0

DERGİMİZİN AĞUSTOS SAYISINA TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE APPSTORE VE ANDROID STORE’LARDA FOOD AND TRAVEL TÜRKİYE UYGULAMAMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

YEMEK

Mevsiminde / KUTSAL DUMAN

Usul usul pişen kaburganın kokusu, nar gibi kızaran biftek veya dışı hafif kömüre dönerken içini sulu bırakmayı başardığınız bir tavuk kanadın verdiği haz, açık hava etkinliklerini daha da keyifli bir hale getiriyor. Gelin bu kutsal dumanların sırlarını birlikte keşfedelim.

Dünya mutfağı / “İYİ” HAYAT

Bugünlerde hem kişisel hem de çevresel açıdan sağlıklı beslenmeyi neyin oluşturduğu üzerine çok fazla fikir var. Buğday ve süt ürünlerinden uzak durmalı mıyız? Fermente gıda veya meyve sularından oluşan bir diyet var olabilir mi? Vegan mı olmalıyız yoksa proteini her öğünümüze dahil etmeli miyiz?

GURME SEYAHAT

ÜZÜM ADA BOZCAADA

Çanakkale’nin şahsına münhasır adası en popüler dönemini yaşıyor belki. Yine de bağlarından ekşi mayasına, sert rüzgârından soğuk suyuna; kalabalığa inat doğal ve yavaş hayat da sürüyor.

LÜKSEMBURG

Menüsünün en tepesine yenilikçiliği koyan tutkulu toplayıcıları ve mülteci restoran işletmecileriyle Lüksemburg’un öteden beri süregelen gelenekleri yerini şehir balına, ender rastlanan bir tür sığır etine ve “bitkisel” mutfağa bırakıyor.

SEYAHAT

YAYLALARIN SERİNLİĞİNDE DOĞU KARADENİZ

Trabzon’un gizemli manastırlarından başlayıp Rize’nin el değmemiş yaylalarına uzanan muhteşem bir yolculukla Doğu Karadeniz’in en özel mekânlarını, renkli simalarını; ruhu ve bedeni yenileyen doğal alanlarını keşfedebilirsiniz.

TURİZMİN GELECEĞİ GELECEĞİN TURİZMİ

Türkiye, potansiyeli yüksek turizm enstrümanlarından en az yaz sezonu kadar gelir elde edebilir. Peki ama nasıl? Profesyonellerin önerileri ışığında araştırdık.

PÜF NOKTALARIYLA 10 SORUDA ARABAYLA ANADOLU

Melih Uslu’nun altıncı kitabı “Arabayla Anadolu” nihayet yayımlandı. Dergimizin yazı işleri müdürü Uslu, kitaptaki 22 rotayı, kat ettiği 22 bin 200 kilometre yolu ve yolda olmanın felsefesini anlattı.

48 SAAT BOSTON CENEVRE HESİNKİ

↑ Back to top