0

MUTFAK DOSTLARI DERNEĞİ YENİ YÖNETİM KURULUNU SEÇTİ

Mutfak Dostları Derneği, 18. olağan genel kurulunu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. 2024-25 döneminde Esin Sungur yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacak.

Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu

1991 yılında kurulan Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği genel kurulunda, 18.dönem yönetim kurulunu seçti. Yeni yönetim kuruluna; 2018-2021 yıllarında genel sekreterlik, 2022 yılından bu yana ise başkan yardımcılığı görevini yürüten Esin Sungur başkanlık yapacak.

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu olan Mutfak Dostları Derneği’nde yönetim kurulu başkanı olarak görev almanın büyük bir onur olduğunu belirten Esin Sungur, “2026 yılında otuz beşinci yaşını kutlayacak olan Mutfak Dostları Derneği, ülkemizde gastronominin tüm bileşenleri ve kültürüyle bugün geldiği noktada önemli katkıları olmuş bir sivil toplum kuruluşu. Bu mirasın bize yüklediği sorumluluk ve bunun getirdiği görev bilinci ile, geçtiğimiz dönemlerde başladığımız ve titizlikle yürüttüğümüz “Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri,” “Türk Mutfağının Yapı Taşları Seminer Dizisi” gibi süregelen çalışmaların yanı sıra, geçtiğimiz yıl başlattığımız “Gıdanın Geleceği Sempozyumu”nu ve diğer projelerimizi etkin şekilde yürüterek bayrağı daha da yükseğe taşımayı hedefliyoruz. Gastronomi kültürünü günümüz gerçekleri ışığında, çok boyutlu bir bakış açısı, disiplinler arası bir perspektifle değerlendirmeye ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Ülkemizin özgün lezzetlerini ve yöresel üreticileri desteklemek adına Anadolu Lezzet Envanteri’nin (ALE) oluşturulması gibi önemli çalışmalara imza atan ve gastronomi alanında AB koordinasyonunda uluslararası projeler yürüten Mutfak Dostları Derneği’nin yeni yönetim kurulundaki diğer isimler ve görev dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti: Başkan Yardımcıları Başar Eryöner, Murat Güllü, Genel Sekreter Nazlı Kalmuk, Sayman Oya Emerk. Üyeler Defne Ertan Tüysüzoğlu, Bülent Karadağ, Dilek Uzunoğlu Örs, Saliha Kayaş, Dilek Urfalılar.

Mutfak Dostları Derneği

2024 yılında otuz üçüncü yılını kutlayan Mutfak Dostları Derneği, çeşitli etkinlik ve araştırmalarla mutfak zenginliklerini, yeme-içme ve sunma adabını tüm özellikleriyle ortaya çıkarmak amacıyla kuruldu. Yurt içi ve yurt dışında mutfağımızın tanıtılmasını sağlamak, bu alanda eğitimler, geziler düzenlemek, yeme-içme ile ilgili gelişmeleri izlemek, bu tür çalışmaları özendirmek de derneğin kuruluş amaçları arasında yer alıyor.

Türk mutfağı ile ilgili bilimsel araştırmaları destekleyen, çeşitli yayın ve kitaplar hazırlayan, panel, konferans ve geziler düzenleyen dernek, özel temalı menülerin ikram edildiği ve anlatımlarının yapıldığı gastronomik zenginliği olan yemekler de organize ediyor.

Türk gastronomisine katkı sağlayan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek, gastronomi dünyamızın çıtasının yükseltilmesine destek olmak amacıyla oluşturulan ve Türkiye’de gastronomi alanında bir sivil toplum kuruluşunun organize ettiği ilk ödül programı olan Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’ni düzenleyen Mutfak Dostları Derneği, pandemi döneminde ilk online Türk Üniversitesi Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi işbirliğinde Restaurant İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programlarını hayata geçirdi. 2023 yılında ilki düzenlenen ve iki güne yayılan “Gıdanın Geleceği” sempozyumunda, Gıda Güvenliği, İklim Krizinin Etkileri, Kooperatifleşme, Balıkçılık, Kentsel Tarım, Tarımda Dijitalleşme, Sosyal Gastronomi gibi yarınlara ışık tutan oturumlar gerçekleşti. Derneğin 2024 etkinlikleri, web sitesi ve sosyal medyadan takip edilebilir.

www.mutfakdostlari.org.tr

Esin Sungur

Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunu olan Esin Sungur, meslek hayatına yazılı basında başladı. Uzun yıllar Gurme ve Gusto Dergileri’nde görev yaptıktan sonra, iletişim ajanslarında stratejik planlamacı ve kreatif metin yazarı olarak çalıştı. 2009’da turizm sektörüne girerek Pera Palas otelinin relansmanında Pazarlama ve İletişim Müdürü olarak yer aldı. Ardından Argos in Cappadocia’da Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2014 yılında Raffles Istanbul’un açılış ekibinde yer aldıktan sonra Fairmont Quasar İstanbul’da Pazarlama Direktörü olarak çalıştı. 2006 yılından bu yana Mutfak Dostları Derneği üyesi olan ve yönetim kurulunun çeşitli kademelerinde görev alan Sungur, halen iletişim sektöründe çalışıyor. Esin Sungur, Gazete Pencere’de devam eden haftalık gastronomi kültürü yazılarının yanı sıra, İstanbul Life, Tempo Travel, Hürriyet Lezzetli Hayat gibi yayınlar ve çeşitli çevrimiçi platformlar için gastronomi ve seyahat yazıları da yazıyor.

Detaylı bilgi için:

Zeliha Biçer 0 544 947 0019

www.mddmutfakdostlari@gmail.com

www.mutfakdostlari.org.tr

↑ Back to top