0

Pandemi sonrası yeni dünya düzeni ve dijital dönüşüm ekosistemi, hepimizi yakından ilgilendiriyor. çünkü değişimin merkezinde insan ve de seyahat alışkanlıklarımız var.

Pandeminin etkisiyle her yaIJtan insan bilgisayar ya da telefon ekranlarının baIJında bolca zaman geçirdi, hatta geçirmeye devam ediyor. Seyahatte, tatilde ya da yolculukta olsak bile bu gerçek değiIJmiyor.

Sektör profesyonellerinin raporlarına bakılırsa bu durum, seyahatlerden aldığımız hazzı azaltıyor. Bu IJartlarda, özellikle çocukların dijital oyun oynama süresini kısıtlamak, hele de tatil günlerinde oldukça zor. Yine de dijital ekran süresini makul ve sağlıklı bir miktarla sınırlamamıza yardımcı olacak önerilerimi sıralamak istiyorum.

Teknolojisiz alanlar belirleyin

Çocuklarınızın elektronik cihazları sağlıklı kullanmaları için sizin örnek olmanız çok önemli. İzleseniz de izlemeseniz de televizyonu arka planda açık tutmanız veya her boIJ vaktinizde elinizin telefonunuza gitmesi, çocuğunuz için iyi örnek olmayacak. Bugünün çocukları, teknoloji konusunda yetiIJkinlerden daha fazla IJey biliyor. Bu nedenle sosyal medya uygulamalarındaki yeniliklerden ya da yeni uygulamalardan haberdar olmanız önemli.

Sosyal medyanın risklerini ve tehlikelerini anlamadan çocuğunuza öğretemezsiniz. Elektronik cihazları ve çocuklarımızı nasıl etkilediğini öğrenmek önceliğiniz olsun. İster evinizde ister tatilde olsun akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi elektronik cihazlara izin vermediğiniz alanlar belirleyin. Mesela yemek mekânları, sohbet için ayrılmış, teknoloji içermeyen bir alan olmalıdır. Ailenizin ya da arkadaşlarınızın teknolojik cihazlardan uzak kalacağı zamanlar belirleyin ve hep birlikte bu kurala uyun.

Kontrollü uygulamalar kullanın

Çocukların televizyonda ne izlediğini ve internette neler yaptığını bilmenize olanak tanıyan ebeveyn kontrollü yazılımları kullanın. Çocukların tablet, telefon ve bilgisayarlarında karIJılaIJabilecekleri milyonlarca tehdit var ve bunların hepsini bilmenize imkân yok. Ebeveyn kontrollü yazılımlar, hazır listeler sayesinde bu tehditlere karIJı çocuklarınızı korur. Ayrıca izledikleri içerikleri yaIJ gruplarına göre otomatik olarak sınırlandırabilmenizi sağlar. Çocuklar, kendileriyle konuIJulduğunda çok daha akılcı davranabiliyorlar. Fazla ekran süresinin zararları anlatılan bir çocuk, beraber koyacağınız kurallara uyacaktır. YaIJına uygun olmayan IJiddet içeren video oyunlarının ve filmlerin çocuklara nasıl zararlı olabileceğini açıklayın. Sinirli, fazla hareketli ve yorgun olmalarının sebebinin video oyunlarına kendilerini uzun süre kaptırmaları olduğunu anlatın. Bu arada internette karIJılaIJabilecekleri yabancıların neden olabileceği tehlikeleri de tartıIJın. Tehlikelerden korunmak için aile olarak nasıl birlikte çalıIJabileceğinizi konuIJun.

Zamanı ayrıcalık haline getirin

Çocuğun yaIJına bağlı olarak parolalarını, sosyal medya hesaplarına eriIJim bilgilerini bilmeniz gerekli olabilir. Çocuğunuzun dahil olacağı sosyal medya ve diğer hizmetler hakkında kurallar belirlemeniz de önemlidir. Birçok çocuk, siber zorbalık gibi internette karIJılaIJacağı sorunlarla baIJa çıkmak için gerekli olgunluğa sahip değildir. Sosyal medya kullanıyorsa çocuğunuzun güvende kalmasına yardımcı olmak için arkasını kollamanız önemlidir. Ekran süresi bir hak değil, bir ayrıcalık olmalıdır. Televizyon zamanı veya bilgisayar kullanımı gibi ayrıcalıklarını olumsuz bir sonuç olarak elinden alın. İzin verilen ekran süresini kesin olarak belirledikten sonra, ödül olarak ekstra zaman kazanmasına izin vermeyin. Günlük sınıra sadık kalın.

Gerektiğinde eğlenceli olabilecek ve ücretsiz baIJka ödüller sunun. Emin olun hem hayatınız hem de seyahatleriniz çok daha verimli ve keyifli hale gelecek.

Dijitalleşme, fırsatları da beraberinde getiriyor

Ebru Kılıç eker
(Software AG Türkiye)

Ebru Kılıç eker
(Software AG Türkiye)

Pandemi, seyahat tarihimiz adına pekçok engelleyici etkiyi beraberinde getirdi. Unutulması zor bir dönem geçirdik. Yaşanan her zorlu süreç gibi bu insanlık deneyimi de ülkemiz ve bizler açısından bazı fırsatları beraberinde getirdi. Bu fırsatları değerlendirmek için atılması gereken büyük adımlar var. Öncelikle dijital dönüşüm, sadece bir teknoloji yatırımı değil; sürdürülebilir bir yaşam için bir zorunluluk. Bu nedenle adapte olunması gerekli. Değişen dengelere uyum sağlamak amacıyla hız kazanımı, verinin akıllıca kullanımı, iş ve seyahat süreçlerinin yeni dijital dünyaya göre ele alınıp şekillendirilmesi, yapılması gereken önemli değişikliklerin başında geliyor.

Tüm bunlar için sistemlerin birbirine entegre edilmesi, süreçlerin dijitalleşmesi ve APı’ler aracılığı ile dış dünyayla bütünleşilmesi gerekiyor. Tüketiciyi iyi anlama, dijital planlama ve değer zincirlerinin yönetilmesinde stratejiden nesnelerin yönetilmesine kadar uzanan uzun dijitalleşme yolunda bizler de dijital iş dönüşümü, entegrasyon, süreç yönetimi, mikroservisler ve APı platformu, nesnelerin interneti ve ileri veri analiz platformlarımızla hizmet vermeye devam ediyoruz.

↑ Back to top