0

Tatilleri çok seviyor, ancak sevimli dostlarınızdan ayrılamıyor musunuz? Can yoldaşlarınızla seyahat ederken dikkat edilmesi gereken konuları sizler için derledik.

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizde evcil hayvanlarınızı yanınızdan ayırmadan bu güzel anları onlarla da paylaşabilmeniz mümkün. FOOD and TRAVEL Türkiye dergisi editörleri, evcil hayvan ya da hayvanlarınızla sorunsuz bir seyahat için neler yapmanız gerektiğini araştırdı. İşte beş adımda can dostlarınızla yolculuğun püf noktaları…

1- VETERİNER KONTROLÜ

Seyahat öncesi mutlaka evcil hayvanınızı bir veterinere götürün ve bir sağlık raporu temin edin. Hayvanınızın sağlıklı bir durumda ve aşılarının eksiksiz olduğundan emin olun. Bu kontrolü seyahat tarihinizden birkaç hafta önceye denk getirin ki gerekli aşılar yapıldıktan sonra, aşının etkisi seyahat öncesinde kendini gösterebilsin. Unutmayın! Kuduz titre (titrasyon) testi ise AB ülkeleri tarafında zorunlu kılınmış olup, seyahatten en az üç ay öncesinde yaptırılmış olması gerekiyor. Aksi taktirde seyahat keyfiniz tam bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Dikkat…

2- REZERVASYON

Nereye seyahat edeceğinizi belirledikten sonra evcil hayvanınız için de yer ayırtın. Uçaklarda evcil hayvan taşımak için bir kota vardır ve bu nedenle rezervasyonunuzu geç kalmadan yapmanız gerekmektedir.

3- PASAPORT

Evcil hayvanlarla gerçekleştireceğiniz yurt dışı seyahatlerinizde “Pet Travel Scheme” (PETS) Sistemi’ni uygulayan ülkeler olduğunu bilmenizde yarar var. Bunun anlamı şu: Zaman kaybetmeden can dostunuz için bir “evcil hayvan pasaportu” temin etmeniz gerekiyor. Seyahat yapacağınız ülkenin büyükelçiliğinden daha fazla bilgi talep ederek evcil hayvanınızla rahat bir şekilde yurt dışına çıkabilirsiniz.

4- TAŞIMA ÇANTASI

Her havayolu firmasının kendi evcil hayvan taşıma koşulları bulunmaktadır. Buna göre eğer dostunuzla beraber kabinde yolculuk yapacak iseniz, uçuş öncesinde havayolu şirketinin belirlemiş olduğu ölçülere uygun taşıma çantasını mutlaka temin edin. Bu noktada maalesef hoşunuza gitmeyecek bir haberimiz var: Evcil hayvanınız eğer sekiz kilonun üzerindeyse sizinle yolculuk yapamayacak, kargo bölümünde taşınacaktır. Ama fazla dert etmemenizi salık veririz. Bu zorululuğu yaşayacak ilk kişi değilsiniz. Yüz binlerce insan bu deneyimi yaşıyor ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyor.  

5- EVCİL HAYVANINIZIN EŞYALARI

Evcil hayvanınızın tasması, maması, mama ve su kapları, oyuncağı ve yatağı gibi eşyalarını yanınıza alın. Olası acil durumlar için ilk yardım kiti, havlu, ıslak mendil ve benzeri hijyen ürünlerini de eksik etmeyin. Deniz kenarı, güneşi bol bir tatile gidecek iseniz, evcil hayvanınızı güneşten korumak için mutlaka bir gölgelik bulundurun.

Hayvanlardan Destek Almanın Gizemli Sanatı

Yoga felsefesi ile adından söz ettiren ve bu çerçevede kendisini takip edenlere başka dünyaların kapılarını açan Çetin Çetintaş, “Hayvanlardan Destek Almanın Gizemli Sanatı” isimli yeni kitabını okurlarıyla buluşturdu. Yaptığı çalışmalar ve verdiği eğitimler ile uluslararası bir üne kavuşan ve düşüncelerini birçok insana temas ettiren Çetintaş, yoga eğitmeni olmanın doğurduğu yazarlık kimliğiyle de adından söz ettiriyor. Yeni kitabında insan ve hayvan ruhuna değinen Çetintaş, hayvanların yaşamımızdaki önemini unutmayıp ön satıştan elde edilen geliri hayvan barınaklarına bağışlayacak. Okurları ve takipçileriyle bağ kurmaya her zaman önem veren Çetintaş, kitabında “ruhumuzda ortaya çıkmaya çalışan hayvan hangisi?” ve “ihtiyacımız olan niteliklerimizi uyandırabilmek için hangi hayvan arketipini benliğimizde canlandırmalıyız?” gibi sorulara cevap da veriyor. Okuruna yaşam ile doğa arasında yolculuk yaptıran ve ilişki kurduğumuz hayvanların hangi elementlerle ilişkili olduğunu ve bu elementlerin hangi niteliklerimizi çalıştırdığını anlatan yazar; “arketip nedir?” ve “hayvan arketipleri insan üzerinden nasıl çalışır ve bu çalışmanın sonucunda ne uyandırır?” gibi konuları ele alıyor. Okuyucunun özellikle ihtiyaç duyduğu nitelikleri uyandırmak üzerine gerekli çalışmaları da bu kitapla sunuyor.

↑ Back to top