0
{CAPTION}

Dağlardan vadilere, ortaçağ Megève’sinin büyüsünü kasabanın her köşesinde hissedecek, yamaçların dışında şapelleri ve peyniri de keşfedeceksiniz.

Neden gitmeli?
Mont d’Arbois ve Rochebrune’nin kolları arasında, Rhône-Alpes bölgesinde yer alan Megève, bir yandan bir Savoy köyünün mahmur güzelliğini muhafaza ederken, öte yandan özel bir Parisien kaçamağının tüm zarafetini sunuyor. César Baldaccini ve Pablo Picasso imzalı işlere evsahipliği yapan sanat galerileri, azametli 13’üncü yüzyıl kilisesinin yanında sıralanıyor. Kilisenin çan sesleri sık sık yakındaki barlardan yükselen caz sesince bastırılıyor. Ortaçağ merkezi trafiğe kapalı. Ziyaretçiler arnavut kaldırımı sokaklarda ve kereste çerçeveli yapılar arasında serbestçe gezebiliyor. Kasabada ayrıca butik mağazalar ve haute cuisine restoranlar bulunuyor.

 

Ne yapmalı?
Evasion Mont Blanc dağları, kayak için ideal nazik, ipeksi pistler sunuyor. Mont d’Arbois ve Rocherbrune’un, crosscountry maceraları için mükemmel off-piste alanları var. Gözükara kayakçılar, Mont Joly’ye ve Côte 2000’deki ünlü Stade Descente siyah pistine girişebilir. Bölgenin 444 kilometrelik rotalarını keşfetmeye ara verme ihtiyacı hissederseniz, Megève’nin kalbine sokulun ve kasabanın rahat pastanelerinden birinde dumanı üstünde bir fincan tatlı sıcak çikolatayla içinizi ısıtın. Kent meydanından 1800’lerin sonundan kalma 15 şapelin sıralandığı Calvary Way’de faytona binin. Buradan ayrıca dingin Arly Valley ve tırtıklı Mont Blanc’ın panoramik manzarasının keyfini çıkarın. Avrupa sanatının doğal harikalara eşit derecede güzel örneklerini görmek için Galerie Christian Dazy’ye ( galeriedazy.com) uğrayın ya da Saint Jean Baptiste Kilisesi’ne yönelin.
Bu Gotik yapının bölümleri, Benedikt rahiplerinin kaldığı ve muhtaç yolcuları beslediği 1202 yılına dayanıyor. 1950’lerde eklenen modern vitray pencereler, alpin güneşinin ışınlarını yansıtırken harika görünüyorlar.
Nerede kalmalı?
 Les Fermes de Marie (0033 450 93 03 10; fermesdemarie.com), hem ahşap konak cazibesini hem de 24 saat oda servisi gibi lüksleri arayanlar için ideal. Kardeş restoranı L’Alpette (0033 4 50 21 03 69; alpette-megeve.com) 1895’ten beri açık ve dağ eteğinde kış güneşi yüzünüzü okşarken nefis yemekler yemek için harika bir yer. Giazzis, aile işletmeleri otel Au Coeur de Megève’yi (0033 450 21 25 30; hotel-megeve.com) üç kuşaktır işletiyor.

Terracotta ve krem renklerindeki dekor, içeriye Akdeniz sıcaklığı veriyor. Alpin ormanlarına komşuluk eden 12 odalı dağ evini Le Chalet’de (0033 450 21 01 01; lechaletzannier.com) bulabilirsiniz.

Nerede yemeli?
Megève, gurmelere layık restoranlarla dolu; muhtemelen Alpler’in en iyi restoranlarına evsahipliği yapıyor. Char ve turna gibi tatlısu balığı menülerde epeyce hakim, yanında çeşit çeşit et ve peynir var. Kremamsı Reblochan ve siyah trüflü Savoy Tamié, Les Enfants Terribles’in (0033 450 21 20 02; hotelmontblanc.com) peynir tahtasında ışıldıyor ve yerel favori raclette de (eritilmiş peynir sebze ve şarküteri ürünleriyle servis ediliyor) menüde bulunuyor. Mont d’Arbois’nin ormanlarına saklanmış La Raviere (0033 450 93 15 71), uzun öğle yemekleri ve nefis tatlıların peşinde olanlar için ideal.
Farcement (domuz eti ve patates kuru erik ve fındıkla kısık ateşte pişiriliyor) gibi doyurucu dağ yemeğinin aile boyu porsiyonlarını, vadinin diğer yakasındaki Mont Blanc’ın harikulade manzaralarıyla ödüllendirileceğiniz Le Restaurant du Refuge’de (0033 680 64 01 43; refugeporcherey.com) bulabilirsiniz.

Ana meydandaki çayevi Prieure’de (0033 450 21 01 79; leprieure-megeve.com) tarçınlı sıcak şaraplı yapış yapış soslu armutlardan yiyin ya da Michelin yıldızlı Flocons de Sel’e (0033 450 21 49 99; floconsdesel.com) yönelin.
Eğer burada tadacağınız yemeklerden esinlenirseniz baş şef Emmanuel Renaut’un aşçılık dersine yazılın. Gece olunca canlı müzik, açık şömineler ve bir kadeh Mondeuse ya da Apremont için Club de Jazz Cinq Rues’a (0033 450 91 90 69) gidin.

Son dakika
Köy meydanındaki çiftçi pazarında durun ve taze pişmiş pastane mamulleri ve eve götürebileceğiniz yerel üretimlerden alın. Her cuma 9.00-14.00 arasında açık. İpucu Uzun kuyruklara takılmamak ve kayak keyfinizi sekteye uğratmamak için ski pass’inizi online ya da telefonunuzdan yükleyin (skiamegeve.com).

↑ Back to top