0

Noel’in başkenti lakaplı bu Fransız size yeni yıla masalsı bir atmosferde girme fırsatı sunarken nefis yerel tatlarıyla damağınızı şımartıyor.

Neden gitmeli?

Çünkü burası, Noel’in başkenti! Avrupa’da geleneksel Noel pazarlarının ilki, 1570 yılında Strazburg’da kuruldu. İnsanın içini ısıtan bu gelenek, kentte bugün de tüm güzelliğiyle devam ediyor. Strazburg’un sembollerinden Notre-Dame Katedrali’nin önüne kurulan tezgâhları ve onların ortasında yükselen Noel ağacı, özellikle hava kararınca ışıl ışıl, masalsı bir güzelliğe bürünüyorlar.strazburg2

Ne yapmalı?

Geleneksel Noel pazarı, pembe kumtaşından yapılmış görkemli Notre-Dame Katedrali’nin önünde kuruluyor. 19’uncu yüzyıla kadar dünyanın en yüksek binası unvanına sahip olan katedralin yüzlerce heykelle süslü dış cephesi ile masalsı astrolojik saatine göz attıktan sonra içeri girin ve 332 basamağı çıkarak seyir terasından, Eski Kent ve ufukta Vosges Dağları’nı da içine alan harika manzarayı fotoğraflayın. Aşağıya indikten sonra, 30 metrelik bir Noel ağacıyla taçlandırılan geleneksel pazarın şirin hediyelik eşyalar ya da yerel tatlarla dolu tezgâhları arasında gezinin. Katedrale dört-beş dakikalık yürüme mesafesindeki Palais Rohan’ı gezin. Barok mimarinin Strazburg’daki zirvesi sayılan saray arkeoloji, dekoratif ve güzel sanatlar müzelerine evsahipliği yapıyor (musees.strasbourg.eu). Ill Nehri’nin kanallarında tekne turuna çıkmak, Strazburg seyahatinin olmazsa olmazlarından. Sarayın yanındaki iskeleden kalkan tur tekneleri, 16 ve 17’inci yüzyıldan kalma hımış duvarlı evleriyle kentin en güzel bölgelerinden biri olan La Petite France’ın yanı sıra Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin genel merkezlerinin bulunduğu Wacken bölgesinden de geçiyor (Batorama’nın Strasbourg tekne turunun kişi başı fiyatı 12.50 €; batorama.com). Katedral ve Palais Rohan’ın bulunduğu ana adanın güneyinde kalan Krutenau’ya yönelin.

Eskiden kayıkçı ve balıkçıların mahallesi olan Krutenau bugün barları, restoranları, sanat galerileri ve butikleriyle kentin en canlı bölgelerinden biri.

Nerede kalmalı?

La Petite France’daki Regent Petite France Hotel & Spa’nın (regent-petite-france.com) hepsi kanal manzaralı, ferah ve konforlu 72 odası var. Üç yıldızlı Hôtel Gutenberg’in (0033
388 32 17 15; hotel-gutenberg.com) odaları, katedralle adeta içiçe. Katedrale yürüme mesafesindeki Cour du Courbeau (0033390 41 75 66; cour-corbeau.com), masal gibi bir butik otel. 16’ıncı yüzyıldan kalma hımış duvarlarının arkasında Paris tarzı çağdaş-klasik bir dekor sunuyor. Otelde kalmasanız bile parke taşlı şirin avlusuna göz atın. Katedrale yürüme mesafesindeki bir diğer otel, Hôtel Suisse’nin (0033 3 88 35 22 11; hotel-suisse.com) cana yakın bir personeli ve nefis bir kahvaltısı var. La Petite France yakınındaki 22 odalı Hôtel Patricia (0033 388 32 14 60; hotelpatricia.fr), iyi konumlu, makul fiyatlı mütevazı bir seçenek. Bütçe dostu bir diğer otel ise merkezin dışında kalan Hôtel de l’Orangerie (0033 3 88 35 10 69; hotel-orangerie-strasbourg.com).

strazburg1

Nerede yemeli?

Alsace’nin sembollerinden, brioche hamurundan yapılan üstü kesik koni şeklindeki kougelhopf dilimleri ve hafif atıştırmalıklar için Salon de Grand Rue’ya gidin (0033 388 32 12 70; salondethegrandrue.net). Katedrale bir iki dakikalık yürüme mesafesindeki Bistrot & Chocolat (0033 388 36 39 60; bistroetchocolat. net) leziz vejetaryen seçeneklerinin yanı sıra ağız sulandıran tatlıların da adresi. Yemek için olmasa bile içinizi ısıtacak bir fincan sıcak çikolata için uğrayın. Katedralin hemen önünde, hımış duvarlı masalsı bir evden dönüştürülen Maison Kammerzell (0033 388 32 42 14; maison-kammerzell.com), Alsace mutfağının bir başka sembolü, füme et ya da balıkla servis edilen lahana turşusu choucroute yemek için doğru adres. Yerel pizza flammekueche’yi tatmak için Flam’s’e (0033 3 88 36 36 90; flams.fr) gidin. Fine dining deneyimi için La Petite France’da yer alan ve Asya ile Fransız mutfağını harmanlayan Michelin yıldızlı Umami’de (0033 3 88 32 80 53; restaurant-umami.com) masa ayırtın.

Son dakika
Kentin en eski parkı Orangerie’de açıkhavanın keyfini çıkarın. Çocuklar için oyun alanları, minyatür bir çiftliği ve ücretsiz hayvanat bahçesi var.

İpucu
Noel pazarına yetişemezseniz Place du Marché au Poisson meydanında yerel el yapımı çanak çömlekler, örtüler satan Arts et Collections d’Alsace’a (arts-collections-alsace.com) uğrayın.

Seyahat bilgileri

Para birimi avro. Yerel saati Türkiye’ninkinden bir saat geride. Ziyaret etmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Ulaşım
Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) İstanbul’dan Strazburg’a direkt uçuşu var.

 

↑ Back to top