0

Avusturya’nın en geniş birbirine bağlı kayak tesislerine ev sahipliği yapan Arlberg, özgün ve otantik köyleri, sade yaşam tarzının ardına gizlenen yüksek kalitede yeme içme ve konaklama imkânlarıyla ziyaretçilerine eşsiz bir kış tatili yaşatıyor. 

Fotoğraflar: Arlberg Marketing GmbH (Christoph Schoech, Sepp Mallaun, Alex Kaiser, Wolfgang Burger

Avusturya’nın batısında, Alpler’in tam orta noktasında, Vorarlberg ve Tyrol arasında uzanan dağlık bölge Arlberg, dünyanın en iyi kayak tesislerini ağırlayan en özel kış destinasyonlarından biri. Toplam 305 kilometrelik kayak pisti ve derin toz kara sahip yaklaşık 200 kilometre uzunluktaki pist dışı kayak alanlarıyla Avusturya’nın en geniş birbirine bağlı kayak tesislerine ev sahipliği yapan ve 2017’de Dünya Kar Ödülü ile onurlandırılan Arlberg, doğal güzellikleri ve kalite odaklı hizmet anlayışını bir arada sunuyor.

Beş kayak köyü Lech, Zürs, Stuben, St. Christoph ve St. Anton’daki birinci sınıf tesisleriyle yüzlerce yıldır Alpler’de kış tatili geçirmek isteyenleri ağırlıyor. Özellikle medyanın ilgisinden uzak durmak isteyen aristokratlar, dünyaca ünlü yıldızlar, iş dünyasının önemli isimleri ve her bütçeden kayak tutkunu, Arlberg’in mütevazı halkının sunduğu hizmet eşliğinde huzurlu bir kayak tatili geçiriyor.

Dağdaki sıcak eviniz

Arlberg’lilerin bölgelerine, doğaya ve yaptıkları işe duyduğu saygı, dikkate değer: Hepsi yaşadıkları bölgeyi, otantik ve estetik açıdan eksiksiz bir sanat eseri olarak görüyor ve burada şaşmaz bir kalite algısıyla hizmetlerini sürdürüyor. Toplumun her kesiminden gelen misafirler de banka hesaplarına bakılmaksızın aynı seviyede değer gördüklerini hissediyor.

Bölgede konaklama deneyimini ‘dağdaki eviniz’ olarak tanımlamak yanlış olmaz. İster oda-kahvaltı tarzında, ister beş yıldızlı bir otelde ya da tatil evinde konaklayın, yerel mimari tarzda ve bölgeye özgü gelenekler eşliğinde, incelikle ağırlanacaksınız. Avrupa’da dahi benzerine az bulunur bir mimari hassasiyetle, kereste ve taş gibi geleneksel malzemeler, yerel zanaatkârların mükemmel işçiliğiyle işleniyor.

 

Böylece hem çağdaş, hem doğal hem de bölgesel değerlere bağlı bir mimari ambiyans, tatiliniz boyunca size eşlik ediyor. Arlberg’in beş köyünde de (Lech, Zürs, Stuben, St. Christoph ve St. Anton) turizm endüstrisine ödün verilmeden klasik mimari doku korunmuş. Bu çabaları sonucunda Avrupa’nın yaşam kalitesi açısından en özel köylerinin yarıştığı Entente Florale kapsamında Avrupa’nın En Güzel Köyü seçilen Lech (2004) ve St. Anton (2017) ve henüz unvanı almamış da olsa diğer üç köy, bu sıfatı sonuna kadar hak ediyor.

Yeme içme ve eğlencede yüksek standart

Kayak sporunun, doğal manzaranın ve iyi yaşamın yanı sıra yeme ve içme olanaklarıyla da dikkat çeken Arlberg, ziyaretçilerine sıra dışı bir gurme kültürünü keşfetme imkânı tanıyor. Bol ödüllü şeflerden alanında uzman birinci sınıf mutfak zanaatkârlarına, Arlberg restoranlarında çalışan değerli isimler, Arlberg’in büyüleyici manzaralarına nazır birinci sınıf menüler sunuyor. Arlberg’e gelen kayak tutkunları, güzel yemekler ile büyülü zirveler arasında kalori alışverişine girerken bir yandan da formlarını koruyabilmek için gündelik hayatlarındaki spor aktivitelerini sürdürebiliyor.

Toplam 110 kilometrelik temizlenmiş kış yürüyüşü parkurları, 70 kilometrelik kayak krosu parkurları, konuklara farklı seviyelerde seçenekler sunuyor. Kar kızağı, buz pateni ve körling pistleri ya da atla çekilen kızak sürüşleri de pist dışı diğer etkinlikler olarak tatilcilere eğlenceli ve romantik dakikalar sunuyor. Doğayla iç içe, açık havada geçen saatlerin ardından yorulan bedenler ise ARLBERG-well.com, arl.rock spor merkezi veya sport.park.lech’te sunulan sağlıklı yaşam, spa ve fitness olanaklarıyla dinlendiriliyor.

Alp disiplini burada doğdu

Alpler’in tarihi boyunca pek çok dönüm noktasının yaşandığı ve kayak dünyasının olağanüstü kişiliklerinin vatanı Arlberg’in kayak camiasında sahip olduğu ünün ardında sadece coğrafi kalite ve sunduğu eksiksiz altyapı yatmıyor.

Tarihi de bu efsaneyi ilmek ilmek ören bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Victor Sohm, 1906 yılında Zürs köyünde ilk kayak kursunu organize etti ve bu yeni sporla ilgili dünyada farkındalığı harekete geçirdi. Bölgenin tarım kökenli halkı, kayak tatili fikrini bu okulun ardından oluşturdu.

Bölgenin bir diğer önemli ismi, öncü ruh Hannes Schneider’di. Stuben’de doğan Schneider, 1921 yılında Avusturya’nın ilk kayak okulunu kurdu; Arlberg Okulu, kayağı döndürerek dönme tekniğiyle kayakta bir devrim gerçekleştirdi. Ününü bir aktör olarak beyaz perdede ve Japonya’ya kadar uzanan eğitim turlarıyla pekiştiren Schneider, Arlberg’i “Alp disiplininin doğduğu yer” olarak dünyaya tanıtan ilk kişilerden biri oldu. Zürs köyü ilk defa 1951 yılında Interski kongresine ev sahipliği yaptı; kongre 1991 ve 2011 yıllarında tekrar St. Anton am Arlberg köyüne döndü. Sepp Bildstein ve Emil Doppelmayr, 1937 yılında Zürs’te Avusturya’nın ilk kayak teleferiğini kurdu. Bunu aynı yıl Arlberg’in kış turizmi için tasarlanan Galzigbahn kablolu taşıma hattı izledi.

Olimpiyat ve dünya kayak şampiyonalarında 83 madalya sahibi Arlberg Kayak Kulübü, 1901 yılında St. Christoph köyünde kuruldu. Avrupa’nın en popüler kayak kulübü olarak ‘baba’ unvanlı dünya şampiyonu Karl Schranz, Trude Jochum-Beiser, Othmar Schneider, Egon Zimmermann gibi olimpiyat şampiyonları da dahil büyük sporcular yetiştirdi. Bugünün pek çok genç kayak fenomeni de halen Arlberg’de yetişiyor.

ARLBERG’in BEŞ KARİZMATİK KÖYÜ

Arlberg’de her biri kendine özgü beş küçük dağ köyünde, Tirol ve Vorarlberg’in eşsiz geleneklerine ve kayak kültürüne duyulan tutkuya tanık olun.

Zarif ve eğlenceli: Lech am Arlberg

Avrupa Peyzaj ve Çiçek Derneği Entente Florale’nin 2004 yılında Avrupa’nın en güzel köyü seçtiği Lech’in sakinleri bu sıfatı korumak için köylerinin yerel ve doğal zenginliklerine azami özeni gösteriyor. Kilise hâlâ köydeki en yüksek bina. Bütün yapılar, yerel mimari stilde. Tüm kozmopolit anlayışına karşın, Lech’te odak her zaman miktardan ziyade kalite üzerinde. 1450 metre yükseklikteki Lech’in merkezinden 200 metre yukarıdaki “köyün güneşli terası” Oberlech’e kışın hiçbir araç giremiyor.

Köylere teslimatlar ve bağlantılar, tüneller vasıtasıyla, yeraltından gerçekleştiriliyor. Avrupa aristokrasisi ve dünyaca ünlü yıldızlar, bu zarif bir dağ köyü karakterindeki bu gurme diyarında Avusturya’nın en ödüllü restoranları arasından seçim yapmakta zorlanıyorlar. Köyün kimi dört, kimi beş yıldızlı otelleri de tıpkı kaliteli restoranları gibi kayak pistlerinin en övgüyle bahsedilen tesisleri olarak biliniyor. Lech’te yılın en önemli etkinliği olan ve adını düzenlendiği kayak pistinden alan White Ring yarışı ise her yıl binin üzerinde katılımcıyı bu mütevazı gurme diyarına çekiyor. lech-zuers.com

Kişiye özel kayak merkezi: Zürs am Arlberg

Küçük ve seçkin Zürs, iki yanda kar beyazı dağ yamaçlarıyla çevrili Flexen-Pass’ın arkasında gizlenmiş gizli bir kış meskeni olarak yüksek sosyetenin buluşma adresi görevini üstleniyor. Geniş, ağaçsız ve derin karlı yamaçları sayesinde, pist dışındaki kış sporları için de son derece uygun bir ortam sunan Zürs’ün nüfusu sadece 150 kişiden oluşuyor. Avusturya’da benzeri olmayan macera dolu helikopterli kayak turları için kullanılan bir hangara da ev sahipliği yapan bu köy, deneyimli kış sporları meraklılarını cezbediyor. Uzman bir rehber eşliğinde olağanüstü helikopterli kayak turlarına katılabilir ve köyün hareketli gece hayatıyla ünlenen şık bar ve kulüplerinde anlatabileceğiniz macera dolu hikâyelere sahip olabilirsiniz.
zuersamarlberg.at

Alpler’deki aile eviniz: Stuben am Arlberg

Huzurlu ve romantik; nazik ve kalite odaklı… Arlberg’in batı yakasında yer alan Stuben, bu tanımlamaları sonuna kadar hak ediyor. Konforun her köşesine riayet ettiği bu ‘ütopya köy’, Avusturya’da kayak sporunun gelişmesinde büyük katkıları olan ünlü öncü kayakçı Hannes Schneider’in de doğduğu yer. Stuben’in en önemli özelliği olan nezaket, bu köyü özellikle aileler arasında popüler kılıyor.

Stuben’de pek çok otelin ön kapısına kadar kayağınızla ulaşabiliyorsunuz. Dilerseniz el değmemiş, derin karlı yamaçlarına da uzanabiliyorsunuz. Kayak şartlarının ilkbaharın sonlarına kadar Alpler’in en güzel kuzey yamaçlarından biri olan Albona Dağı’nda devam ettiği Stuben, özellikle son yıllarda restore edilen otelleri ve restoranlarıyla, hizmetlerini de genişletmeye ve dolayısıyla geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. stuben-arlberg.at

Tarihle harmanlanan uzmanlık: St. Christoph am Arlberg

Tirol ve Vorarlberg sınırında kurulu ve Arlberg’in en yüksek köyü (deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte) olan St. Christoph’un geçmişi, önemli kilometre taşlarıyla bezeli. Çoban Heinrich Findelkind, 14’üncü yüzyılda hava şartlarından kaçıp sığınabilecekleri bir yer arayan yürüyüşçüler için burada bir Hospiz, yani sığınma evi inşa etmiş. Bu mütevazı sığınma evi günümüzde dünya çapında yaklaşık 20 bin üyeye sahip St. Christoph Brotherhood Vakfı’nın temelleriydi.

Uzun zamandır en üst gelir grubuna hizmet eden ve uluslararası üne sahip bir otel olan Hospiz, 1901’de Arlberg Kayak Kulübü’nün de kurulduğu yer. St. Christoph, devletin kayak eğitmenleri ve öğretmenleri için onaylı bir eğitim merkezi olan Ski Austria Academy’ye de ev sahipliği yapıyor. Köyün en modern yapısı ise 2015 yılında açılan ve Avrupa’nın denizden en yüksek çağdaş sanatlar ve konser salonu olan Arlberg1800. Kısacası St. Christoph, kelimenin tam anlamıyla eşsiz bir tarihî ve kültürel mirasın merkezi. stantonamarlberg.com

Alp kayak disiplininin doğduğu yer: St. Anton am Arlberg

Sportif St. Anton köyü, 1928 yılından bu yana kayak sporunun efsanelerine ve efsanevi Kandahar Yarışı’na ev sahipliği yapıyor. 2001 yılında Alp Disiplini Dünya Şampiyonası’nı da ağırlayan St. Anton’un cazibesinin ardına, Tirol gelenekleri ve kozmopolit bir anlayış yatıyor.

Benzersiz mimari ve modern altyapısı, sıra dışı teleferik sistemleri, köy merkezindeki sağlıklı yaşam vahası ARLBERG-well.com, arl.rock Spor ve Tırmanma Merkezi, tren istasyonu ve marka otelleriyle St. Anton, bölgede doğayla uyuma ve yüksek yaşam kalitesine odaklanan bir köy olarak dikkat çekiyor. Bu yaklaşımın sonucu olarak Lech’in ardından 2017’de Avrupa Peyzaj ve Çiçek Derneği Entente Florale tarafından altın madalyayla ödüllendirilen köyde yılın tartışmasız en önemli etkinliği, nisan ayında düzenlenen ve 555 katılımcının fiziksel sınırlarını zorlayan ikonik White Thrill kayak yarışı. stantonamarlberg.com

NASIL GİDİLİR?

Arlberg yüzyıllar boyunca erişilmesi güç bir dağ geçidi oldu. Ancak, modern mühendislik çalışmaları sayesinde, 19’uncu yüzyılın sonlarından itibaren gerek demiryolu gerekse karayoluyla ulaşılması kolaylaştı.

Doğu ve batı yönlerinden bölgeye giriş yapan ve St. Anton am Arlberg ve Langen am Arlberg’de istasyonları bulunan karayolu ve demiryolu hatları, stressiz bir yolculuk sunuyor. Tüm dünyadan gelen misafirler, yakınlardaki Innsbruck, Friedrichshafen, Zürih, Münih ve Memmingham havalimanlarından alınarak, özel şoför eşliğinde konforlu bir biçimde bölgeye transfer ediliyor.

ARLBERG 2018 ETKİNLİK TAKVİMİ

20 Ocak – White Ring Kayak Yarışı

Efsanevi White Ring, Alpler’in en sıcak kayak parkurlarından biri olarak kabul edilir. Lech, Zürs, Zug ve Oberlech köylerini 60 yılı aşkın süredir birbirine bağlayan bu parkurda düzenlenen yarışta da kayakçılar, en hızlı şekilde finish çizgisine ulaşmaya çalışıyor.

1-15 Nisan 2018 – Tanzcafé Arlberg Müzik Festivali

Après-ski’nin eski güzel günlerini özleyenlere hitap eden etkinlik, Arlberg’in geçmiş yıllardaki hareketli eğlence hayatına övgü niteliğinde. Lech ve Zürs’deki şık otellerde, barlarda ve güneş teraslarında swing, electro swing, caz ve nujazz, rock’n’roll, boogie, latin, pop ve soul müzik tarzlarında nostaljik après-ski ve festival havasına bürünecek.

6-8 Nisan 2018 – “New Orleans Karla Buluşuyor” Konserleri

ABD’nin güney eyaletlerinin sıcak caz müziği, soğuk St. Anton am Arlberg’e taşınıyor. Markus Linder Band ve Vasti Jackson gibi caz ile R&B türünün önde gelen isimlerini ağırlayacak etkinliğin mekânları arasında pek çok açık ve kapalı adresin yanı sıra ARLBERG-well.com’daki Dünya Kupası salonu da bulunuyor.

7 Nisan – Longboard Classic

Stuben’de düzenlenen ve snowboard dünyasının Woodstock festivali olarak bilinen etkinlik 1999 yılından bu yana board ve kayak tutkunları ile dünyanın efsanevi snowboard’cularını bir araya getiriyor.

21 Nisan – White Thrill Yarışı

St. Anton’un ünlü White Thrill yarışı, bölgenin en önemli sportif etkinliklerinden biri. Aynı anda start alan kayak ya da snowboard üzerinde 555 yarışmacı, limitlerinin zorlandığı White Thrill’de ‘canavar’ lakaplı 2645 metre yüksekliğindeki Valluga Sırtı’nın da üstesinden gelmeye uğraşıyor.

 

 

↑ Back to top