0

Cornwall’ın cıvıl cıvıl kenti, heyecan verici bir sanat topluluğuna, rüya gibi plajlara ve damağınızda iz bırakacak tatlara ev sahipliği yapıyor.

Neden gitmeli?

St. Ives’ın kuşaklar boyu sanatçılar ve özgür düşüncelilere ilham vermesine şaşırmamalı. Dalgaların üzerindeki aralık- sız ışık oyunu, kayrak çatılı şirin yazlık evler, sade ama epik sahil şeridi sizi de etkileyecek. Dar sokakların iki tarafında hoş el işi ürünlerinin satıldığı dükkânlar ve Tate’in en güney ‘karakolu’ da dahil pek çok sanat galerisi sıralanıyor. Kentin şirin tren istasyonu hâlâ hizmette, demek oluyor ki, merkeze trenle gidebilir ve otelinize yürüyebilirsiniz. Böylece yaz tatilinde otoban cehennemine düşmekten kurtulursu- nuz. Aslında kumlu plajlardan dört dörtlük balık ve deniz mahsulleri restoranlarına, bu kentte her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Ayağınıza ayakkabılarınızı geçirin ve Birleşik Krallık’ın güneyine yönelin.

Ne yapmalı?

St. Ives’de yaz günlerinin keyfi en iyi açıkhavada çıkarılır. Güne sabah limanda start verin, balıkçı teknelerinin başına üşü- şen martıları seyredin. Sonra Allotment Deli (0044 1736 794 578) için Fore Caddesi’ne gidin.

South West Coast yoluna yönelmeden önce bu şarküteride alışveriş sepetinizi artizan ekmek, Cornish Blue (2010 Cheese Awards’da dünyanın en iyi peyniri seçilmişti) ve ünlü karamel dilimleriyle doldurun. Dramatik manzarayla bütünleşmek için Porthminster plajında coasteering yapın.

St Ives Surf School (0044 1736 793 938; stivessurfschool.co.uk) uzmanlarının rehberliğinde oyuntulardan geçecek, gizli mağaralara gireceksiniz. Akşamüstünü koylardan birinde en sevdiğiniz güneş şapkasının gölgesinde kes- tirerek geçirin. İkinci Dünya Savaşı’nda St Ives, Barbara Hepworth gibi pek çok Britanyalı sanatçının sığınağı oldu. Sanatseverler, Hepworth’un evini ve garip heykellerle dolu bahçesini ziyaret edebi- lir (tate.org.uk). Kentte ayrıca ilginç işlere rastlayabileceğiniz bir sürü bağımsız galeri bulunuyor. Bernard Leach Pottery Studio’daki (0044 1736 799 703; leachpottery.com) ekip, bulutlu bir gündeki deniz gibi bir palet kullanarak şık seramikler yapıyor. Bir diğer seçenek için Downlong bölgesine, Back Road Artworks’e (0044 1736 791 571, backroadartworks.co.uk) gidin ve bir multimedia atölyesine katılın.

Nerede kalmalı?

Kentin parke taşlı sokakları herhangi bir zincire ait olmayan bir sürü şık, sıcak konaklama seçeneğine ev sahipliği yapıyor. Angela ve Olivier Noverraz tarafından tasarlanmış Trevose Harbour House (0044 1736 793 267; trevosehouse.co.uk) çok şık bir otel. Altı odası ve Sands Studio’su tasarım kumaşlar ve vintage tarzı komodinler içeriyor. Şampanyalı piknik ve odada masaj, keyfinizi pekiştirecek ‘küçük ekstralar’. Direkt Porthminster plajının üzerinde olan No.27 The Terrace (0044 1736 797 450; 27theterrace.co.uk), dokuz odalı ve şirin bahçeli bir George dönemi konukevi. Merkezin biraz dışındaki Carbis Bay Hotel (0044 1736 795 311; carbisbayho-tel.co.uk), şeker gibi kumlu Carbis Körfezi’ne doğru inen 50 hektarlık subtropikal toprağa kurulu. 47 odasının hepsi çok iyi tasarlanmış, ama en iyi manzara deluxe süitlerinde, aklınızda olsun.

Nerede yemeli?

Güneşli bir akşamüstünde yemeğin adresi, Port- hmeor Beach Café’nin (0044 1736 793 366; porthmeor-beach. co.uk) terası. Teninizi okşayan bir deniz esintisi, prosecco’lu kok- teylinizi yudumlayın ve yerel malzemelerden yapılmış tapas’ın tadına bakın. Ekşi mayalı pizza ve sangria için West Beach Bakery’e (0044 1736 795 843) gidin. Eşine az rastlanır türden biftekleri ve tuzlu çır- pılmış tereyağıyla The Loft da (0044 1736 794 204; theloftrestau-rantandterrace.co.uk) favorilerimizden. Söz konusu deniz mahsulleri restoranları olduğunda sert bir rekabet var. ‘Resmi’ bir akşam yemeği için hem tat hem sunum açısından alkışı hak eden Alba’da (0044 1736 797 222; alba-stives.co.ukhttp://alba-stives.co.uk) yer ayırtın. Son dakikada Batı Cornwall’a özgü ürünler için Guildhall’daki çiftçi pazarına (perşembeleri 9.30-14 saatlerinde; stivesfarmersmarket.co.uk) uğrayın. Tüm pazarcılar St Ives’in 30 dakikalık mesafesinde konuşlanıyor.

İpucu

The Story Of St Ives yürüyüş turu (guidedtoursofstives.co.uk), kentin balıkçı köyünden bir çağdaş sanat merkezine dönüşüne bakış atma imkânı sunuyor.

Seyahat bilgileri

Para birimi İngiliz sterlini. Yerel saati Türkiye’ninkinden iki saat geride. Ziyaret etmek için İngiltere vizesi almanız gerekiyor.

Ulaşım

St Ives’e Londra’dan trenle ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları (http://turkishairlines.com), Atlasglobal (atlasglb.com) ve British Airways’in (http://britishairways.com) İstanbul Havalimanı’ndan;

Pegasus Airlines’ın (flyps.com) İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan; easyJet’in (easyjet.com) Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir’den Londra’ya uçuşu var.

Kaynaklar

Visit St Ives (visitstives.org.uk) seyahatinizi planlarken işinize yarayacak güzel fikirler ve bilgiler sunuyor.

↑ Back to top