0

2014 Avrupa Kültür Başkenti Riga pastel renkli ortaçağ binaları ve art nouveau cephelerinin arkasında merak uyandırıcı bir geçmiş barındırıyor.

Neden gitmeli?

Riga, Baltık devletlerinin en büyük kenti ve Polonyalılardan İsveçlilere, Almanlardan Ruslara, tüm güçlü komşuları tarafından göze gelmiş, işgal edilmiş Letonya’nın başkenti. Ülke nihayet 1991’de Sovyet Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Daugava Nehri’nin ağzındaki buz tutmayan limanıyla kent, Ortaçağ’da Baltık ve Kuzey Denizi’ndeki ticareti kontrol eden Alman kentlerinin oluşturduğu siyasi ve ticari birliğin bir üyesiydi. Gemiler batıdan şarap getirir, limandan bal, kürk ve kereste dolu olarak ayrılırdı. Bugün pastel tonlarında binaların ve harikulade art nouveau cephelerin süslediği kent her köşe başında insanı şaşırtıyor. UNESCO Dünya Mirası listesindeki kentin parkları, bahçeleri, mimari detayları, nehirleri ve merkezin üçte birinden fazlasını oluşturan kanalları da çok meşhur.

riga2

Ne yapmalı?

Ayağınıza bir çift rahat yürüyüş ayakkabısı geçirin ve Eski Kent’in parke taşlı sokaklarında dolaşın. Ortaçağ binalarının çoğu bir zamanlar tacirlerin ambarlarıymış; sokak seviyesindeki yıkık dökük ahşap kapıları ve tepedeki makaralarını hâlâ görebilirsiniz. St. Peter’s Kulesi’ne gidin, asansörle yukarı çıkın ve kentten bir zamanlar güçlü bir ticari merkez olan nehre uzanan harika manzaralar için asansörle yukarı çıkın. Aşağıya inince güneye, gösterişli Gothic House of Blackheads’in (00371 704 4300) Museum of Occupations’ın (00371 721 2715; occupationmuseum.lv) yanında olduğu Belediye Binası Meydanı’na yönelin. Museum of Occupations, Letonya’nın çalkantılı 20’inci yüzyıl tarihini ve bağımsızlık mücadelesini anlamak için iyi bir kaynak. Şahane art nouveau cepheler (en çarpıcıları, Elizabeth ve Alberta sokaklarının çevresinde toplanmış), güzel bir Ortodoks kilisesi ve Berga Bazar’ın özel butiklerini bulacağınız doğudaki Yeni Kent’e ulaşmak için kent kanalını geçin. Aklınızda olsun: Berga Bazar’da her ayın ikinci cumartesi günü organik pazar kuruluyor. Esmer ekmek ve çilekli truffle’lar için Emila Gustava Sokolade’ye uğrayın. Eski Kent’in bitişiğindeki renkli Merkez Pazar’ı kaçırmayın: Beş devasa zeplin hangarına evsahipliği yapıyor ve meşhur çavdarlı ekmek, orman meyveleri ve leziz bal gibi yerel ürünlerden satın almak için harika bir yer. Vaktiniz olursa bir gece Opera’da (00371 707 3777; opera.lv) musikişinas Letonyalılara eşlik edin. Fotoğrafseverler ile hayvanseverler kent yürüyüşü sırasında çok keyifli detaylar yakalayabilir. Özellikle Eski Kent’te, Meistaru sokağında 1909 tarihinde inşa edilmiş 10 numaralı binanın küçük kulesinin tepesindeki kedi figürü bir Riga klasiği.

riga

Nerede kalmalı?

Eski Kent’te, 1877’de inşa edilmiş ve eskiden Letonya Merkez Bankası’nın bulunduğu binayı mesken tutmuş Grand Palace Hotel (00371 704 40 00; schlossle-hotels.com), muhtemelen Letonya’nın en lüks oteli. Beş yıldızlı butik otelin bugüne kadarki konukları arasında Catherine Deneuve ve Sting gibi isimler de yer alıyor. 400 yıllık bir binadan dönüştürülmüş şık Dome Hotel’in (00371 67 509 010; domehotel.lv) 15 odası ve Riga Katedrali’ne bakan şık bir çatı terası var. Hotel Bergs’in (00371 6777 09 00; hotelbergs.lv) klas bir atmosferi, iyi bir restoranı ve Berga Bazar’da sessiz bir avluya açılan şık tasarımlı odaları var. Central Market’e kısa bir yürüme mesafesindeki üç yıldızlı Hotel Hanza (00371 6779 60 40; hanzahotel.lv) konforlu ve hesaplı bir seçenek.

Nerede yemeli?

Eski Kent’e 15 dakikalık yürüme mesafesindeki Vincents’in (00371 6733 28 30; restorans.lv) menüsü her hafta değişiyor. Slow Food’u destekleyen şef Martin Ritins yerel mevsim ürünlerini kullanarak leziz yemeklere imza atıyor. Elizabeth Street’teki Vermanitis (00371 6728 62 89; lido.lv) çok popüler bir self-servis restoranı ve Letonya yemeklerini tatmak için iyi bir adres. Yerel av etini tatmak için Livu Meydanı yakınındaki Livonija’ya (00371 722 78 24) gidin. Kent merkezindeki Radisson Blue Hotel Latvija’nın (00371 6777 22 22; radissonblu.com) Skyline Bar, nefis kent ve nehir manzarasına nazır kokteylinizi yudumlamak için ideal.

Son dakikada

Letonya’nın ünlü içkisi Black Balzam’ını (ıhlamur çiçeği ve 13 başka özel malzemeden yapılan yoğun, siyah likör) tatmak için Eski Kent’te katedralin yakınındaki modern B-bar’a (bbars.lv) gidin.

İpucu

Açıkhavanın tadını çıkarmak için Riga Kent Parkı’na gidin. Özgürlük Anıtı, parkta yürüyüş için iyi bir başlangıç noktası.

Seyahat bilgileri
Para birimi avro. Türkiye’yle aynı saat diliminde yer alıyor. Ziyaret etmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Ulaşım
Türk Hava Yolları’nın (0850 333 0 849; turkishairlines.com) İstanbul’dan Riga’ya direkt seferi var.

 

↑ Back to top