edinburgh’s Hogmanay’deki bu ve daha birçok etkinlikle ilgili detaylı bilgi için edinburghshogmanay. org sitesini ziyaret edin. Yılbaşı eğlencesinden sonra haliniz kalmazsa diye kenti keşfi, önceden yapmaya bakın. Edinburgh Kalesi’ne çıkarak, yürüyüş meraklıları için tam bir cennet olan Pentland Tepeleri’ni de içine alan muazzam manzaranın keyfini sürün. İskoçya’nın geçmişine göz atmak için kale yakınındaki National Museum of Scotland’ı (nms.ac.uk) ziyaret edin. Ürkütücü bir deneyim için kentin yüzlerce yıl öncesinden kalma yeraltı mahzenlerinde dolaştıran yürüyüş turlarına katılın (mercattours.com). Rahat ortamlı kafeler ve barlarda soluklanmak için Grassmarket ve Cowgate istikâmetine yönelin. Pahalı ama orijinal bir kilt için İskoçya’nın stil ikonu tasarımcı Howie Nicholsby’nin 48 Thistle Street’teki 21st Century Kilts’ine (21stcenturykilts.com) uğrayın. Vintage ve ikinci el için St. Stephen Street yakınlarındaki dükkânlara göz atın.

 

Nerede kalmalı?
Krallara, kraliçelere layık bir konaklama için The Witchery’de (0044 131 225 5613; thewitchery.com) oda ayırtın. Karanlık, gotik ve teatral bir dekoru, ayaklı küvetleri, loş aydınlatmaları, deri koltuklu ve zarif şamdanlı yemek salonuyla hedonist bir deneyim sunuyor. Bir diğer lüks adres The Balmoral (0044 131556 2414; roccofortehotels.com).

Eski Kent’in sona erip yeni kentin başladığı noktada, Princes Street’te yer alan ünlü gar otelinin görkemli saati, trenini kaçırmamanız için üç dakika ileri olarak ayarlı. Market Street’teki Motel One (0044 131 220 0730; motel-one. com) iyi bir lokasyona ve küçük ama konforlu ve şık odalara sahip.

Nerede yemeli?

Castle Terrace’ta her cumartesi 9.00-14.00 saatlerinde açık olan çiftçi pazarı, ülkenin dört bir yanından gelen ürünleri tatma ve alma imkânı sunuyor. Organik füme etlerden deniz mahsullerine, yerel peynirlerden çikolata ve reçellere, tezgâhlar ağız sulandırıcı ürünlerle dolu. Uzun ve keyifli bir kahvaltı için Hanover Street’teki Urban Angel’a (0044 131 225 6215; urban-angel.co.uk) gidebilirsiniz. Ev yapımı reçeller, ekmekler, granolalar, serbest gezen tavukların yumurtasından yapılan eggs benedict… Her şey hem görünüm hem lezzet açısından kentin en iyilerinden.

Kentin ortasında çiçeklerle çevrili kır evi Gardener’s Cottage (0044 131 558 1221; thegardenerscottage.co), Edinburgh’luların da favorilerinden. Büyük birer ortak masa içeren iki küçük odada organik sebze, meyve, yeşillikler, mantarlar ve yerel etlerden yapılmış yemeklerle dolu bir set menü sunuluyor. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Tom Kitchin’ın Michelin yıldızlı restoranı The Kitchin (0044 131 555 1755; thekitchin.com), kentin en iyi fine dining restoranı olmayı sürdürüyor. Av eti ve deniz mahsullü seçeneklerini mutlaka deneyin.

Son dakika
Bu soğukta dondurma yenir mi demeyin ve Grassmarket’taki Mary’s Milk Bar’a (marysmilkbar.com) gidin. Kızarmış hindistancevizli dondurmasını bir kenara not edin.

İpucu
Plak meraklısıysanız Cocburn Street’te yüzlerce LP ve 45’lik satan Underground Solush’n başınızı döndürebilir.

Seyahat bilgileri
Para birimi İngiliz sterlini. Yerel saati Türkiye’ninkinden iki saat geride. Birleşik Krallık vizesiyle ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım
Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) İstanbul’dan Edinburgh’a direkt uçuşu var.

 

↑ Back to top