0

Tasmanya’nın başkenti sadece nefis Pasifik istiridyeleri, barista kahveleri ve şaraplarıyla değil, dünya standartlarında çağdaş sanat işleri ve outdoor aktiviteleriyle de öne çıkıyor.

 

Neden gitmeli?
Buralı birinin, Hobart hakkında çok akıllıca bir tespiti var: “Burası sadece bir ada değil. Burası dünyanın sonundaki bir ada!” Güney ucunda Storm Bay’in içine tünemiş kent, küçük kasaba hissi uyandırıyor. Uçaktan iner inmez sizi ilk çarpacak şey hava oluyor. Nitekim buranın havası için, dünyanın en temizlerinden biri deniliyor. Temiz havanın sırrı, adanın konumunda yatıyor elbet. Zira Antarktika’yla arasında birkaç sarp kayalık bulunuyor. Tasmania, outdoor aktivitelerine meraklı olanlar için tam bir cennet. Topraklarının yüzde 45’i (!) milli parklardan oluşuyor ve ziyaretçilere sörften hiking’e, adrenalin yüklü ya da sakinleştirici aktiviteler sunuyor.

 

Ne yapmalı?
Cumartesi günü Hobart’taysanız mutlaka haftalık Salamanca Pazarı’na (salamanca.com.au) uğrayın; canlı ürün ve sanat karışımıyla çoğu pazardan bir gömlek daha iyi. Halka açık geniş bir özel koleksiyon olan Museum of Old and New Art ya da kısaca MoNA’da (mona.net.au) çağdaş sanat algınız sorgulanacak, hazırlıklı olun. Bu muhteşem binadaki sergiler, izleyiciyi kasten şoke etmek için yapılıyor. Etkinlik ve konser programı da aynı derecede provoke edici. Çağdaş sanata merakınız yoksa size bir başka adres önerebiliriz: The Gasworks Cellar Door (gasworkscellardoor.com.au). Burada, 81 bağdan adanın serin ikliminin meyvesi olan geniş bir seçki sunuluyor. Tarihe olan ilginizi keyifli bir egzersizle birleştirmek isterseniz, 19’uncu yüzyıl mimarisini görmek için Battery Point’e, ayrıca halk geleneklerine göz atabileceğiniz Narryna Heritage Museum’a (tmag.tas.gov.au) yürüyebilirsiniz. Eğer kendinizi çok enerjik hissediyorsanız kentin hemen dışında başlayan Greater Hobart patikaları (greaterhobarttrails.com. au) yürüyüş için idealler.

 

Nerede kalmalı?
Zero Davey Apartments (0061 3 6270 1444; escapesresorts.com.au), merkezi bir konumda tertemiz süitler sunuyor; adanın muhteşem ürünlerini kullanarak kendi yemeğini kendi pişirmek isteyenler için ideal. 1804’ten kalma bir binayı mesken tutmuş The Henry Jones Art Hotel’de (0061 3 6210 7700; thehenryjones.com) rıhtım manzaralarının ve eski reçel fabrikasındaki çağdaş sanatın keyfini çıkarın. The Salamanca Wharf Hotel’in (0061 3 6224 7007; salamancawharfhotel.com) güneşle yıkanan odaları ve yerel keresteden yapılmış mobilyaları var. Granit mutfaklı Loft Penthouse’undan Prince Park manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

Nerede yemeli?
Kahvaltıda süslü püslü piña colada doughnut’larına ne dersiniz? Küçücük ama çok özel bir yer olan Bathurst Street’deki Small-Fry’ya (0061 3 6231 1338; small-fryhobart.com.au) gidin, nefis tatları midenize indirirken bir yandan da sahibi Rhys Hannan’la sohbet edin. Doughnut’ları eşi April yapıyor. Tasmanya’nın Pasifik istiridyesi gerçekten harika bir tada sahip. Öyle ki, uçarken aşağıya bakarak bir casus gibi sinsice istiridye yataklarının yerini görmeye çalışacaksınız. Ünlü Mures Upper Deck’te (0061 3 6231 1999; mures.com.au/upperdeck) ya da rıhtımdaki neredeyse her mekânda adanın istiridyelerini taze ve en doğal haliyle tatma şansı bulabilirsiniz. İstiridyelerinizi hareketli canlı müzik eşliğinde yemek isterseniz Grape Wine Bar’a (00613 6224 0611; grapebar.com.au) gideceksiniz. Avustralya’nın başka yerlerinde olduğu gibi burada da mutfakta İtalyan etkisi güçlü. Cargo Bar Pizza Lounge’un (0061 3 6223 7788; cargobarsalamanca. com.au) hareketli bir atmosferi ve ödüllü bir şarap listesi var. Damıtma içki peşindeyseniz Lark Distillery’nin turuna (0061 6231 9088; larkdistillery.com) katılın. Tur, kentin merkezinde Cellar Door’da başlıyor, sonra Lark’ın kendi içki fabrikasına gidiyor ve single malt tadımı yapıyorsunuz.

 

Son dakikada
Kuş izlemek için dürbünleri ve fırtınalı havalarda bile güvertede güvenli biçimde dolaşabilme imkânı sunan donanıma sahip Iron Pot Cruise’la (ironpotcruises.com.au) tura çıkarak Avustralya’nın en eski deniz fenerini ve Betsey Adası’ndaki vahşi yaşamı görün. Tur, iki buçuk saat sürüyor.

İpucu Harika Huon Nehri manzaraları için Tahune Ormanı’nın üç katlı köprüsünde yürüyün. viator.com

Seyahat bilgileri
Para birimi Avustralya doları. Yerel saati, Türkiye’ninkinden yedi saat ileride. Ziyaret etmek için Avustralya vizesi almanız gerekiyor.

Ulaşım
Hobart’a Melbourne aktarmalı gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) Singapur; Etihad’ın (etihad.com) Abu Dhabi; Emirates’in (emirates.com) Dubai aktarmalı Melbourne uçuşu bulunuyor. Melbourne’den Hobart’a Virgin Australia’yla (virginaustralia. com) uçabilirsiniz.

Kaynaklar
Discover Tasmania, dünyanın diğer ucundaki bu ilginç adaya yapacağınız ziyarette işinize yarayacak bir sürü pratik bilgiyle dolu. discovertasmania.com.au

↑ Back to top