0

Yerel tatlar ya da renk renk, çeşit çeşit çiçekle dolu tezgâhlar arasında gezinin; uzun kumsallarda gündüz güneş ve denizle flört edin, akşamüstü günbatımını izleyin. Fransız Rivierası’nın bu canlı şehri, Chagall ve Matisse’in unutulmaz eserlerinden nefis yerel lezzetlere heyecan verici keşiflerle dolu.

nice2

Neden gitmeli?
Côte d’Azur, yani Fransız Rivierası’nın başkenti Nice, La Baie des Anges (Melekler Körfezi) etrafında tüm zarafeti ve canlılığıyla kıvrılıyor. Eğlenceseverlerin beklentilerini karşılayan şık ve ışıltılı ortamların yanı sıra gözden uzak, sakin vakit geçirmek isteyenler için de mütevazı alternatifler sunuyor. 18’inci yüzyıldan bu yana aristokratlar için yaz tatillerinin vazgeçilmez destinasyonu olan kent, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından farklı profillerdeki seyyahları da kendine çekmeye başladı. Büyüsüne kapılanlar arasında Henri Matisse ve Marc Chagall gibi sanat dünyasının önemli isimleri de var. Ne yapmalı? Turunuza Nice’in kristal mavisi sularıyla parıldayan La Baie des Anges’in upuzun, çakıl taşlı sahil şeridinden başlayın. Sahil şeridi boyunca uzanan yürüyüş yolu Promenade des Anglais’de yürüyün ya da sahilden kiralayacağınız bisikletlerle gezinin. Promenade des Anglais’in doğu ucundaki Colline du Chateau’ya (Kale Tepesi) çıkın. 11’inci yüzyılda inşa edilen kale, tarih boyunca defalarca kuşatılmış, pek çok kez zarar görmüş. Bugün büyük bir botanik bahçesi ve park olarak kullanılıyor.
Deniz seviyesinden 92 metre yükseklikteki, şehrin bu en yüksek noktasına sadece muhteşem manzaraya bakmak için bile çıkabilirsiniz. Nice’in, 16 ve 17’nci yüzyıllardan kalma klasik mimarisini yansıtan binaların bulunduğu eski kent merkezinde bolca vakit geçirin. Kentin en canlı semtlerinden Cours Saleya’da pazartesi hariç her gün kurulan renkli pazara dalın. Sabah 6’da açılan bu geleneksel pazar iki kısımdan oluşuyor: çiçek pazarı ve yerel üreticilerin kendi ürünlerini sattığı yiyecek pazarı. İnsanlar pazardan kucak dolusu mimozalar, günebakanlar, kır çiçekleri, rengârenk buketler, hatta meyve fidanlarıyla ayrılıyor.

nice
Cours Saleya’da aynı zamanda güzel yemekler yiyebileceğiniz kafeler ve restoranlar da var. Kentin ruhunu daha iyi algılamak için Eski Nice’in butikler, pastaneler, kafeler, sanat atölyeleriyle dolu dar ve kavisli sokaklarına yönelin. Yavaş yavaş gezinerek Sardinya mimarisinin renklerini ve tarzını yansıtan parlak ön cepheli evler ile Barok dönemden kalma binaları inceleyin. Nice’in ana meydanı Place Massena, eski ve yeni kent arasında konumlanmış. Meydanı çevreleyen kırmızı tonlardaki yeşil panjurlu binaların altları mağazalar ve restoranlarla dolu. Burası, hem kent sakinlerinin hem de turistlerin en çok vakit geçirdiği yerlerden biri; yıl boyunca konserler, gösteriler, Noel pazarı gibi farklı etkinliklere evsahipliği yapıyor.

 

Nerede kalmalı?
Tipik Nice mimarisini yansıtan Hotel Ellington (0033 492 477 979; ellingtonnice.com), Duke Ellington’dan esinlenilerek kurulmuş. Duvarları eski caz sanatçılarının siyah beyaz fotoğraflarıyla dolu otel, Place Massena’ya ve sahile yürüme mesafesinde. Şehir merkezindeki Hotel Villa Victoria’nın (0033 493 883
960; villavictoria.com), bahar ve yaz aylarında misafirlerinin uzanıp dinlenmesi ya da güneşlenmesi için şezlongların koyulduğu geniş bir bahçesi var. Nice’in en eski ve güzel semtlerinden Cimiez’deki Hotel du Petit Palais (0033 493 621 911; petitpalaisnice.fr) ise La Baie des Anges manzaralı ya da bahçeye açılan teraslı şık odalara sahip. Otel, Chagall ve Matisse müzelerine yürüme mesafesinde.

 

Nerede yemeli?
Ton balığı, yumurta, yeşillikler ve ançüezle hazırlanan niçoise salata; karamelize soğan ve ançüezle yapılan, focaccia benzeri trpissaladière gibi Nice mutfağının tipik lezzetlerini deneyebileceğiniz keyifli adreslerden biri Cours Saleya’daki Restaurant La Storia (0033 493 809 507; restaurantlastoria.com). 1927’de kurdukları restoranı dört nesildir devam ettiren Acchiardo ailesinin restoranı Restaurant Acchiardo (0033 493 855 116), İtalyan mutfağından izler taşıyan Niçoise lezzetlerini profesyonelce yorumluyor. Slow Food hareketinin temsilcisi, Place Massena’daki Attimi Restaurant’ın (0033 493 620 022; attimi.fr), İtalya’dan getirdiği coğrafi işaretli ürünlerle hazırladığı pizza ve makarnalarını mutlaka deneyin. Son dakika 1820’de kurulan çikolata ve şekerleme dükkânı Maison Auer’e (0033 4 93 85 77 98; maisonauer.com) uğrayın. Hepsi el yapımı ve birbirinden enteresan lezzetteki tatlılar hem büyükler hem de küçükler için ideal hediye.
İpucu 13 kilometre mesafedeki ortaçağ köyü Eze, Côte D’Azur sahillerinin en çarpıcı yerlerinden biri. Pek çok ressam ve heykeltıraşın atölyelerinin, U2’nun solisti Bono gibi ünlülerin villasının bulunduğu köyün 429 metre yükseklikteki tepesinde yer alan egzotik bahçe ve manzara görülmeye değer (ezetourisme.com).
Ulaşım Türk Hava Yolları (turkishairlines.com) ve Pegasus Airlines’ın (flypgs.com) İstanbul’dan Nice’e direkt seferi var.

Kaynaklar
Nice Turizm Ofisi’nin internet sitesinde (nicetourisme.com) kentle ilgili birçok pratik bilgi yer alıyor.

 

↑ Back to top