0

Limanı kartpostalı andıran Marsilya’dan sevdiklerinize zeytinyağı, tuz, su ve sodayla yapılan Marsilya sabunu savon de Marseilles’lerden alın.
Provence bölgesinin enerjik ve kozmopolit kenti, zengin bir geçmişe sahip Marsilya’da sokakların ve yerel mutfağın farklı renklerinin tadına varın.

marsilya4

 

 

Neden gitmeli?
 Enerjik ve kozmopolit Marsilya, sürprizlerle dolu bir Akdenizli. Fransa’nın en eski şehri, MÖ 600 yılında Phokaialılar tarafından bir ticaret merkezi olarak kurulmuş. Fransız İhtilali’nde insanları bir araya getirmiş, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar ve İtalyanlar tarafından bombalanmış. 20’nci yüzyıl itibariyle Cezayir, Korsika ve Fas’tan göç almaya başlamış. Bugün sokaklarında yürüdüğünüzde Galya, Arap ve Afrika etkisini hissettiğiniz, çokkültürlülüğüyle gurur duyan bir kent göreceksiniz.

 

 

Ne yapmalı?
 Merkezdeki eski liman Vieux Port, 12’nci yüzyıldan kalma iki kaleyle kuşatılmış. Kuzeyinde St. Jean, güneyinde ise St. Nicolas Kalesi bulunuyor. Rüzgârla salınan yatlara evsahipliği yapan, kafelerin sıralandığı liman boyunca avladıkları balığı hevesli alıcılarla buluşturan balıkçıları seyredin. Haftasonu kurulan ve yöreye özgü yiyecekler ile hediyelik eşyaların satıldığı stantları gezin. Şehir, limandan farklı yönlere ayrılıyor. Güneye yönelip La Canebière Cadddesi’nden Cours Julien’e doğru ilerlediğinizde butikler, kitapçılar ve müzik dükkânlarını bulacaksınız. Kuzeye doğru ilerlediğinizde ise pastel renkli sokaklarıyla ünlü, Marsilya’nın en eski mahallesi Le Panier’i keşfedeceksiniz. Le Panier el yapımı aksesuarlar, seramikler, hediyelik eşyalar satan minik dükkânlar ve rengârenk kafelerle dolu. Buradan Corniche’in şık kumsallarına geçip kireçtaşı sarp kayalıklar arasında kalan, derin ve dar koylarıyla büyüleyen Calanques’i görün.

marsilya2

Burada Akdeniz’in en lezzetli ve taze balıklarıyla karnınızı doyurmadan önce yürüyüşe çıkabilir, berrak turkuaz sularda yüzüp dalabilir ya da yelken yapabilirsiniz. Bir zamanlar düşkünler evi olarak kullanılan Vieille Charité’e geçin. Sırf yumurta şeklindeki sıradışı kubbesi için bile görülmeye değer olan Vieille Charité, aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinden toplanmış büyüleyici bir sanat ve arkeoloji eserleri koleksiyonuna evsahipliği yapıyor. Bizans mimarisinin abartılı örneği Notre Dame de la Garde, şehrin en yüksek noktası. Kuşbakışı bir kent manzarası için mükemmel bir yer. Eğri büğrü sokaklardan aşağıya doğru inerek iki katlı enteresan kilise St. Victor Abbey’nin yanından geçin. Öğleden sonrayı Ile d’If ve Iles du Frioul adalarında geçirmek için feribota binin. Gününüzü Opéra’da keyifli bir akşamla tamamlayın (0033 491 551 110).

 

marsilya3

Nerede kalmalı?
 Beş yıldızlı Inter Continental’in (marseille.intercontinental.com) mükemmel bir kent manzarası ve şık odaları var. New Hotel of Marseille (0033 491 315 315; newhotelofmarseille. com) modern ve havalı bir otel. Giriş kısmı göz alıcı ve cüretkâr çağdaş sanat eserleriyle dekore edilmiş. Sofitel Marseille Vieux Port (0033 491 155 900; sofitel.com), St. Jean ve St. Nicolas kaleleri arasındaki harika bir konuma sahip. Akdeniz’e nazır villa Le Petit Nice (0033 491 592 592; passedat.fr), yemyeşil bahçeleriyle misafirlerine huzurlu bir atmosfer sunuyor.

 

 

Nerede yemeli?
Marsilya’nın tipik lezzeti bouillabaisse, denizden günlük çıkan taptaze balıklarla hazırlanıyor. Bu geleneksel çorbayı deneyebileceğiniz en iyi restoranlardan biri Le Miramar (0033 491 911 040; lemiramar.fr). Geniş pencereleri limana bakan ve duvarları sualtında geçen hikâyelerden resimlerle süslenmiş restoranda ayrıca çorbanın yapımının anlatıldığı derslere katılabilirsiniz. Efsane çikolata fondülerine yer ayırmayı da unutmayın. Yine liman yakınlarındaki Une Table au Sud (0033 491 906 353; unetableausud. com) yerel ve mevsim malzemeleriyle her gün değişen menüler hazırlıyor. Doğru zamanda giderseniz kestane, deniz kestanesi ve yöreye özgü denti balığıyla yapılan enfes kremalı çorbaya ya da safranlı taze baharatlı risotto’yla servis edilen barbuna denk gelebilirsiniz. Biraz daha şıklık arayanlar, geleneksel Provence lezzetlerini modern dokunuşlarla yorumlayan Les Trois Forts’a (0033 491 155 956; lestroisforts.com) gitsin. Eşsiz panoramik manzaranın keyfini çıkarmak için pencere kenarında bir masa ayırtın.

Son dakika Zeytinyağı, tuz, su ve sodayla yapılan Marsilya sabunu savon de Marseilles için butik üretim yapan dükkânlara gidin. Patisserie’lerde bulabileceğiniz, Marsilyalıların geleneksel kurabiyesi, kayık şeklindeki navette’i deneyin.

İpucu Marsilya’ya gelmişken iki saat mesafedeki St. Tropez’yi ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynaklar
Marsilya Turizm Ofisi’nin resmi web sitesinde (marseilletourisme. com) seyahatinizi planlarken işinize yarayacak birçok bilgi bulabilirsiniz. Bunların arasında otel seçenekleri, kentin öne çıkan restoran ve kafeleri, güncel etkinlikler ve kent çevresinde keşfedilecek, doğal güzellikleriyle hayranlık uyandıran adresler de yer alıyor.

Ulaşım
Türk Hava Yolları (turkishairlines.com) ve Pegasus Airlines’ın (flyps. com) İstanbul’dan Marsilya’ya direkt seferi var.

↑ Back to top