0

Doğal güzellikleri ve tapınakları büyüleyici olabilir ama Tayland ve Bangkok deyince ilk akla gelen şey hiç kuşkusuz ki yemekleri… Tayland Ticaret Müsteşarı Sayın Poonsak Khunudom bize ülkenin yemek kültürü hakkında bilgiler verdi.

Tüm dünyada sokak yemeklerinin başkenti olarak adlandırılan Bangkok’un sokakları, şehrin dört yanına dağılmış yemek tezgahları ile adeta açık bir mutfağı andırır. Yüksek binaların arasında yükselen şatafatlı tapınakları, neonlarla kaplı gece hayatı ve hareketli pazarları ile karakterize edilen Bangkok’u gerçekten hissetmenin gerekliliklerinden biri Taylandlıların arasına karışıp o ufacık taburelere oturup yerel yemeklerin tadını çıkarmaktır.

Ülkedeki yemek kültürünün tüm dünyadaki gastro gezginler tarafından içselleştirilmesinin arkasında yatan en önemli şeylerden biri yemeğin halkın yaşam kültürünün bir parçası olması. Tayland mutfağı hafif hazırlanmış, güçlü aromatik unsurlar ihtiva eden en taze ürünlerin bir araya gelmesiyle tanınır. Aslında birbirinden tamamen farklı malzemelerin adeta sihirbazlık kullanılarak uyumlu bir nihai tatlara dönüştüğü bu mutfakta çok karmaşık bir lezzet döngüsü mevcuttur.

Ülkenin genelinin vazgeçilmez bir parçası olan yemek çeşitleri bölgelere göre değişiklik göstermekte birlikte her damak tadına ve inanışa göre de çeşitliliğe sahiptir. Pirinç bu mutfağın ana malzemesi ve ülkenin en temel besin maddesidir. Ama tabiki Tayland yemek kültürünü sadece pirince ve onla yapılan noodle’lara indirgemek de büyük bir haksızlık olacaktır. Tarih boyunca toplumun yaşadığı kültürel etkileşimleri, yemek kültürünün içine son derece başarılı bir şekilde işlendiğini her yemekte anlayabilirsiniz. Ayrıca Tayland mutfağında ağırlıklı olarak balık, çeşitli deniz mahsulleri ve tavuk olması özellikle helal gıda peşinde olan ziyaretçilere de bolca seçenek yaratmaktadır.

Sayın Poonsak’ın belirttiğine göre herhangi bir başka ülkede Tayland yemeklerini tatmak isterseniz, Ticaret Bakanlığı hem hijyen hemde lezzet standardını yurtdışındaki restoranlarda da koruyabilmek için Thai Select (http://www.thaiselect.com/) adlı bir sertifikasyon sistemi oluşturmuş. Ticaret Bakanlığı sertifikasyon programı haricinde özellikle Covid-19 pandemi süreci ile birlikte gıda ürünlerinde hijyenin ve sağlığın artan önemi doğrultusunda “Güvenli Teslimat” ve benzeri sertifikasyon programları ile dünya çapındaki ithalatçı firmalar ve tüketiciler için güven arttırıcı projelerine halen devam ediyor.

DENENMESİ GEREKEN THAI YEMEKLERİ

Pad thai: Sadece Bangkok’un değil tüm ülkenin en ikonik sokak yemeği hiç kuşkusuz pad thai. Çoğu restoranda da servis edildiğini göreceksiniz ama emin olun en lezzetlisi sokakta yiyeceğiniz olacaktır. Sokak yemeklerinin satıldığı hemen her sokakta mutlaka bir pad thai satıcısına rastlamak mümkün. Yapmanız gereken önünde en uzun kuyruk olanın sırasına girmek ve o esnada da deniz mahsullü mü yoksa tavuklu mu yiyeceğinize karar vermek. Pirinç noodle, karışık sebzeler, soya filizi ve soslarla tavada “stir fry” yani kavrularak kızartılan bu yemeği sipariş ederken tüm diğer sokak yemeklerinde olduğu gibi tüketeceğiniz yemeğin acılık derecesini mutlaka söyleyin. Ve unutmayın ki sizin orta derecede konumlandırdığınız acı alışık olduğunuzun çok daha üzerinde olacaktır.

Tom yam: “Tom yam” iki Tayca kelimeden türemiştir. Tom kaynatma sürecini ifade ederken, yam ‘karışık’ anlamına gelir. Kafir limonu yaprağı, limonotu, havlıcan, zencefil, ezilmiş acı kırmızı biber, balık sosu gibi malzemelerin temelini oluşturduğu bu acılı ekşili çorba, bazen toz bazen de macun halinde paketlenerek tüm dünyada satışa çıkacak kadar ünlüdür. Tayland Mutfağının oldukça popüler yemeklerinden biri olan ‘Tom Yum Goong’ ise aynı çorbanın Tayland Jumbo karidesleri ile yapılan şeklidir.

Green curry: Yeşil köri adı yemeğe rengini veren yeşil biberlerden gelir. Köri deyince çoğu insanın aklına sadece baharat karışımı gelebilir. Oysa Uzakdoğu ve Asya’da farklı baharatlarla hazırlanan sulu yemeklere verilen addır köri. Bu hindistancevizi sütü ve taze yeşil biberle yapılan macunsu karışımın temelini oluşturduğu sulu yemekte ayrıca yeşil patlıcan ve tercihe göre de bir et cinsi kullanılır.

Khao phat: Tay mutfağında ‘tavada kızartılmış pilav’ anlamına gelen klasik bir yemektir. Tayland usulü kızarmış pilav, tipik olarak tavuk ve karides ile pişirilen Çin usulü kızarmış pilava benzer ancak Tayland usulü kızarmış pilavda Çinli kuzeninde olduğu kadar çok sebze bulunmaz, yumurta karışımı tam pişmeden eklenir, aroma katmak için soğan ve sarımsak ile ayrıca biber ve bazen de ince dilimlenmiş domates içerir. Tayland uzun tane pirinci ile yapılır.

Kai yang: Bütün olarak marine edilmiş tavuğun ızgarada pişirilmesiyle hazırlanır ve yapışkan beyaz pirinç, farklı soslar (orta bölgede tatlı sos, kuzeydoğuda ekşi sos kullanılır) ve som tam adı verilen bir sebze salatası ile birlikte servis edilir. Kökeni kuzeydoğu Tayland olmasına rağmen ülke genelinde oldukça popülerdir. Servis edilen bir çeşit kırmızı et salatasıdır. Som tam: Olgunlaşmamış yeşil papayanın rendelenip türlü taze aromatik otla karıştırılmasıyla hazırlanan çok lezzetli bir salatadır.

Hoy tord: Un, lime ve suyla hazırlanan sıvı bir karışımın yumurta ve kişniş, balık sosu, taze soğanla birlikte tavaya alınıp pişirilmesi ve bu esnada da istiridye, karides, kalamar gibi deniz mahsullerinin eklenmesiyle hazırlanan dışı çıtır içi yumuşak bir çeşit omlettir.

↑ Back to top