0

Otelciliğin süper ligi

Tüm gözler turizm sektörüne çevrilmişken, resort otelciliğinin zorlu ve tatmin edici yönlerini Titanic Deluxe Belek’in genel müdürü Levent Akkiraz’la konuştuk.

Otelciliğe nasıl başladınız?

Henüz lisedeyken turizm sektöründe staj yapmaya başladım. Mezun olduktan sonraki ilk işim Sarıgerme’deki Iber Otel’deydi. Otelin bağlı olduğu İspanyol TUI grubu, o yıllarda bünyesinde çalışan gençlerden ışık gördüklerine Iber Otel Akademi’de eğitim veriyordu. Eğitim alan gençlerden Cem Uzan, Uğur İncesu ve benim gibi 20-25 isim bugün Antalya bölgesinde üst düzey otel yöneticisi olarak çalışıyor. Yurtdışına açılmaya nasıl karar verdiniz? Birlikte çalıştığım genel müdür yardımcısı 1995’te bir referans mektubu yazarak beni İstanbul’a, Royal Caribbean’ın seçmelerine gönderdi. 500-600 kişi arasından sekiz kişi seçtiler. Biri de bendim. Bu sektörde 2007’nin sonuna kadar çalıştım. Yiyecek-içecek direktörlüğüne kadar yükseldim. Türkiye’ye dönünce Sungate Port Royal’de genel müdür yardımcısı olarak başladım. Otel 2009’da Rixos grubuna geçti. Önce aynı pozisyonda devam ettim, 2010’da genel müdür olarak İstanbul’daki Rixos’ların açılışını yaptım. Daha sonra Titanic grubundan teklif geldi.

Türkiye’ye döndüğünüzde sektörü nasıl buldunuz?

Sungate Port Royal’in CEO’su ABD’liydi. Türkiye’ye döndükten sonra ilk onunla çalışmak, benim için yumuşak iniş oldu. Çünkü ABD’de otelcilik bizdekinden çok faklı. Şehir otelciliği temelli. Her şey dahil sistemlerde, operasyon çok daha yoğun. Günde 200-250 konuk check-in, check-out yapıyor. Misafirin eğlenmesinden yeme-içmesine, günlük yaşam içerisindeki bütün ihtiyaçları aynı yerleşkede sunuluyor. Şehir otellerinde konaklama genellikle iş kökenlidir ve süresi 1,7 gündür. İnsanlar odalarına yerleştikten sonra sabah kahvaltısını eder, sonra bir daha akşam üzerini değiştirip yeniden dışarı çıkmak için otele uğrar. Resort otellerinde ise hedef tatildir. Titanic Deluxe Belek’te konaklama süresi ortalama 7 ila 10 gün arasında. Burası 170 bin metrekare alana yayılmış, 860 odalı, 17 villalı bir tesis. Dört alakart, bir ana restoran, 11 bar, 17 banket salonu, golf kulübü, çocuk kulübü, spa ve fitness merkezi var.

 

FOODANDTRAVEL_IPAD_TEMMUZ_page92_image757

Titanic Deluxe Belek hangi özellikleriyle misafir çekiyor?

Yılın 12 ayı misafiri olan şanslı tesislerdeniz. Ağırlıklı olarak iç pazardan ve Avrupa’dan misafirlerin geldiği yüksek sezon biterken kongre turizmi hareketleniyor. Onu yılbaşı eğlencesi takip ediyor. Golf tutkunu misafirlerimiz ise ekim-mayıs arası geliyor. Üçü tesis dışında, biri tesis içinde natürel çimli futbol sahalarımız var. Ocak ayından itibaren yabancı ülkelerin kulüp ve milli takımları da dahil olmak üzere futbol kulüplerini; ısıtmalı olimpik yüzme havuzumuz nedeniyle yüzme takımlarını, yedi standart kortumuz nedeniyle tenisçileri ağırlıyoruz. Sporcular fitness salonundan spa hizmetlerine, her türlü imkânımızdan faydalanabiliyor. Belek bölgesi için resort otelciliğinin merkezi diyebilir miyiz? Belek bölgesi, şampiyonlar ligi gibi. En iyiler burada. Antalya’nın diğer otel bölgelerinden farklı. Denizi, kumu çok güzel. Ormanın içindeyiz. Peçeli baykuş Tyto Alba gibi endemik kuş türlerini barındıran bir sulak alan var. Bölgedeki tüm tesisler dikey değil, yatay genişliyor. Titanic’in de hemen önünde Beşgöz nehri akıyor. Tüm odalar manzaralı. Çok sessiz ve sakin bir yerdeyiz, yakınımızda komşu otel yok.

Bir resort otelinin sorumluluğunu yürütmenin kazanımları ve zorlukları neler?

İyi organize olabilmeyi ve takım arkadaşlarınızla iş paylaşımını doğru yapabilmeyi öğreniyorsunuz. Organizasyonunuz iyiyse, kimse aşırı yorulmadan işi götürebiliyorsunuz. Sürekli hareketli. Bunun bedensel ve zihinsel yorgunluğu olabiliyor. Böyle bir sorumluluğu üstlenince sosyal hayatınız da kısıtlanıyor. Ancak yaptığınız işi sevmek, bu yorgunluğu kompanse ediyor

↑ Back to top