0

Çarpıcı mimarisi, bol yeşil alanları ve şirin taşlı yollarıyla İskandinav incisi Kopenhag ideal şehir tanımına epey yaklaşıyor.

Neden gitmeli?

Kopenhag, İskandinavya’nın havalı çocuğu. Tasarımcıların kutsal dergileri Monocle ve Wallpaper, kentin endüstriyel şıklığına, hareketli tasarım ve moda dünyasına ve mutfak devrimine bayılıyor. Yine de Kopenhag, mevsim kokteyllerinden ve geometrik binalardan daha fazlası. Birinci sınıf müzeleri ve hikâye kitaplarına konu olabilecek güzellikte sokakları var. Rahatça bisiklet kullanabileceğiniz caddeler şeker renginde evler, el sanatları stüdyoları ve loş ışıklı kafelerle dolu. Kompakt boyutunu da hesaba kattığınızda muhtemelen Avrupa’nın en kusursuz kent deneyimini elde edeceksiniz.

Ne yapmalı?

Güne yuvarlak kuleye, yani Rundetaarn’a (rundetaarn.dk) tırmanıp harikulade kent manzarasının tadını çıkararak başlayın. Uzaktaki Oresund Köprüsü de manzaranın bir parçası. Danimarka tarihi ve kültürüyle ilgili hızlandırılmış bir giriş için Danimarka Ulusal Müzesi’ne (natmus.dk) gidin. Modern tasarım peşindeyseniz, sandalyeyle ilgili bilmeniz gerekenden fazlasını size öğretecek Danimarka Tasarım Müzesi’ni (designmuseum.dk) ziyaret edin.

18’inci yüzyıldan kalma Frederiks hastanesinin restore edilmesiyle ortaya çıkmış müzenin geniş kapsamlı koleksiyonunda Danimarka gümüş ve porselenleri, tekstili ve Kaare Klint, Poul Henningsen ve Arne Jacobsen gibi modern tasarım öncülerinin eserlerini inceleyebilirsiniz. Müzenin yanında ise kentin muhteşem mermer kilisesi Marmorkirken’i göreceksiniz. Diğer alternatifleriniz ise devasa çatısıyla dikkatleri üzerine çeken Kopenhag Opera Binası veya Danimarka Kraliyet Kütüphanesi’ni de içine alan Black Diamond (kb.dk) binası. Yine yakın mesafedeki göz alıcı Rosenborg Kalesi, bakımlı bir parkın sonunda yer alıyor. Kökleri 1843’e uzanan Tivoli Bahçeleri, lunaparkı andıran oyuncakları, açıkhava sahne gösterileri ve karnaval yarışlarıyla ününe yaraşır bir atmosfer sunuyor.

Nerede kalmalı?

Kentin popüler Latin bölgesindeki şirin bir sokakta yer alan SKT. PETRI (sktpetri.com), minimalist İskandinav tasarımının güzel bir örneği. Otel, modern konforu nokta atışı fonksiyonellikle birleştiriyor. Bir 19’uncu yüzyıl malikânesinde hizmet veren Hotel Kong Arthur (arthurhotels.dk) antikalarla dolu olsa da lüksten ödün vermiyor. Kenti gezmekten yorulduğunuzda sizi Danimarkalıların çok önemsediği hygge (sıcak ortam) fikriyle tanıştıracak Hotel Alexandra’da (hotel-alexandra.dk) dinlenebilirsiniz. Kanal kıyısında yer alan 200 yıllık bir deponun içine konuşlanmış 71 Nyhavn Hotel’den (71nyhavnhotel.com) hem liman hem de Nyhavn kanalı manzaraları görülmeye değer.

Nerede yemeli?

Salaş Relæ’nin (restaurant-relae.dk) sebze ağırlıklı menüsü hafif ama yenilikçi dokunuşlar içeriyor. Havadar bir bahçe içindeki Amass’ın (amassrestaurant.com) Amerikalı şefi Matt Orlando ise mevsim mahsullerine o kadar önem veriyor ki tadım menüsü neredeyse her gün değişiyor. Kopenhag’da her zaman bu kadar üst düzey restoranlara talim etmek zorunda değilsiniz. En bilinen Danimarka yiyeceklerinden açık sandviç smørrebrod’in en iyisini Schønnemann’da (restaurantschonnemann.dk) bulabilirsiniz. Deniz mahsulü düşkünleri Kødbyens Fiskebar’a (fiskebaren. dk) mutlaka uğrasın.
Restoranın özellikle istiridyeleri muhteşem. Son zamanlarda Kopenhaglılar, Fas mutfağından Alman pastalarına her çeşit yemekten tadabilecekleri sokak tezgâhlarının bir araya geldiği Papirøen adasına (copenhagenstreetfood.dk) akın ediyor. Biraz da içeceklerden bahsedelim. Coffee Collective (coffeecollective.dk) bir süredir kahve gurmeleri arasında epey popüler. Atelier September (atelierseptember.dk) ise muazzam maccha (Japonya orijinli bir yeşil çay türü) yapıyor. Mikkeller (mikkeller.dk) Avrupa’nın en iyi ve tuhaf tatlara sahip ev yapımı biralarını servis ediyor. Kentte Ved Stranden 10 (vedstranden10.dk), Den Vandrette (denvandrette.dk) ve Sabotøren (sabotøren.dk) gibi sevimli şarapevleri de bol. Kokteyl tercih edenler için en iyi adres Ruby (rby.dk).

Son dakika

Her sene, kente birkaç saat uzaklıktaki Roskilde kentinde gerçekleşen müzik festivali bu sene 25 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalde PJ Harvey, Red Hot Chili Peppers, Tame Impala gibi ünlü gruplar sahne alacak.

İpucu

Kopenhag’ı keşfederken kent sakinlerinin yaptığını yapın ve sokak satıcılarından hardal ve soğanlı, taze pişirilmiş leziz rod polse (kırmızı sosis) alın.

Seyahat bilgileri
Para birimi Danimarka kronu. Yerel saati Türkiye’den bir saat geride. Schengen vizesi istiyor.

Ulaşım
Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) ve Pegasus Airlines’ın (flyp-gs.com) İstanbul’dan Kopenhag’a uçuşu var.

Kaynaklar
Kopenhag Turizm Ofisi’nin resmi sitesi visitcopenhagen.com’da görülecek yerlerden konaklamaya pek çok bilgi bulunuyor.

↑ Back to top