0

Tapınakları ve hareketli gece pazarlarıyla ünlü Tayland’ın ikinci kenti, geleneğin yabancı etkileriyle buluştuğu canlı bir mutfak sahnesine ev sahipliği yapıyor.

Neden gitmeli?

Eski Lanna Krallığı’nın Bangkok’tan 700 kilometre ötede dağlık kuzeye konumlanmış yedi yüzyıl yaşındaki başkenti, çok eski geleneklerin günümüz konforuyla çarpıştığı bir yer. Tayland’ın ikinci büyük kenti bir gastronomi merkez üssü; süslü tapınakları ve hareketli gece pazarları ise onun büyüleyici kültür ve tarihini yansıtıyor. Kuzeyin Gülü lakaplı kent, kesinlikle keşfedilmeye değer hazinelere sahip.

Ne yapmalı?

Gezinize, hendekler ve antik surların kalıntılarıyla çevrili 1,5 kilometrekarelik bir bölge olan eski kentin güney girişindeki Chiang Mai Kapısı’ndan başlayın. Talat Pratu pazarı, kendinizi Lanna mutfağının ritüel tatlarına kaptırabileceğiniz yer. Tezgâhların arasında gezinin ve Chiang Mai’nin yüksek tesirli yemeklerinde kullanılan bitkilerin ve baharatların kokusunu takip edin.

Chiang Mai’nin yukarısındaki köylerde yaşayan Akha insanlarının otantik mutfağına odaklanan Thai Akha (thaiakhakitchen.com) gibi bazı yemek okulları, kentin pazarlarında turlar düzenliyor. Bölgenin mutfağı gibi Budist tapınakları da algı kapılarınızı aralayacak güçte. Tapınakların sayısının 300’ü aşkın olduğu söyleniyor ve geçmişleri kentin kuruluşuna dayanıyor.

En yaşlısı Wat Chiang Man. 1296 yılında kurulmuş tapınak, krallığın en uzun hayatta kalan Budda’sına ev sahipliği yapıyor. Ama en kutsalı, mozaik bir yılanı 306 basamak yukarı takip edebileceğiniz (korkmayın, asansör var) Wat Phra That Doi Suthep.

Yemyeşil bir yamaca konumlanmış tapınak, kentin harikulade manzaralarını sunuyor ve avluya gizlenmiş dev bir chedi’ye (Buddist anıtı) ev sahipliği yapıyor. Kentte, barlar ve restoranlar günbatımından sonra canlanıyor.

Ama en canlı atmosfer, Anusarn Gece Pazarı’nda. Gece geç saatlerde alışveriş yapmak için ideal bu pazarda kabarelere de denk gelebilirsiniz. Chiang Mai’nin transseksüellerinin şovları çok popüler; ön sırada bir koltuk kaparsanız şovun bir parçası olma şansınız var, aklınızda olsun.

Nerede kalmalı? Adını, dalları otelin yemyeşil iç avlusuna uzanan 200 yaşındaki ağaçtan alan Tamarind Village (0066 53 418 8969; tamarindvillage.com), eski kent surlarının içinde güzel bir konuma sahip. 41 odası ve beş süiti, etnik dokumalarla dekore edilmiş ve çiçek dolu bahçeleri sakin bir ortam sunuyor.

Tha Phae Kapısı ile Ping Nehri arasına kurulu Banthai Village’ın (0066 53 252 789; banthaivillage.com) sıcak bir atmosferi var. Parke zeminler ve tasarım mobilyalar, iç mekânlara lüks bir dokunuş katıyor. Rahatlamak için seçenekleriniz arasında açık hava havuzu ve jakuzi bulunuyor.

Akyra Manor Chiang Mai (0066 53 216 219; theakyra.com), en iyi butik otellerden biri. Rooftop havuzu, kentin yanı sıra kırsal kesim ve sis kaplı tepeleri de içine alan manzarasıyla gündüz ya da gece kokteylinizi yudumlamak için harika bir yer. Nerede yemeli? Burada şefler yerel tatların en iyi versiyonlarını yaratmak için birbiriyle yarışıyor.

Khao soi denilen dumanı üstünde tüten hindistancevizi sütlü körili noodle’ı denemek için Khao Soi Khun Yai (Sri Poom Soi 8) ya da Sparta dekorunun yemekle hiç uyuşmadığı Khao Soi Wulai’ye (Wulai Road) gidin.

Yerel et yemekleri ve bol baharatlı sakatatlar için Phae Gate’in karşısındaki Sorn Chai’ye; daha hafif yemekler için Nimmanhaemin bölgesinde Poy ve Pye kız kardeşlerin işlettikleri, sağlıklı çorbalar, salatalar ve smoothie’ler servis eden Salad Concept’e gidin.

Mutfaktaki yaratıcılığıyla trend bir bölgeye dönüşen Nimmanhaemin’de patates kızartması ve Chang birası sunan Bar Fry ile biftek ve istiridye dolu yemek arabaları gibi Batı esinleri de görebilirsiniz.

Ama en iyi yemeği sokakta bulabilirsiniz: Kızgın kömür ateşinde pişen etlerin, balıkların satıldığı el arabalarına göz atın; jackfruit köri, papaya salatası ve yaygın bir yemek olan ve barbekü etle harika giden kaa nieow (lapa pilav) tadın.

Son dakikada

Yerel kültürün değişmez parçası geleneksel Thai masajı için mutlaka zaman ayırın. En basit salonlar bile ayak banyosu ve bitki çayı dahil iyi hizmet sunuyor.

İpucu

Nerede olursa olsun, herkes milli marş çalındığında ayağa kalkıyor ve duruyor Milli marş her sabah 8’de ve akşam 6’da yayınlanıyor.

Seyahat bilgileri

Para birimi Tayland bahtı. Yerel saati Türkiye’ninkinden dört saat ileride. Umuma mahsus pasaporta sahip olanlar 30 güne kadar vizeden muaflar.

Ulaşım

Chiang Mai’ye Bangkok aktarmalı gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bangkok’a direkt uçuşu var. Bangkok’tan Chiang Mai’ye gitmek için yerel havayolu şirketlerini kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

Ülkenin resmi turizm komitesi Amazing Thailand’ın (tourismthailand.org) internet sitesi, Chiang Mai tatilinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak bilgilerle dolu.

↑ Back to top