0

Bir karavana atlayıp peynir üreticileri, balıkçılar ve ‘yavaş gıda’ meraklılarının memleketi Kuzey Devon’u keşfe çıkmanın keyfini az kişi deneyimleyebilir.
Kuzey Devon avare avare dolaşmak, keşfe çıkmak ve çevrenizi yavaş tempoda incelemek isteyeceğiniz türden bir İngiliz sayfiyesi. Belki de vintage bir karavanla… Neden olmasın? Bizimki parlak kırmızı ve 1971’den kalma. Bu klasik nadide araç bizi Bristol Kanalı’ndan Wales’e bakan yüksek kıyı yolları boyunca; kenarlarında uzun boylu ve azman çalıların dizildiği dar, dolambaçlı ve bazen de dehşet verici sarp şeritlerde; Exmoor’un çıplak ve heybetli açıklıklarına götüren sonra da yokuşlara tırmanıp yemyeşil ve hemen hemen astropikal vadilere dalan bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu yollarda bizimki gibi bir araçla, kaygısızca yol almak adeta imkânsız. Ama bizim keyfimiz yerinde. Appledore’un tarihî limanına, Balıkçı Dan’le buluşma noktamıza bir saat kadar geç kalarak vardığımızda Dan’in sözleriyle rahatlıyoruz: “Biz burada ‘acele’ iş yapmayız” diyor. “Geçen hafta Plymouth’daydım ve o kadar garip hissettim ki. Herkes oradan oraya koşuşturuyordu!” Eskiden bir cankurtaran teknesinde denizci olan Dan artık sadece çiftçi pazarlarında ve festivallerde el arabasında satış yapan bir balıkçı değil, kendisi aynı zamanda Kuzey Devon’da sürdürülebilir balıkçılığın gayriresmi elçisi.

FTBbinder_062FTBbinder_065 FTBbinder_066 FTBbinder_067 FTBbinder_068 FTBbinder_069  FTBbinder_063

 

↑ Back to top