0

Japonya’nın tarihî başkenti geçmişin izlerini, klasik bir mutfak kültürü ve pastel pembe kiraz çiçeklerinin nefes kesici güzelliğiyle birlikte sunuyor.

Neden gitmeli?

Budist mabetler, ahşap evler, tatami (pirinç hasır mat) serili odalarda servis edilen çay… Kyoto, geleneklerin tutkulu bir bekçisi. 1000 yılı aşkın bir süre Japonya’nın imparatorluk başkentiydi. Nisan ayında kentin parkları ve bahçeleri, çiçek açan kiraz ağaçları sayesinde büyüleyici bir hale bürünüyor.

Ne yapmalı?

Nijo Kalesi’ndeki elle boyanmış sürgülü kapılar ve süslü tavanlar, zanaatkârlar tarafından Edo periyodunun ilk shogun’u için yaratıldıkları 1603’teki kadar etkileyiciler. Davetsiz misafirleri fark etmek için tasarlanmış gıcır gıcır öten döşeme tahtaları dinleyin ve 400 kiraz ağacının bulunduğu güzel bahçelerde gezinin. Kyoto İli’ndeki kale, kendi gibi Dünya Mirası listesine girmiş diğer 16 yeri içeren bir tur için iyi bir başlangıç noktası. Yakındaki muhteşem İmparatorluk Sarayı kompleksini (sankan.kunaicho.go.jp) ziyaret edin. Aklınızda olsun; rehber eşliğindeki turlara önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Japon bahçelerine düşkünseniz kentin batısındaki Katsura Rikya Imperial Villa’ya (sankan.kunaicho.go.jp) gitmelisiniz. Anime dünyasına dalmak isteyenleri ise 300 bin kitap ve çizgiromanın olduğu Uluslararası Manga Müzesi (kyotomm.jp) bekliyor. Müzenin bahçesindeki kafede aldığınız çizgiromanları inceleyin ya da haftasonu çizim derslerine katılın. Batıya, geyşa kültürünün merkez üssü, belki müşteriler arasında gezinen mankenvari ev sahiplerini bir an için görecek kadar şanslı olabileceğiniz Gion’a yönelin. Yürüyerek nehir kıyısı eğlence bölgesini, özellikle gece, fenerlerin sokak aralarını aydınlattığı ve çay evleri ve kabuki dans performanslarıyla tiyatroların en atmosferik zamanında olduğu gece keşfedin. Shinmonzen gibi tarihî sokaklar, rengârenk kumaşlar ve girift baskılar almak için harika bir nokta.

Nerede kalmalı?

Beş yıldızlı penthouse’lardansa Kyoto’da konaklamanın en otantik yeri, rahat ryokan’lar (han). Ryokan’lar hayli pahalı ve kaliteliler. 300 yıllık Tawaraya (0081 75 211 5566) kent merkezinde yer alıyor ve celebrity konukları, ultra özenli personeli ve manzaralı Zen’vari odaları var. Kentin merkezindeki bir diğer ryokan konuklarına futonlar (Japon şiltesi), paravanlar ve hamamlar sunan, Nishiki Pazarı’nın çok yakınındaki Hirashin (0081 75 221 0121; hirashin.co.jp). Modern ve lüks isteyenler için Kyoto istasyonundaki Hotel Granvia’nın (0081 75 344 8888; granviakyoto.com) barları, restoranları, kapalı havuzu ve sıcak, nötr tonlarda 535 şık odası var.

Ev kiralamak isteyenler, machiya olarak bilinen geleneksel ahşap evlere de göz atabilir. Nerede yemeli? Kyoto’nun şeflerini taze tofu, kabuklu deniz mahsulleri ve turşu çeşitlerinin dikkatinizi çekmek için birbiriyle yarıştığı Nishiki Pazarı’nın yassı kaldırım taşlarında takip edin. Atıştırmalık olarak tuzlu-tatlı yakitori şiş ya da taze dilimlenmiş sashimi yiyin. Origami pötifurlar gibi görünen, fasulye ezmesi ve matcha gibi malzemelerden yapılmış Kyo-wagashi aşırın. Bu tadı tren istasyonundan 200 metre ileride, Tea Ceremony Room Ju-An’da (teaceremonykyoto.com), sahibi Bayan Kirihata’nın yerel, umami zengini çaylarıyla beraber deneyin. Kitcho Arashiyama’da (0081 75 881 1101; kyoto-kitcho.com) sizi, maiko (çaylak geyşa) hediyesiyle birlikte kaiseki (multi course akşam yemeği) zirvesi bekliyor.

Daha ayakları yere basan bir seçenek için füme yılanbalığı suşiden mantarlı tofuya, her biri küçük ve ustalıklı tabakların keyfini çıkarabileceğiniz Gion Karyo’ya (0081 75 532 0025) gidin. Bir Budist vejetaryen pişirme stili olan Shojin-ryori, harikulade bambu ormanını görmeden önce harika bir mola yeri olan Shigetsu (0081 75 882 9725) gibi Arashiyama bölgesindeki tapınaklarda popüler.

Son dakikada Fushimi sake bölgesi ve üreticilerine göz atın, kanallarında tekneyle turlayın.

İpucu
Çok saygı gösterilen geyşaları fotoğraflarken dikkatli olur. Asla onlardan fotoğraf istemeyin ve onların acar taklitçilerinden sakının.

Seyahat bilgileri
Para birimi yen. Yerel saati Türkiye’ninkinden altı saat ileride. TC vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

Ulaşım
Kyoto’ya gitmek için önce Osaka’ya uçmalısınız. Türk Hava Yolları’yla (turkishairlines.com) İTokyo aktarmalı Osaka’ya uçabilirsiniz. Kyoto, Osaka’ya otomobille yaklaşık bir saat uzaklıkta yer alıyor.

↑ Back to top