0

Akdeniz ile Hollywood yıldızlarının ışıltı yarışına tutuştukları kentte şirin kaldırım üstü kafelerde mola verin, irili ufaklı restoranlarda Provence yemeklerinin tadını çıkarın.

Neden gitmeli?
 Nisan, Fransız Rivierası’nın gözdelerinden Can- nes’ı, kendi halinde takılırken yakalamak için son ay. Zira kent, önümüzdeki ay Hollywood yıldızlarıyla dolup taşacak. 11-22 Mayıs tarihlerindeki Cannes Film Festivali, bu yıl da beyazperdenin göz ka- maştırıcı yıldızlarıyla bol bol adından söz ettirecek. Sinemaya meraklı olanların aklında olsun: Festivalin bu yılki jüri başkanı, Mad Max efsa- nesinin yaratıcısı, Oscar’lı yönetmen George Miller.

 

 

Ne yapmalı?
 Kenti keşfetmeye en ışıltılı köşelerinden biri, ünlü La Croisette bulvarından başlayın. Bulvarın bir yakası, masmavi Akdeniz’le komşu ve onunla arasında altın sarısı bir plaj uzanıyor. Gözü pekler, deniz suyu sıcaklığının nisanda 15 derece civarında olmasına aldırış etmeyecektir tabii. ‘Sıcak su balıkları’ ise bu mevsimde La Cro- isette’de yürüyüşle yetinecekler. Sarayı andıran tarihî otellerin bulun- duğu bulvarda Hôtel Martinez’in art deco binasını, La Malmaison’un etkileyici 19’uncu yüzyıl mimarisini ve Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Rivierası’nın en ünlü kortizanı Caroline Otero, nam-ı diğer La Belle Otero’nun göğüslerinden esinlenilerek yapılmış muazzam altın kubbeleriyle ikonik Carlton Hotel’i görün. Burada temiz deniz havasını içinize çekip nefis manzarayı seyretmek için milyoner olmanıza gerek yok. Fakat Rue d’Antibes’e doğru yürümeye başladığınızda para işini- ze yarayabilir. Ünlü alışveriş caddesi Bulgari, Louis Vuitton ve Chanel gibi markaların mağazalarıyla dolu. Daha mütevazı bir atmosfer için Rue Meynadier’e gidin ve buradaki kaldırım kafelerinden birinde kah- ve molası verin. Etkileyici balıkçı köyü Le Suquet’yi ziyaret edin. Vieux Port’un (Eski Liman) arkasındaki bir tepeye kurulu köyün kalesini gö- rün. Iles de Lerins keşişleri tarafından 11’inci yüzyılda yapılmış kale bugün Musée de la Castre’a evsahipliği yapıyor. Cannes’ın eski halini resmeden baskıların dünyanın her yerinden gelen müzik aletleriyle bir arada durduğu bu müzeye sırf deniz manzarası için bile gitmeye değer. Kentin geçmişini daha derinden tanımak için yakındaki 12’nci yüzyıl kilisesi Chapelle de Sainte-Anne ve gotik Eglise Notre-Dame De I’espérance görülebilir.

cannes1

 

Nerede kalmalı?
Hollywood yıldızlarından neyim eksik diyorsanız sizin oteliniz La Croisette’deki Carlton (0033 493 06 40 06; inter- continental-carlton-cannes.com). Cannes Film Festivali sırasında beyazperde yıldızlarıyla dolup taşan otelin, yolun karşısında özel bir plajı bulunuyor. Bulvarın bir diğer sakini, Hôtel Martinez’in de (0033 493 90 12 34; cannesmartinez.grand.hyatt.com), lüks ve şaşaa açısından Carlton’dan aşağı kalır yanı yok. Dört yıldızlı Hotel America (0033 493 06 75 75; hotel-america.com), görece daha makul fiyatlı bir otel; La Croisette’e bir iki dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Daha samimi bir ambiyans için Le Suquet’deki Chanteclair’de (0033 4 93 39 68 88; hotelchanteclair.com) kalın. Otelin sade döşenmiş15 odası, güzel bir avluya bakıyor.

Seyahat bilgileri
Para birimi avro. Yerel saati Türkiye’ninkinden bir saat geride. Ziyaret etmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Ulaşım
Cannes’a Nice aktarmalı gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları (turkishair- lines.com) ve Pegasus Airlines’ın (flypgs.com) İstanbul’dan Nice’e direkt seferi bulunuyor. Nice’ten Cannes’a ister trene binerek (sncf.com) ister havalimanından araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Otomobille iki kent arası yaklaşık 40 dakika sürüyor.

cannes2

Nerede yemeli?
Yeme-içmede de lüks seçenekler peşindeyseniz Hotel Martinez’deki iki Michelin yıldızlı La Palme d’Or’una ya da Le Grand Hotel’in bir Michelin yıldızlı Le Park 45’ine (0033 493 38 15 45; grand-hotel-cannes.com) gidin. Daha otantik bir hava solumak için Le Suquet’deki Forville pazarına uğrayın. Pazartesi hariç her gün kurulan pazardaki tezgâhlar yerel mevsim balıkları, sebze ve mey- veleri, yenilebilir otlar ve mis kokulu çiçeklerle dolup taşıyor. Pazarın yakınındaki Mantel (0033 493 391 310; restaurantmantel.com), Le Suquet’deki onlarca küçük işletme arasında Provence bölgesine özgü nefis yemekleriyle öne çıkıyor. Cpere suzette’i (karamelize edil- miş şeker, portakal suyu, rendelenmiş portakal kabuğu ve likörden yapılan sıcak bir sosla servis edilen krep) denemeye değer. Proven- ce yemekleri için bir diğer adres ise Le Bistrot Gourmand (0033 430 22 04 84; bistrotgourmandcannes.fr). Deniz mahsulüne meraklıysa- nız ünlü Astoux et Brun’da (0033 493 39 21 87; astouxbrun.com) kendinize bir masa ayırtın.

Son dakika La Croisette yakınında, Rue bivouac Napoléon’da yer alan La Tarterie’nin tatlılarını deneyin.

İpucu Kartpostalı andıran St. Honorat Adası, feribotla sadece 15 dakika uzaklıkta. Adada Ortaçağ ve 19’uncu yüzyılda yapılmış ma- nastırları ve 11’inci yüzyıl kalesini gezin. Manastır binalarında, keşişler tarafından üretilen şarap ve balın satıldığı bir dükkân bulunuyor.

Kaynaklar
Cannes Tourist Office’in internet sitesinde (cannes-destination.com), restoran ve kafelerden aktivitelere kentle ilgili pratik ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

↑ Back to top