0

DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINA TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE APPSTORE VE ANDROID STORE’LARDA FOOD AND TRAVEL TÜRKİYE UYGULAMAMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Gezi Haberleri

Vizesiz tatil için Katar; Doğa öncelikli akımlar; Hareket eden anılar; Zaman makinası; Bodrum’a yeni bir dünya markası

YAZ REHBERİ

Yaz aylarının en hareketli iki tatil rotası Çeşme ve Bodrum için dolu dolu bir rehber hazırladık. Yeni açılan iddialı mekânlardan, menü yenileyenlere bu detaylı listeyi yanınızdan ayırmayın!

YEMEK

Mevsiminde / YEŞİL IZGARA

Sebzelerin partiye katacağı doku ve tat katmanlarını benimsediğinizde, ateşte pişirme keyfiniz bambaşka bir boyut kazanacak! Bu eğlenceli devrim aşağıda paylaştığımız tariflerle başlıyor…

Dünya mutfağı / Kıyı lezzetleri

Akdeniz yazını yaşatan lezzetleri İtalya ve İspanya’nın deniz ürünlerinden, taze malzemelerinden ve mutfak kültüründen ilham alan bu güzel tariflerle sofranıza taşıyın.

Gastrorize festivali başlıyor

Doğal ve tarihi zenginliklerini yöresel lezzetlerle çeşitlendiren Rize’yi tüm dünyaya tanıtacak GastroRize Festivali, 1-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.

GURME SEYAHAT

Karadeniz’in sakin cevheri

Her mevsiminin kendine has güzellikleri var ama yaylaları serin, yeşil mavi Karadeniz yazını yaşamak bir başka. Sahip olduğu turizm potansiyeliyle hareketlenen ‘sakin şehir’ Perşembe’yi ve Ordu’nun güzelliklerini keşfetmenin tam zamanı.

Venezuela’da çikolata devrimi

Tüm çikolata ustalarının peşinde koştuğu Chuao kakaosu, kakaonun köklerinin birleştirdiği bir toplum ve dünyanın takdir ettiği aktivist şef Maria Fernanda Di Giacobbe’nun izini sürdük ve kakaodaki en büyük biyolojik çeşitliliğe sahip ülke olan Venezuela topraklarına gittik…

SEYAHAT

SÖĞÜT SARANDA

Köyde restorancılık öyle ileri seviyede ki “Marmaris’in tüm şefleri Söğüt’ten çıkar” sözünün doğruluğuna burada inanıyorsunuz.

Goca gız’ın güvertesinden

Girit ve Rodos kökenli bir ailede yetişip henüz sekiz yaşında yelkenle tanışan Beyza Kestaneci, bir seyir tutkunu olmanın ötesinde ekmeğini denizden çıkaran bir profesyonel. Goca Gız adlı teknesiyle adını duyuran genç denizciye gastronomiden ıssız koylara uzanan keşiflerini sorduk.

Sırtı rüzgâra, yüzü güneşe yazgılı

Orada, körfezi adalarıyla baş başa bırakan zirveler Ölüdeniz’i gözler hep. Renk renk paraşütçülerin süzüldüğü dağlardan gelen rüzgârlara sırtını dönmüş bir sahil vardır oralarda ki Fethiye diye bilinir.

Maya riviyerası’nın yıldızı

Herkesin gözü onun üzerinde… Tulum, son yılların en gözde tatil destinasyonlarından biri. Tüm gün süren partileriyle adını duyursa da antik ruhani ritüelleri, tarihi kalıntıları ve yetenekleriyle parıldayan şefleriyle o, her zevke hitap eden bir dünya markası.

Çomakdağ köylerinde, ege’nin en güzel renklerinde

Rengârenk ahşap süslemeli taş evleri, karanfilli kahveleri ve şenlikli düğünleriyle ünlü Çomakdağ’ın kadınları, çiçeklerle bezeli otantik giysileriyle Ege’nin en güzel rengi.

Akdeniz’in sıcak rotaları

Çeşme, Mani, Orosei

↑ Back to top