0

Atlas Okyanusu’ndaki bereketli Portekiz adası Madeira, dünyanın dört bir yanından gezginleri kendine çekebilecek iklime, mutfağa ve doğal mirasa sahip. Avrupa’dan çok Afrika’ya yakın ve neredeyse tropik iklim hüküm sürüyor.

Çok zengin mutfağı, deniz kaplumbağası, yunus ve balinaların fink attığı okyanusu ve en önemlisi de yaklaşan kışı unutturacak güneşli iklimi onu diğer pek çok adadan daha çekici kılmaya yetiyor.

Deniz ve dağların arasına konumlanmış başkenti Funchal bir yana, adanın tamamı doğal ve kültürel hazineleriyle övgüyü hak ediyor. Dünya ağaçları kesedursun, çitle çevrelenmiş sit alanları sayesinde Madeira, dünyanın en geniş defne ağacı ormanına evsahipliği yapıyor.

Gerçekten de adanın yüzde 20’sini kaplayan, UNESCO’ya kayıtlı Laurissilva ormanında bir akşamüstü geçirmeden adadan ayrılmayın. Yeterince şanslıysanız ormanda gezinirken soyu tükenen Madeira uzun parmaklı güvercinlerini görebilirsiniz (nature-meetings.com).

Ada boyunca dolanan benzersiz levadas, yüzlerce yıl önce adanın her tarafına su götürebilmek için yapılmış, toplam uzun- luğu 140 kilometre olan bir su kanalı şebekesi. İşaretlenmiş yürüyüş rotalarından giderek kırsalda zikzak yapan levadas’ın izini sürebilirsiniz (madeira-levada-walks.com).

Bir kadeh poncha (taze turunç suyu, bal ve yerel şeker kamışı romundan yapılan bir likör) eşliğinde avokado, kivi, papaya ve çarkıfelekle ziyafet çekin. Ekoloji dostu Madeira Wind Birds (madeirawindbirds.com) şirketiyle tekne turuna çıkın, dalış ve sörf yaparak ya da sadece yüzerek denizin tadını çıkarın.

Ancak tüm bunların arasında kendinize bir öğleden sonra ayırın ve soluğu masalsı Santana Köyü’nde alın. Adanın kuzey kıyısında, Funchal’dan araçla 50 dakika mesafede bulunan Santana Köyü, saman kaplı, kır- mızı kapılı, mavi pencereli üçgen evleriyle ünlü! Evlerin kökeni 1500’lü yıllara dayanıyor ve bazılarında hâlâ Santana sakinleri yaşıyor.

↑ Back to top