0

Kararlı ve güvenilir

Nissan’ın Pick-Up pazarındaki başarılı temsilcisi Navara, geçen yıl segmentinde çıtayı yükselterek yenilenmişti. Başarısını Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen törende aldığı 2016 Uluslararası En İyi Pick-Up Ödülü’yle tescilledi.

Hayatımızda en çok hissetmek istediğimiz duygulardan biri de güven duygusu. Yaşadığımız evde, çalıştığımız işte güvende olmak; ailemizin ve sevdiklerimizin güvende olduğunu bilmek isteriz. Bu duygunun en çok açığa çıktığı anlardan biri de yollara düştüğümüz andır. Merkezi Japonya’nın Yokohama kentinde bulunan ve ülkenin en büyük ikinci otomotiv şirketi olan Nissan Motor Company de insanların güven ihtiyacını gören ve üretim stratejisini bu duyguyu beslemek üzerine kurgulayan bir firma.

Markanın Qashqai, X-Trail ve Juke gibi SUV modellerinin başarısını bir süredir yakından takip ediyoruz. Firma son olarak bu modellerle aynı DNA’yı paylaşan, Pick-Up pazarındaki başarılı temsilcisi Navara’yı da yenileyerek güven duygusunu tüm segmentlerde maksimize etti ve 2016 Uluslararası En İyi Pick-Up Ödülü’nü alarak emeğinin karşılığını aldı. Reklam kampanyasında Türkiye’de güven denilince akla gelen ilk isimlerden dağcı, yazar ve AKUT kurucusu Nasuh Mahruki ile yürüten yeni Navara, kullanıcılarına neler sunuyor? Model, Nissan’ın 12’nci nesil pick-up’ı; dolayısıyla arkasında 80 yıllık Pick-Up deneyiminin gücü yatıyor.ipad FT May_s2016_034

Yeni Navara’nın yenilikçi teknolojileri ve öncü özellikleri arasında ilk olarak yeni beş bağlantılı arka süspansiyon sistemi göze çarpıyor. Bu özellik sayesinde off-road yeteneklerinden ödün vermeden SUV benzeri sürüş konforu sunabiliyor. Yeni 2.3 dCi motor ise daha yüksek performansa sunarken yakıt tüketimini ve emisyon değerlerini düşürüyor. Üç yıl veya 100 bin kilometre üretici garantisiyle Türkiye pazarında satışa sunulan aracın dikkat çeken aracın sağlam ve güçlü şasisiyle üstün off-road yetenekleri, dayanıklılığı korunmuş, yanı sıra konfor özellikleri artırılmış. Kullanım kolaylığı ve pratikliğe özellikle önem verilmiş ve bir dizi yeni mühendislik çözümleri eklenmiş. Örneğin tamamen yeni helezon yay ve amortisörlü beş bağlantılı arka aks geliştirilmiş. Bu arka süspansiyonun da katkısıyla konforun haricinde üstün yol tutuş dinamikleri de elde edilmiş.

Konfor ve güvenlik donanımlarının daha geç uygulandığı bir sınıfta, Navara segmentinin sınırlarını zorluyor ve daha çok SUV sınıfında kullanılan araç içi teknolojileriyle konfor sağlıyor: Dört kameralı Çevre Görüş Sistemi (AVM), daha güvenli ve yüksek tutunma sunan elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel eLSD (Lastik hızını sürekli olarak sensörlerle denetleyen bu gelişmiş sistem aynı aks üzerindeki tekerleklerden birinin diğerine oranla daha hızlı dönmesi halinde daha hızlı dönen tekerleğin hızını azaltmak üzere fren yapıyor. Bunun sonucu olarak yol tutuş ve viraj dengesi artarken daha güvenli bir sürüş sağlanıyor.), Hız Sabitleme Sistemi, Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HSA), anahtarsız giriş ve geri görüş kamerası gibi özellikler bu teknolojilerden sadece birkaçı.

Aracın güçlü tasarımı da üst dizey kalite algısının ve üstün fonksiyonellik özelliklerinin arkasında duruyor. Avrupa’da, başta İngiltere ve Rusya olmak üzere Almanya, Fransa ve İtalya gibi önemli pazarlarda söz sahibi olan markanın, bu pazarın beklenti ve gereksinimleri doğrultusunda Barselona’daki tesislerinde ürettiği yeni Nissan Navara, güçlü ve sportif bir görünümü beraberinde getiren içbükey ve dışbükey gövde tasarımıyla sınıfının en dinamik ve güven uyandıran modeli. Nissan’ın imzası niteliğindeki V-şekilli ön ızgara ile bumerang formlu LED gündüz farları ise marka aidiyetine vurgu yapıyor.

Üstelik araç bir önceki nesille kıyaslandığında yüzde 3,6 daha düşük bir rüzgâr sürtünme katsayısına sahip. Yeni ve ferah iç mekân tasarımı ve NASA teknolojisinden ilham alınarak tasarlanan kuvvetli bel desteğine sahip ön koltukları, sürücü ve beraberindeki yolcuya mümkün olan en kaliteli yaşam alanını sunacak şekilde tasarlanmış. Taşıma ve çekme kapasiteleri açısından da sınıfının en iyisi yeni Nissan Navara ile Anadolu’nun kalbine gidebilir; aracınızın arkası aldığınız tıka basa Kars kaşarları, Kastamonu pastırmaları, Ürgüp çömlekleriyle dolu dönerken, aklınızda güvene dair en ufak bir soru işareti olmayacak.

↑ Back to top