0

Singapur’un tarihi, birbiriyle hemhâl olmuş kültürlerden oluşuyor. Bu gerçek, Peranakan mutfağının çeşitli tatlarında karşınıza çıkıyor.

Singapurlular üç şey için deli olduklarını söyler: yemek, alışveriş ve piyango. Nakit bakımından zengin, zaman bakımından fakir Singapurlular, çok katlı apartmanlar, işportacı pazarları, alışveriş merkezleri ve ofisler arasında gidip geliyor. Mendil biçimindeki adalarının üzerinde sürekli hareket halindeler ve gece gündüz yemekten bahsediyorlar. Sabah dörtte hâlâ çalışan taksici, Dickson Road’un bir köşesinde yer alan mekânın önüne çekiyor otomobilini. Burası bee hoon’uyla (pirinç eriştesi, tavuk ve yumurta) meşhur.

Canı hokkien mee (karides, fasulye filizi ve bir tutam karides suyuyla wok’ta kızartılan noodle) çekiyor. Menüde yer almasa bile, herhangi bir aşçı bu yemeği hazırlayabilir. Eğer daha yakınlarda olsaydı, muhtemelen Old Airport Road üzerindeki Nam Sing’e uğrayacaktı. Bu mekân, bugünlerde taksi sürücüleri arasında hayli revaçta. Singapur’da şoförler en sevdikleri seyyar yemekçileri oyluyor ve Singapur halkı da onların tercihini dikkate alıyor. Halkın mutfak teşhislerine güvendiği bir diğer isim ise pratisyen hekim ve yemek tutkunu Dr. Leslie Tay. Dr. Tay, popüler yemek blog’u ieatishootipost.sg’de balık kafası curry ile ‘ekonomik pirinçten’ (etli ve iki sebzeli) yetişkin ıstakoz boyutundaki vahşi karideslere kadar, Çin, Malezya ve Hint mutfak kültürlerinin nimetlerini anlatıyor.

Birlikte Cambridge Road Hawker Centre’daki dükkânlardan birinde bu vahşi karideslerden birini didiklerken, neden en çok Wah Kee’deki karides noodle çorbasını sevdiğini açıklıyor: “Bazı aşçılar et suyunu hazırlarken kabuklu deniz ürünlerinin kemikleriyle birlikte domuz da kullanıyor. Burada ise altı farklı deniz mahsulü yavaş yavaş kaynatılıyor. Böylece daha aromalı bir lezzet elde ediyorlar.” Sonradan aklına geliyor ve ekliyor: “Burada yemekleri pişiren ‘amca’ şehrin öteki tarafındaki Little India’nın içinde kurulan Tekka wet pazarından bir balık satıcısıyla akraba; dolayısıyla balık alırken kendine gösterilen ayrıcalıklı muamelenin avantajlarını da en iyi şekilde kullanıyor.”

FT ipad MART2016_054 FT ipad MART2016_055 FT ipad MART2016_056 FT ipad MART2016_057 FT ipad MART2016_058 FT ipad MART2016_059 FT ipad MART2016_060 FT ipad MART2016_061 FT ipad MART2016_062 FT ipad MART2016_063 FT ipad MART2016_064

 

 

↑ Back to top