0

Kafein ve endüstrinin vızıltısıyla dolu bu buğulu metropol, Asya’nın tadını her anlamda alabileceğiniz fazlasıyla zengin ve renkli bir kültüre sahip.

Neden gitmeli?
Söz konusu Endonezya olunca insanın zihninde hemen tropikal plajlar, cangıllar ve çeltik tarlalarından mürekkep dinlendirici bir imaj canlanıyor. Ülkenin başkenti Jakarta ise bunun tamamen zıttı.

Kentin trafiği tüyler ürpertici, ama bir kez içine daldınız mı alışkanlık yapması işten bile değil. Java’nın kuzeyindeki baş döndürücü modern kent, 10 milyon nüfusuyla büyük bir metropol ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip. Asya’nın iki zıt ucunu tek atışta keşfetmek için kesinlikle ideal bir destinasyon.

Ne yapmalı?

Jakarta, seneler boyunca gelişen endüstri tarafından yutulmuş köylerden doğan bir mini kentler kümesine benziyor. Güne kent sakinlerinin yüzyıllardır yaptığı gibi bir fincan Javanese Joe içerek başlayın. Endonezya dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri ve kafe kültürü burada gerçekten sağlam.

Cool One Fifteenth Coffee’ye (1-15coffee.com) ya da rahat bir ambiyansa sahip Giyanti Coffee Roastery’ye (giyanticoffeeroastery.com) gidin ve kopi luwak (misk kedisi kahvesi) için. Batı Jakarta’da, eski kent Kota’nın 16’ncı yüzyıl mimarisi ile kaldırım taşlı sokaklarının solmuş ihtişamlı havasının tadına varın. Tarihî binaları takip ederek Museum Fatahillah’a (0062 21 692 9101) gidin.

Müzede 1527’de Jakarta’nın kuruluşundan ve Hollanda sömürgesinden kalma eserler sergileniyor. Jakarta’da farklı kültürler eriyerek iç içe geçiyor. Bunun en görülür hâli, kentte yükselen camiler ve tapınaklar. Glodok’ta 140 Çin tapınağından en eskisi, tütsü dumanlarıyla sarmalanmış Vihara Dharma Bhakti’yi görebilirsiniz. Milli anıt, Endonezya’nın bağımsızlığının bir simgesi olarak kalabalık Merdeka Meydanı’nın üzerinde yükseliyor. Harika manzaralar için en üst katına çıkın.

Pazarlıktan hoşlananlar için Jalan Surabaya çevresi, antika pazarı ve hevesli satıcılarıyla biliniyor. Güne noktayı, insan kukla topluluğu Wayang Orang Bharata’nın halk masalını ya dagamelan (Endonezya’da Java ve Bali’nin geleneksel topluluk müziği) eşliğindeki Wayang kulit’i (gölge oyunu) izleyerek koyun.

Nerede kalmalı?
Kafanızı dinlemek için huzurlu bir yer arıyorsanız, yapraklarla örtülü Güney Jakarta’da kurulan arty butik otel Kemang Icon by Alila’da (0062 21 719 7989; alilahotels.com) kalabilirsiniz. Aynı şekilde, The Dharmawangsa (0062 21 725 8181; the-dharmawangsa.com) tasarımında yerel antikalar ve Java tarzını içeriyor. Ağaçlarla sarmalanmış açıkhava havuzu, en sevdiğimiz yerlerinden biri. Fairmont Jakarta (0062 21 2970 3333; fairmont.com) ulaşım hatlarının kesiştiği Senayan Meydanı üzerinde yükseliyor. Kent merkezindeki Keraton at the Plaza (00 62 21 5068 0000; keratonatthep-lazajakarta.com) ise geleneksel Endonezya iç mimarisinin modern bir denemesini sunuyor.

Nerede yemeli?

Burada iyi yemek bulmak için çok uzağa bakmak zorunda değilsiniz. Asya’daki pek çok kent gibi Jakarta’da da cezbedici baharatlı sokak yemekleri her yerde. Satay, bakso (köfte), gudeg (kaynamış yumurtalı rayihalı jackfruit), soto betawi (kentten çıkan bir et çorbası) ve nasi goreng (Endonezya’nın kızarmış pilavı) ve daha niceleri için gözlerinizi dört açın.

Daha formal bir şey için geleneksel Endonezya yemekleri servis eden Bunga Rampai Jalan Tijik Ditiro’ya (pakisculinary.com) gidin ve baharatlı bihun goreng jawa (parçalan mış tavuk, yumurta ve arpacık soğanlı pirinç noodle) sipariş edin. Skye(0062 21 2358 6996; ismayausserver.com), trendy havası ve harika manzaralarından ötürü seçimimiz. Asya ve Latin Amerika’nın buluşmasını barındıran bir dekorda yemek için BCA Tower’ın 56’ncı katına vınlayarak çıkın.

Son dakikada
Ülkeye genel bir bakış için East Jakarta’ya, Taman Mini Indonesia Indah’ı (tamanmini.com) ziyaret etmeye gidin. 100 hektarlık bölgede tropikal bahçeler ve her bir ili temsil eden kalıntılarla dolu aslının ölçüsünde geleneksel evler bulunuyor.

İpucu Etrafta yolunuzu bulmaya alışmak biraz zaman alabilir. Taksiyi seçebilirsiniz. Makul ücretli Blue Bird’den (bluebirdgroup.com) taksi çağırın ya da TransJakarta otobüs ağını kullanın. Özel yolları trafik sıkışıklığından etkilenmiyor.

↑ Back to top