0

Eskiden Saigon olarak bilinen, sömürge mimarisini hareketli ve çağdaş bir restoran sahnesiyle birleştiren bu nehir kenti, Güneydoğu Asya’nın yükselen yıldızı.

Neden gitmeli? Nemin hafiflediği ve yağmurlu sezonun yerini sıcak havaya bıraktığı yılın bu zamanları, Vietnam’ın yemyeşil güney kıyısındaki en büyük kent olan canlı, gençlik dolu ve kozmopolit Ho Chi Minh City’yi ziyaret etmek için harika bir dönem. Yerel pazarları, Vietnam klasiklerinde uzmanlaşmış köklü restoranları, dingin tapınakları ve alışık olmayanlar için çıldırtıcı trafiğiyle Ho Chi Minh City, keşif merakınızı doyuracak türde renkli bir destinasyon.

Ne yapmalı? Hanoi’den daha dostane ve Hoi An’dan daha cesur olan Ho Chi Minh City, Fransız sömürgeciliğinin (Hristiyanlık dolayısıyla) ve yenilikçi dev şirketlerin ürünü. Gökdelenleri, trendy restoranları ve uçuk mağazaları, dramatik eski saraylar, pagoda’lar (Budist tapınakları) ve dar sokaklar kadar kentin çehresinin bir parçası. Yeşil parklar, ağaçların sıralandığı bulvarlar, tarihî yerler ve çarpıcı French Quarter’ın yer aldığı yüksek enerjili District 1’a (19 bölgeden biri) yönelin. Canlı September 23 Parkı’nda yürüyüşle başlayın; sonra üstündeki dört kişiyle sirktekileri aratmayan bir denge şovu sahneleyerek Jade Emperor Pagoda istikametine doğru ilerleyen motosiklet güruhunu izleyin. Jade Emperor Pagoda, kentin en atmosferik tapınaklarından biri; hem Taoist heykeller hem de Budist ikonlara ev sahipliği yapıyor. 1975 yılında Vietnam Savaşı’nın sona erdiği Independence Palace da (dinhdoclap.gov.vn) ziyaret edilmeye değer güzellikte. Daha ‘hafif’ bir şeyler için, Ben Thành Market’a uğrayın. Geçmişi 17’nci yüzyıla kadar uzanan pazar, kentin hayatta kalan en eski yapılarından biri ve rambotan (dikenli tropik bir meyve), pomelo (bir çeşit turunçgil) ve acı biber yığınlarının yanı sıra tezgâhları kumaşlar ve hediyelik eşyalarla dolu. Gezerken yolunuzun üstünde karşınıza çıkacak bánh mì’lerden (Fransız/Vietnam bageti) alıp denemeyi unutmayın.

Nerede kalmalı? Kentte konaklamak için The Reverie’den (thereveriesaigon.com) daha gösterişli bir otel bulamazsınız. Times Square yakınındaki otel, zıtlıklar ve yüksek teknolojili konforun kuvvetli bir karışımı. Pencereleri yerden tavana uzanan süitlerinin manzarası etkileyici. Alcove Library (alcovehotel.com.vn) klas, minimalist odalarıyla iyi bir butik seçenek. Otel, Fransız villaları ve kafeleriyle dolu pahalı ve kaliteli rezidans bölgesi District 3’de yer alıyor. Daha kuzeyde, An Lâm Saigon River’ın (anlam.com) nehir kıyısında 15 süiti var. Eskiden şık bir özel mülk olan bina bugün misafirlerine kentte kaçamak yapmak için mükemmel bir atmosfer sunuyor. Bir klasik, Park Hyatt Saigon (saigon.park.hyatt.com), Saigon Opera House’a bakıyor. Otel yakın geçmişte, Fransız hayranlarını memnun edecek bir yenilenme geçirdi. Havuz erişimli odalarından birini tutmanızı tavsiye ederiz.

Nerede yemeli? Temple Club (templeclub.com.vn), bir Ho Chi Minh City müessesesi. 1880’lerde bir konukevi olarak açılan ve Asya antikalarıyla donatılmış davetkâr mekân, yerel mutfakta uzman. Cha nuong la chuoi’sini (muz yaprağında ızgara balık) deneyin. Skewers (skewers-saigon.com), Asya esinli Akdeniz yemeği servis eden gözde bir restoran. Gazpacho’su, hafif salataları ve leziz ızgara etlerinden yiyin. The Deck (thedecksaigon.com), nehrin kıyısında günbatımına nazır açıkhavada akşam yemeği için favorimiz. Happy hour’da makul fiyatlara içebileceğiniz göz kamaştırıcı kokteyller, Vietnam dikenli ıstakozu, Phú Quoc büyük karidesli sigarabörekleri ve çıtır çıtır tavuklu wonton’larla dolu tabakların keyfini çıkarın. Aristokrat Nam Phan’a (khaisilkcorp.com) gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olur. Dört katlı bir villada yer alan restoran thit heo kho to (güveçte ağır ateşte pişirilmiş domuz eti), pho (çorba) ve bo xao cai ro (vogda az yağla yüksek ateşte kızartılmış biftek) gibi Vietnam klasikleri servis ediyor.

Son dakikada Güzel bir kent panoraması için Rex Hotel’e (rexhotelvietnam.com) gidin. Otelin, dışarıdan misafirlere de açık olan muhteşem manzaralı iki havuzu var. İpucu Trafik, saçlarınızı diken diken edecek türden ve taksi şoförleri turistleri kazıklamaya meyilli. Cesurlar için xe om (motosiklet taksiler), kısa yolculuklarda iyi bir seçenek. Standart ücret, 4,5 TL civarında. Binmeden önce şoförle anlaştığınızdan emin olun. Daha uzun yolculuklar için Mai Linh Taxi’den (mailinh.vn) lisanslı bir taksi tutun.

Seyahat bilgileri Para birimi dong. Yerel saati, Türkiye’ninkinden dört saat ileride. Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarının gitmek için vize alması gerekiyor.

Ulaşım Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Ho Chi Minh City’ye direkt uçuşu var. Bunun dışında Emirates’in (emirates.com) Dubai, Etihad’ın (etihad.com) Abu Dhabi, Qa
tar’ın (qatarairways.com) Doha ve Singapore Airlines’ın (singaporeair. com) Singapur aktarmalı Ho Chi Minh City uçuşu bulunuyor.

Kaynaklar Vietnam Tourism (vietnamtourism.com) internet sitesinde Ho Chi Minh City ve çevresine dair pratik bilgiler sunuyor. Gitmeden önce Robin Williams’lı Good Morning, Vietnam’ı bir kez daha izleyebilirsiniz.

↑ Back to top