0

DERGİMİZİN EKİM SAYISINA TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE APPSTORE VE ANDROID STORE’LARDA FOOD AND TRAVEL TÜRKİYE UYGULAMAMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

YEMEK

MEVİSİMİNDE / ELMA

İster peynir tahtalarını süsleyen bir relish sos için olsun isterse tart… Yeşilinden kırmızısına tüm çeşitleriyle çok yönlü kullanım alanı sunan elma, tarçınla eşleşmediğinde bile sonbahara ayrı yakışıyor.

DÜNYA MUTFAĞI / KÖKLERE DÖNÜŞ

Vejetaryen, peskataryan ya da et tüketen biri olmanız fark etmez. Kök sebzeleri şovun yıldızı yapmak için bundan daha doğru bir mevsim düşünülemez. Pazara gidip tüm kök sebzeleri toplayın ve hemen bu rengârenk, vitamin deposu, lezzetli tarifleri yapmaya başlayın.

GURME SEYAHAT

GERÇEK AKDENİZ / ALANYA

Kış yaklaşırken turist cenneti Alanya’nın en huzurlu günleri de başlıyor. Uzun sahillerini, batmayan güneşini, ipek gibi okşayan havasını bilmek yetmez. Nefes kesen tarihî zenginlikleri, güçlü mutfağı ve şaşırtan mekânlarıyla gerçek Alanya’yı tanımanın tam zamanı!

GURMENİN ODYSSEIA’sı / ATİNA

Atina ekonomik olarak kendini toparlamaya devam ederken, şehir daha iyi bir gelecek için yüzünü geçmişine dönüyor. Şefler ve üreticiler, kökenleri dünyanın en büyük erken medeniyetini beslemiş antik geleneklere dayanan modern mutfaklarını geliştirmek için eski yöntemlere baş vuruyor.

SEYAHAT

SICAĞI HİSSET

Kim demiş yaz bitti diye… Avrupa’nın güneyi ve Orta Doğu’dan güneşle son bir kez daha buluşabileceğiniz yerleri seçtik.

SAĞLIKLI SEYAHATLER

Yazdı; gezdik, yüzdük, güneşte fazla mesai yaptık… Şimdi dinginleşme, kendimizi dinleme ve iyileşme zamanı. Sonbahar aylarında kendine ve sevdiklerine huzurlu ve dingin, birinci sınıf bir spa tatili hediye etmek isteyenlere dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den önerilerimiz var.

HABER

ALAÇATI’DA SARI YAZ

Her mevsim güzel ender kasabalardan biri Alaçatı; görmesini ve yaşamasını bilene… Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Tasting Alaçatı” etkinliği vesilesiyle gittiğimiz Alaçatı’nın sarı yazında bizimle lezzetli bir yolculuğa çıkmak ister misiniz?

EDEBİ SOFRALAR

Yeni kitabı “Datçalıca – Keyifli Datça Sözlüğü” ile rüzgârlı yarımadanın kültürel köklerinde doğru lezzetli bir yolculuğa çıkan Datçalı yazar Çiğdem Akın ile yörenin büyülü dünyasını konuştuk.

TABAĞINDA NE OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUN?

Metro Türkiye’nin “gıdaların izini sür, bilgiyle beslen!” diyerek başlattığı “tabağında ne var?” projesi, tüketicilerin ürüne daha bilinçli yaklaşmasını sağlarken kolektif bilinçlenmede de önemli rol oynuyor.

↑ Back to top