0

Menorca adasının başkentinde Akdeniz’e özgü rahat atmosferin, kuytu koyların ve nefis deniz mahsullerinin tadını çıkarın.

Neden gitmeli?

Mahón, sakinlerinin deyişiyle Maó, İspanya kıyı şeridinin en bakir yerlerinden birinde, ünlü limanını şekillendiren (Akdeniz’deki en büyük doğal liman) ağzın üzerindeki bir sırta kurulu. Bu rahat Akdeniz kentinde göreceğiniz George Dönemi evler ile sakinle- rinin pomada’ya düşkünlüklerinde, 18’inci yüzyıldaki Britanya işgalinden kalma. Mahón, 1993 yılından beri UNESCO’nun Dünya Biyosfer Rezervleri Ağı’nın bir parçası. Bu yüzden komşu Balear Adaları Mallorca ve İbiza kadar çok yapılaşma yok. Esrarengiz milli parklar, çam ağaçlarının kıyıya kadar sokulduğu kuytu koylar ve gösterişten uzak deniz kenarı restoranlarıyla sizi ilk görüşte avucunun içine alıyor.

Ne yapmalı?

Yürüyüş ayakkabılarınızı giyin ve koruma altındaki kıyılarda, bataklıklarda ve derin vadilerdeki avcı kuşları, nadir flora ve faunayı keşfe çıkın. En büyük plajlar güney sahilinde yer alıyor. Daha küçük, daha sakin koylar arıyorsanız tenha Cala Macarella, popüler Cala Santa Galdana’ya kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Playa’da bir sabahtan sonra Mahón’un yumuşak temposuna ayak uydurarak dar sokaklarda yürüyün, küçük butiklere göz atın, kafe- lerde mola verin. Adanın tarihine bakış atmak için 17’nci yüzyıldan kalma bir manastırı mesken tutmuş Menorca Müzesi’ni (0034 971 350 955; museudemenorca.com) ziyaret edin, güzelce korunmuş kemerli yollarında yürüyün.

Carmen kilisesinin barok lobisindeki Mercado del Claustro del Carmen’de yerel ürünlerin tadına bakın, sonra kapı komşusu, kentin cıvıl cıvıl balık pazarı Mercat del Peix’e geçin. Nerede kalmalı? Merkezi Plaça d’Espanya’nın biraz ötesinde, 1700’lerden kalma zarif pembe bir malikânede yer alan Casa Alberti (0034 686 393 569; hotelcasalberti.com) karakterli bir seçenek. Rahat ama şık butik Jardí de Ses Bruixes’in (0034 971 363 166; hotelsesbruixes.com) dingin bir atmosferi ve bir yeraltı spa’sı var.

Marinanın kalbinde olmak isteyenler, Port Mahón Hotel’i (0034 971 362 600; sethotels.com) tercih edebilir. Kolonyal tarzda döşenmiş popüler otelin yüzme havuzu da var.

Nerede yemeli?

Deniz mahsulleri ve mangalda et, adanın yemek sahnesinin yıldızları. Bununla birlikte siyah alaca sığır sütünden ya- pılan peynir ile biberli sucuk da Menorca mutfağında hatırı sayılır bir yere sahipler. Kıpkırmızı duvarlı bistro Ses Forquilles’in (0034 971 352 711; sesforquilles.com) barına yaslanın ve Balear kırmızısıyla dolu kadehler eşliğinde yaratıcı meze tabaklarının keyfini çıkarın.

Kırmızı ton balığı sashimi, montadito (küçük sandviçler) ve sobrassada’lı (yerli sucuk) iştah açıcı tortilla’yı deneyin. Mahón’dan, adanın sembolik yemeği caldereta de langosta’yı (dikenli ıstakoz haşlama) tatmadan ayrılmayın. S’Espigó (0034 971 369 909; sespigo.com), sadece bu yemeğiyle değil, konumu (limanda yer alıyor) ve denize nazır terasıyla da ada sakinleri arasında popüler bir mekân.

Liman bölgesindeki başka seçenek olan Jágaro (0034 971 362 390; jagaro.es), ıstakoz ve diğer deniz mahsullerinde uzmanlaşmış geleneksel bir restoran. Klasik yemeği patates kızartması ve tavada yumurtayla servis edilen kızarmış ıstakozunu deneyin. Daha küçük bir liman olan Es Castell’de deniz kıyısına tünemiş Trébol (0034 971 367 097; trebolmenorca.es), deniz mahsullerinde başkentin en iyisi.

Izgara sardalyadan langusta ve mürekkepbalığına bir sürü nefis seçenek sunuyor. Panoramik manzaralar ve yaratıcı yemekler için El Rais’e (0034 971 362 345; sesforquilles.com) gidin; günbatımı manzarası şahane.

Son dakikada

Mahón limanından kalkan teknelere (yellowcatama-rans.com) binerek pırıl pırıl denizde gezintiye çıkın.

İpucu

Menorca, ayakkabıcılığıyla ünlü. Adanın ikonik deri sandaletle- ri abarcas, yani avarca sandaletlerinden satın alın.

Seyahat bilgileri

Para birimi euro. Yerel saati Türkiye’ninkinden bir saat geride. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi.

Ulaşım

Menorca’ya Barselona aktarmalı gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Airlines’ın (flypgs.com) İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Barselona’ya uçuşu var. Barselona’dan ulaşım için havayolunu ya da feribotu kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

Adanın resmi turizm web sitesinde (menorca.es) konaklama seçeneklerinden ulaşıma, tatilinizi planlarken işinize yarayacak birçok ipucu bulunuyor.

↑ Back to top