0

Kuzeyli Yunan miti

Yunan usulü tatil keyfini deneyimlemek için sizi güneyin sıcak ve kalabalık adalarına değil, kuzeyin en güzel kıyılarını barındıran Halkidiki Yarımadası’nın nefis bir köşesini mesken tutmuş Eagles Palace’a davet ediyoruz.

Yunanistan’ın kuzeyinde, Orta Makedonya’da bulunan Halkidiki Yarımadası ve yarımadayı mesken tutan aynı adlı il, Selanik’e yakınlığı nedeniyle çoğumuza yabancı değil. Ama üç parmaklı bir pençe gibi Kuzey Ege Denizi’ne uzanan yarımadanın eksiksiz bir yaz tatili destinasyonu olduğu pek bilinmez.

Yarımadanın üç parmağından ikisi, Balkan ülkelerinden gelenlerin favori kaçamağı, turistik Kassandra ve yerlilerin yazlık evlerinin olduğu, Yunanistan’ın Marmaris’i Sithonia, nefis sahilleri, zarif işletmelere evsahipliği yapan kasabalarıyla aradığınız tatil destinasyonu olabilir. En ucunda 2 bin metrelik Athos Dağı’nın tüm heybetiyle yükseldiği son parmak, Aynoroz Yarımadası’nı ise bu listeye almamız abesle iştigal etmek olur.

Zira, Aynoroz dünyada kadınların giremediği tek bölge; Yunanistan’a bağlı özerk bir keşişler diyarı. Ortodokslar tarafından kutsal kabul edilen Athos Dağı’nın ve sadece erkek din adamlarına ayrılmış 20 manastırın bulunduğu Aynoroz turizme kapalı. Ama hemen sınırının öte yanında tatilin tadını layıkıyla çıkarabiliyorsunuz; özellikle de yarımadanın en keyifli kıyı kentlerinden Ouranoupolis’te yer alan Eagles Palace Halkidiki’de.

FOODANDTRAVEL_IPAD_AGUSTOS_026 FOODANDTRAVEL_IPAD_AGUSTOS_027

 

↑ Back to top