0

Nefes kesici Angkor harabelerinin giriş kapısı olan bu tropikal diyarda sizi dinamik gösteriler ve renkli bir mutfak kültürü bekliyor.

Neden gitmeli?

Hindistancevizi ağaçları ve rengârenk pazarlarıyla göz kamaştırıcı Siem Reap, kuzeyinde uzanan ören yerleri başta olmak üzere keşif duygunuzu harekete geçirecek bir kent.

Angkor’un UNESCO koruması altındaki tapınaklarını ziyaret etmek, Siem Reap’teki mecburi vazifelerinizden. Bununla birlikte kent, Kamboçya kültürüne heyecan verici bir giriş niteliğinde ve yılın bu zamanları hava, sizi yola çıkmaya teşvik edecek güzellikte.

Ne yapmalı?

Sabah erkenden kalkın ve bir tuk-tuk’a atlayıp tam tan ağarırken orada olmak üzere Angkor Arkeoloji Parkı’na gidin.

Diğer erkencilere katılıp tapınak kompleksi Angkor Wat’ın üzerinden güneşin doğuşunu izlemek, kaçırılmaması gereken bir deneyim. Sonra, etkileyici bir dekorasyonu olan Bayon ile 2001’de Lara Croft: Tomb Raider filminin de çekildiği Ta Prohm tapınakları da dahil çevredeki kalıntıları keşfedin.

Angkor Ulusal Müzesi’ni (angkornationalmuseum. com) ziyaret etmek üzere kent merkezine yönelin. Müze, antik kenti daha iyi anlamanıza yardımcı olacak geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Gezmekten yorulan ayaklarınızı, nehrin hemen yakınındaki Bodia Spa’da (bodia-spa.com) yaptıracağınız refleksoloji masajıyla dinlendirin (bir saati 122 TL).

Kâr amacı gütmeyen bir performans sanatları okulu olan Phare Ponleu Selpak mezunlarının hünerlerini sergilediği Kamboçya sirk şovu heyecan verici Phare’yi (pharecircus.org) izlemek için tuk-tuk çevirmeden önce akşam, hareketli Pub Street’te, serin bir içecek eşliğinde ortamın keyfini çıkarın.

Leziz atıştırmalıklar ya da Kamboçya eşarbı krama satın almak için cıvıl cıvıl gece pazarına (angkornightmarket.com) uğramayı unutmayın.

Nerede kalmalı?

Ödüllü Sarai Resort and Spa (00855 63 962 200; sarairesort.com), Siem Reap’in kalbine kısacık bir mesafede yer alıyor. Fas stili 48 odasının her biri, otelin süslü havuzuna bakıyor.

Çevre bilinci yüksek şık bir otel arıyorsanız göz alıcı Jaya House Riverpark’ta (00855 63 962 555, jayahouseriverparksiemreap.com) oda ayırtın. Kamboçya’nın 60’lardaki modernist hareketine saygı duruşu niteliğindeki otel, aynı zamanda ülkenin hiç plastik kullanmayan ilk oteli.

Kent merkezine 15 dakikalık sürüş mesafesinde kırsalda yer alan Phum Baitang (00855 63 961 111; zannierhotels.com), muz yapraklarından örülmüş panjurları ve sazdan çatılı olan villalarıyla geleneksel bir Kmerler köyü model alınarak yaratılmış lüks bir otel.

Tropikal bir cenneti andıran yakındaki Anantara Angkor da (00855 63 966 788; anantara.com) bir başka lüks seçenek.

Daha ayrıcalıklı bir şey arayanlar Templation’ı (00855 12 233 350; maads.asia) tercih edebilir. Şelaleleri, göl büyüklüğündeki ışıl ışıl parlayan havuzu, rahatlatıcı spa’sı ve huzurlu 33 odasıyla övünmeyi hak eden bir otel.

Nerede yemeli?

Güzel havanın şerefine açık havada yemek keyfi için Mie Café’ye (miecafe-siemreap.com) gidin. Şef Pola Siv’in tadım menüsü, Kmerler ve Batı mutfaklarının nefis bir kombinasyonu.

Üstü mayalanmış kril, demirhindi ve zencefilli kabukla kaplı tavada kızartılmış chhlang (kedi balığı), menünün en ‘can alıcı’ tatlarından.

Lokal tatların şık sunumları için Bugs Café’yi (bugs-cafe.e-monsite.com) deneyin. Bu rahat mekân küçük tabaklarda çıtır çıtır cırcır böceklerinden sürpriz bir biçimde lezzetli ipekböceğine, taze kızartılmış böcekler servis ediyor.

Böcek kalsın diyorsanız şef Luu Meng’in 1970’lerin sonunda Kızıl Kmerler rejiminde kaybolmuş olanların dışındaki Kamboçya yemeklerine yeniden hayat üflediği Malis’e (malis-restaurant.com) gidin.

Siem Reap’i, klasik bir Kmerler yemeği olan balık amok (dolgun beyaz balık etleriyle süslenmiş hafif tatlı sarı curry yemeği) denemeden terk etmeyin. Sok San Road’un sessiz bir yerinde bulunan gösterişsiz Father’s Restaurant (fathersrestaurant.com), bu tadı denemek için adresiniz.

Son dakikada

Bir saat uzaklıktaki Kompong Khleang yüzen köyünü ziyaret edin. Rehber eşliğinde tekne turuna çıkın ve ahşap ayaklar üstündeki evlere yakından bakın, rayihalı pirinç pilavını deneyin.

İpucu

Küfecilerden tuk-tuk şoförlerine, pazarlık yapmaktan çekinmeyin, istenilen fiyatın yarısına işinizi halledebilirsiniz.

Seyahat bilgileri

Para birimi Kamboçya rieli. Yerel saati Türkiye’ninkinden dört saat ileride. 30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya’nın Türkiye’deki Fahri Konsolosluğu’nun yanı sıra ülkenin sınır kapılarında da veriliyor.

Ulaşım

Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) Bangkok Airways’le (bangkokair.com) beraber düzenlediği uçuşla İstanbul’dan Bangkok aktarmalı Siem Reap’e uçabilirsiniz.

Kaynaklar

Tourism Cambodia (tourismcambodia.org), Kmerler tarihinden görülecek yerlere kenti ziyaretinizde işinize yarayacak bilgiler sunuyor.

↑ Back to top