0

ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI.

PORTAKAL ÇİÇELERİNİN BAŞ DÖNDÜRÜCÜ KOKULARI EŞLİĞİNDE, 13-21 NISAN TARİHLERİ ARASINDA ADANA SOKAKLARINDA EĞLENCE VAR. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI.

Akdeniz her mevsim farklı bir renge, farkh bir kokuya bürünüyor. Gözlerimiz maviyle yeşilin binbir tonuna şahitlik ederken burnumuzdan sedir ağaçlarının, portakalların, lavantaların kokusu gitmiyor. Narenciyelerin bereketli görüntüsü henüz zihnimizden silinmemişken, ilkbaharı portakal çiçeklerinin kokusuyla karşılıyoruz.

Bahar yaklaşırken, Adana da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnaval için gün saymaya başlıyor. Portakal çiçeklerinin tüm kenti kaplayan kokusunun güzelliği, karnaval coşkusuyla buluşuyor. Bu yıl 13-21 Nisan tarihleri arasında, 12. defa düzenlenecek karnaval, sadece Akdeniz Bölgesi’nin degil Türkiye’nin de en büyük sokak karnavalı.

Adana’nIn turizm potansiyelini hem ulusal hem de uluslararasI platformda açığa çıkartmayı amaçlayan karnaval, kent için büyük bir ekonomik katma değer sağlıyor. Uluslararas Portakal Çiçeği Karnaval Komitesi’nden yapılan açıklamada, bu yıl önceki yıllarda olduğu gibi pek çok ziyaretçinin gelmesinin beklendiği açıklandı: “Bizleri derinden etkileyen ve yasa boğan büyük depremlerden sonra düzenlenecek 2024 Uluslararası Portakal Ciçegi Karnavalı moral motivasyon açısından herkese iyi gelecektir. Karnaval programında çok ilgi ekici projeler ve etkinlikler de yer alacak.

Karnavalda etkinlik yapmak için yurt içinden ve yurt dışından birçok başvuru alıyoruz. Karnavalımızın bir parçası olmak için ‘ruhuna uygun’ projeler titizlikle değerlendiriliyor. Karnaval, her yıl olduğu gibi yine şehrin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bu yalnızca Adana ile sınırlı kalmayacak, çevre iller de bu ekonomik hareketlilikten olumlu olarak etkilenecektir. Bir hatırlatmamız da Karnaval’da olmayı planlayanlar için olacak. Adana’ ya gelecek olanların ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını şimdiden yaptırmalarını öneriyoruz.”

KARNAVAL PROGRAMI

Haluk Levent’in 26 Mart’ ta verdiği konserle açılan festivalde pek çok ünlü isim sahne alacak. Karnaval programında, kostümlü gösteri grupları korteji, motorize ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, çeşitli sergiler, açık hava dans ve spor gösterileri, söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Portakal Çiçegi Halk Koşuşu, kostüm tasarımı ve fotoğraf yarışmaları, çocuk tiyatrosu, TJK Portakal çiçeği Karnaval özel Koşusu başta olmak üzere pek çok etkinlik ve portakallı lezzetlerin başı çektiği yerel lezzet tadımları yer alyor.

Kentin en önemli tarm ürünlerinden olan narenciyeyi Adana’nın sevilen lezzetleriyle buluşturmanın amaçlandığı yarışmada pek çok lezzet yarışıyor. 15-30 yaş arası genç şef ve şef adaylarına yönelik yapılacak yarışma, “Narenciyeli Soğuk-Sıcak Yemek Tabağı” ve “Narenciyeli Tatlı veya Pasta Tabağı” olmak üzere üç kategoride yapılıyor. Anne ve kızı veya geliniyle katılınan Analı kızlı yarışması ise “Soğuk veya Sıcak Narenciyeli Adana Yemeği” kategorisinde yapılıyor. Daha fazlası www.nisandaadanada.com’da…

YAPMADAN DÖNMEYİN!

  • Adana kebabı yerken yanında şalgam içebilirsiniz.
  • Bici bici, şırdan, aşlama, ciğer, sıkma, kazan simidi gibi yerel lezzetleri tadabilirsiniz.
  • Tarihi kent merkezinden şalvar, mintan, kasket gibi yerel kıyafetler ve hediyelikler satın alabilirsiniz.
  • Olgunlaşma Enstitüsü Müzesi’ndeki Türk El Sanatları koleksiyonunu görebilirsiniz.
  • Şinasi Efendi Sokağı, Ziyapaşa Bulvarı ve Turgut Özal Bulvarı civarındaki restoranları ve eğlence yerlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Seyhan Nehri kıyısında ve Merkez Park ta yürüyse çıkabilirsiniz.
  • Kapıkaya Kanyonu, Varda Köprüsü ve Yumurtalık
  • Lagününde fotoğraf çektirebilirsiniz.
  • Anavarza Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Dönüş yolunda “Lokman Hekim” efsanesiyle ünlü Misis Köprüsü nden geçebilirsiniz.
↑ Back to top