0

Kış sporları denildiğinde hala Avusturya’nın başarılı olduğu 1 numaralı spor kayaktır. Ama Avusturya’da kış tatili kayağın da ötesinde şeyler sunar.  

Kayakta yeni trendler  

Avusturya kayak bölgeleri her yıl yeni turistik hizmetler sunmaktadır. 2016/2017 yılında da ‘’early morning skiing’’ denilen sabahın erken saatlerindeki ayrıcalıklı kayak turları, teknik yenilikler ve yeni teleferik sistemlerine ilgi oldukça fazla görünüyor.   

Kışın gelen misafirlerin çoğu için Avusturya’da kayak yapmak tatil için olmazsa olmaz bir etkinliktir. Bunun için kayağa iyi hazırlanmış pistlerin dışında modern, konforlu gondol sistemleri de elbette önemlidir. Yukarıya dağa ulaşıldığında sihirli halılar, kar parkları ve uzun parkurlar tüm aile için gerçek bir kayak coşkusu sunar.

Bazı etkinlikler hatta kayağa daha da özel bir atmosfer katar.  ‘’Early morning skiing’’ misafirlere, sabahın çok erken saatlerinde pistte ilk kayan kişi olmayı ve de yeni hazırlanmış pistlerde karda izlerini bırakmayı mümkün kılar. İster en sportif kayak profesyoneli  ister nesiller boyu tatilci olun, uygun konaklama teklifleri ve harika Alp Mutfağı ile Avusturya kayak merkezlerinde eşsiz bir tatil yaşayabilirsiniz.

Karda dinlenme zamanı    

Avusturya’nın kar manzarasında pistlerden uzak hız kesmek – bu slogan altında, büyük ve küçük herkesin kar tatilini doyasıya yaşayıp, keyfini çıkarabileceği birçok ortam var.

İster karla kaplanmış ormanlarda kar ayakkabılı kış yürüyüşleri ister meşaleli gece yürüyüşleri olsun, pistin yanında birçok aktivite tüm aile için Avusturya’nın doğasını yaşamayı mümkün kılıyor. Büyük anne-büyük babadan toruna kadar herkes şu veya bu şekilde kışa özgü bir keşif yolculuğuna çıkabilir. Bir rehber önderliğinde yapılan kar yürüyüşleri, yürüyüş rotalarının yanı sıra ayrıca kış mevsimini de öğreten birçok şeyi de beraberinde getirir. Kar romantizmini Avusturya’nın leziz tatları yüceltirken, eski el zanaatı tekniklerini öğrenmek için yapabileceğiniz atölye çalışmaları da tatilinize ayrı bir keyif katabilir. Böylece insan ‘’kış uykusu halinden’’ kendini yeniden bulabileceği, dinlendirici, canlandırıcı istirahat zamanını kendisi oluşturabilir.

 

 Kış Kültürüyle ilgili öne çıkanlar

Avusturya şehirlerinin misafirlerine kışın da sunduğu pek çok şey vardır. İster müze ziyaretleri, balo organizasyonları ister keşif yürüyüşleri olsun, kent merkezlerinde her zevke göre bir şeyler bulabilirsiniz.

Kış her zaman karla kaplı ormanlar ve pist eğlencesi demek değildir.

 

Tam da soğuk mevsimde birçok şehir zengin kültür sunumlarıyla keşif seyahatlerine davet eder. Modern müze evleri ilginç sergiler sunarken, şatafatlı dekore edilen mekanlar şık frak veya geleneksel Avusturya kıyafetleri (Dirndl) içinde ihtişamlı balolara davet eder. Bununla birlikte şehir gezintileri, konferans ve konserler de karanlık mevsimde renkli ortamlar sunar.

Belki romantik kafelerden biri size avarelik yapmanız ya da mükemmel bir mutfak deneyimiz için bir keşif imkanı sunabilir.  Zira bir ülkenin kültürü hakkında insanlar birlikte yemek yerken ya da bir şeyler içerken bilgi sahibi olabilir.

Avusturya’nın tarihi buna ek olarak otantik ve ilginç bir ortam da sunar. 

↑ Back to top