0


tanzanya’nın en gözde tatil destinasyonlarından olan zanzibar, uçsuz bucaksız turkuaz
denizi, yemyeşil doğası ve sualtı zenginlikleriyle herkesi büyülüyor.

neden gitmeli?

Afrika kıtasının Hint okyanusu’yla buluştuğu eşsiz güzellikteki Zanzibar, adadaki turkuaz denizlerde yüzmek, dalış yapmak ve bakir koy ve adaları keşfetmek için tropik bir tatil deneyimi sunuyor.

ne yapmalı?

Deniz ve plaj keyfi dışında tarih ve kültürel anlamda da zengin olan Zanzibar’ı eski şehir bölgesi olan Stone Town’dan başlayarak keşfedebilirsiniz. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, süslemeli kapıları ve renkli mimarisiyle dikkat çeken bu istisnai bölge, UNESCo Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Köleliğin en son yasaklandığı ülkelerden olan ve bu utancın karanlık izlerini taşıyan Slave Market ve
Slave Memorial, geçmişin yüklerini hâlâ omuzlarında taşımayı sürdürüyor. Zanzibar ve Afrika kültürünü ve yerel ürünleri yakından tanımanızı sağlayan Darajani Market, Zanzibar ve çevresinde yetişen yiyecekleri ve tekstil ürünlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor. Pazarın biraz ilerisinde ise dünyaca ünlü sanatçı Freddie Mercury’nin sekiz yaşına kadar yaşadığı evi yer alıyor. Gümüzde otel olarak hizmet veren bu ilginç mekân, sanatçının hayranlarına geçmişten el sallıyor. Rotanızı sahile doğru çevirdiğinizde, buradan kalkan teknelerle Prison Island’a ulaşabilirsiniz. Günümüzde Seyşeller’den hediye verilen dev kaplumbağaların yaşadığı bu güzel ada, nefis manzaralar vaat ediyor. Adanın mavi yüzünü keşfetmek için Kendwa ve Nungwi plajlarına gidebilirsiniz. Gelgit olayından en az etkilenen yer olan bu bölgede, beyaz kumlu turkuaz sularda yüzebilir, buradan kalkan teknelerle farklı ada ve koylara şnorkel turu yapabilirsiniz. “Kızıl Maymun” adıyla anılan Red Colobus maymun türlerine ev sahipliği yapan Jozani Forest ise adanın doğal yüzünü ön plana çıkarıyor. Aynı zamanda yöreye özgü çeşitli baharatların ve tropik meyvelerin tanıtıldığı baharat bahçeleri turları da Zanzibar ve doğasını tanımak için ideal bir seçenek olabilir. Zanzibar’ın en
popüler aktivitesi olan gün batımı turları ise kesinlikle denenmeye değer. Güneşi okyanusun ortasında, Dhow adı verilen geleneksel ahşap teknede batırmak, Zanzibar’a olan hayranlığı kesinlikle ikiye katlıyor.

nerede kalmalı?

Modern ve lüks dokunuşlarla dizayn edilen Essque Zalu Zanzibar (+255 778 683 960), Nungwi’nin yumuşak kumlarında unutulmaz bir konaklama deneyimi sunuyor. Zanzibar’ın bakir doğasıyla uyum içinde olan Royal Zanzibar Beach Resort (+255 783 345 345), misafirlerine doğayla baş başa bir hizmet sunuyor. Stone Town’un egzotik ortamında konaklamak için de Zanzibar Cofee House (+255 773061 532) güzel bir seçenek olabilir.

nerede yemeli?

Hint mutfağından esintiler taşıyan Zanzibar mutfağında, pilav, körili ve baharatlı yemekler ve deniz ürünleri çokça tüketiliyor. Daha çok her şey dahil otellerin olduğu Kendwa ve Nungwi bölgelerinde otellerin dünya mutfağından seçkiler sunan restoranları, her zevke hitap ediyor. okyanusun ortasında, kayalıkların üzerinde yer alan The Rock Restaurant (+255 776 591 360), Zanzibar’ın en popüler mekanı. Dünya mutfağından lezzetler sunan bu mekan, eşsiz bir yemek deneyimi sunuyor. İtalyan lezzetleriyle dikkat çeken La Taverna (+255 776 650 301), makarna, pizza ve salatalarıyla aşk yaşamanızı sağlıyor. 19. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren Emerson Spice Cafe (+255 774 483 483) ise papaya salatasından ahtapot ızgaraya, mangolu karidesten Hindistan cevizli balığa kadar nefis bir menüye sahip.

Son dakikada Zanzibar’da sörf yapmak ve dalgalı denzilerde vakit geçirmek isterseniz, Paje ve Jambiani plajlarına gidebilirsiniz.
ipucu Zanzibar yılın her mevsimi ılık bir havaya sahip olsa da buraya gitmek için en güzel dönem, temmuz ile eylül ayları arası.

SEYAHAT BİLGİLERİ

Zanzibar veya Zengibar, Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya’ya bağlı iki adadan oluşan ve özerk yönetilen bölge. Zanzibar’da tekne turuyla Mnemba Adası’na gidebilirsiniz. Burası eşsiz doğası ve berrak deniziyle farklı bir ada deneyimi sunuyor.
ulaşım İstanbul’dan Zanzibar’a direkt olarak uçuş yaparak, yaklaşık sekiz saatte bu nefes kesici adaya ulaşabilirsiniz.

↑ Back to top