0

Yazı: Alicia Miller

Neden gitmeli?

1620 metreyle Alpler’in en yüksek kayak merkezi, Dünyanın en dik yamaçlarından bazılarına evsahipliği yapıyor. Yılda 300 gün güneşli; 365 gün kayak imkânı sağlıyor. İkonik Matterhorn’un heybetli manzarasıyla taçlandırılmış Zermatt’ın, 19’uncu yüzyılın sonlarından beri ciddi kayakçılar arasında favori olmasına şaşmamalı. Yaklaşık 6 bin nüfuslu, 4 bin metre yüksekliğindeki zirveler ve sayısız doğal harikayla çevrili köy, karseverlere yönelik bir sürü atraksiyona ek olarak bölgenin en başarılı restoranlarını da barındırıyor.

Ne yapmalı?

Başlamak için en iyi yol, Zermatt’ın cömert pistlerinden bazılarıyla mücadele etmek! Zermatt’ın içindeki pistlerin toplam uzunluğu 185 kilometre. Artı, Matterhorn buzul cennetinde de toplam uzunluğu 313 kilometreyi bulan pistler var. Üç kayak bölgesi – Sunnegga-Rothorn, Gornergrat-Stockhorn ve Klein Matterhorn-Schwarzsee – maviden siyaha, her seviyeye göre bir alternatif sunuyor. Sıradan pist deneyiminden sıkılanlar için uzman kayakçılar rehberliğinde kayak safarileri, freeriding (bir snowboard stili) ve heliski (helikopter kayağı) var. Ya da bacaklarınızı farklı biçimde çalıştırmak istiyorsanız koyunların ve dağ keçilerinin de sevdiği 70 kilometrelik patikalardan oluşan yürüyüş parkurlarına yönelin ya da bir akşamüstünü kızak, kar yürüyüşü, buz tırmanışı, paragliding gibi aktiviteleri yaparak geçirin.

zermatt2

Köy merkezindeki Matterhorn Müzesi hem heyecan verici hem de ürkütücü olmasıyla ünlü: 1865’ten, ünlü dağın zirvesine gerçekleştirilen ve destek iplerinden birinin kopması sonucu dört kişinin yaşamını yitirdiği ilk ekspedisyondan kalanlar (kopan ip gibi) müzede sergileniyor. Bu coğrafyanın ‘sertliğini’ hatırlatan bir diğer dokunaklı yer ise Mountaineer’s Cemetery (Dağcı Mezarlığı). Köy ve çevre bölgede sanat galerilerinin yanı sıra göz atmaya değer düzinelerce Alpin şapeli bulunuyor. Karlı bir kış akşamında atmosferik açıkhava sineması Vernissage’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz; Whymper’s Path to the Matterhorn gibi eski klasikleri yeniden oynatıyorlar. 3883 metre yükseklikte, nefes kesici manzaralı Klein Matterhorn’a giden dünyanın en büyük teleferiğine binin. Burası aynı zamanda kayak merkezinin en uzun pistinin başlangıç noktası, yani isterseniz aşağıya kayarak inebilirsiniz! Sakız gibi uzayan peynirli fondüye gömülmeden önce Rothorn ya da Gornergrat’taki ay ışığı altında buzulda yapılan kayağa katılın ya da ertesi gün için pistleri hazırlayan kayak arabası sürücüsüyle gece sürüşüne çıkın.

Nerede kalmalı?
Le Petit Cervin (0041 27 966 8888; seilerhotels. ch), her birinin kendi mutfağı ve saunası olan ev sıcaklığında ama lüks lodge daireler sunuyor. Coeur des Alpes (0041 27 966 4080; coeurdesalpes.ch) altı süit ve altı double odadan oluşuyor. Loft süitindeki pencereler, kayak merkezi ve dağların panoramik manzaralarına bakıyor. Hamamlı ve Kneipp banyolu bir spa’sı var.

zermatt3

Nerede yemeli?
Zermatt birinci sınıf dağ restoranlarıyla da ünlü. Sunnegga tren istasyonun aşağısında, Findeln’deki Chez Vrony (0041 27 967 2552; chezvrony.ch), dışarıdan klasik bir dağ kulübesi gibi görünebilir, ama restoranın içi çarpıcı biçimde modern. Sahipleri kendi büyükbaş hayvanlarını besliyor, kesiyor ve kendi peynirlerini, sucuklarını ve tütsülenmiş etlerini üretiyor. Yakındaki küçük bir dağ şapelinin yanında bulunan Findlerhof (0041 27 967 2588; findlerhof.ch) mutfağından taze istiridyeler, Valais şarapları ve trüflü ravioli ve peynire boğulmuş rösti gibi nefis ve doyurucu yemekler çıkarıyor. Eğer Klein Matterhorn’da kayak yapıyorsanız Furi yakınındaki Zum See’ye (0041 27 967 2045; zumsee.ch) gidin ve rösti ya da sakatat gibi klasik yemekler ve ev yapımı pasta’ları afiyetle midenize indirin. Petit Cervin’in Michelin yıldızlı Ristorante Capri’si gibi köydeki birçok otelin iyi restoranı var. The Omnia’nın restoranındaki kükreyen şömine gerçekten davetkâr (0041 27 966 7171; the-omnia.com). Burada kırmızı şarapta, kısık ateşte pişirilmiş yaban domuzu yanağı, patates toplarıyla geyik eti gibi modernle gelenekselin buluştuğu yemekleri, yerel şaraplar eşliğindeki yiyebilirsiniz.

Son dakika
Tadım ve yapımına tanıklık etmek için köydeki peynir üreticisi Horu’yu ziyaret edin (horu-kaeserei.ch).

İpucu
Zermatt 1947 yılından beri trafiğe kapalı. Etrafta gezinmek için sizi ücretsiz ski pass’e taşıyacak elektrikli shuttle’lardan (Bergbahnen ve Winkelmatten) birine binin.

Seyahat bilgileri
Para birimi İsviçre frangı. Yerel saati Türkiye’ninkinden bir saat geride. Gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Kaynaklar
İsviçre Turizm Ofisi (myswitzerland.com) ve Zermatt Turizm Ofisi (zermatt.ch), köydeki etkinlikler ve kış atraksiyonları hakkında detaylı bilgi sunuyor.

Ulaşım
Zermatt’a Zürih ya da Cenevre’den ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) Cenevre ve Zürih’e; Pegasus Airlines’ın (flypgs.com) Zürih’e İstanbul’dan direkt uçuşu var. Zürih ya da Cenevre’den Zermatt’a havalimanında otomobil kiralayarak ya da trenle ulaşabilirsiniz.

↑ Back to top