0
Sri Lanka’nın güneybatı ucundaki bu sahil kentinin şık butik otelleri, bohem bir atmosferi ve sizi baştan çıkaracak harikulade beyaz kumlu plajları var.

Neden gitmeli? Bir sürü harikulade plajı, içinizi ısıtan güneşi ve baş döndürücü bohem atmosferi yetmezmiş gibi, Sri Lanka’nın güneyindeki bu kent, parke taşlı sokakları ve kolonyal mimarisinin, 1663’te bir Hollanda garnizonu olarak inşa edildiği günden beri büyük ölçüde değişmeden kaldığı eski merkezinde, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan hazineler barındırıyor.

Ne yapmalı? Sri Lanka’nın güneybatı sahilinde balina görmek için kasım ayını beklemek zorundasınız. Ya da sabah erkenden yola çıkıp adanın kuzeydoğusundaki Trincomalee’ye giderek bu hayranlık uyandırıcı yaratıkları yakından görme fırsatı bulabilirsiniz (whalewatching. navy.lk). Turkuaz rengi denizi, beyaz kumsalı ve yaprakları rüzgârda hışırdayan palmiye ağaçlarıyla bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir rüyayı andıran plajlar içinse kesinlikle doğru zamanda doğru yerdesiniz! Galle çevresindeki plajlar, adanın en iyileri arasında ve sörfçülerin de favorilerinden. Jungle Beach, hemen hisarın önünde, ama yoğun yeşillik plaja yürüyüşü uzatıyor.

 

Neyse ki balıkçılar küçük bir ücret karşılığı sizi tekneleriyle plaja götürmeye hevesliler. Lady Sea Baths, Sri Lankalıların en sevdiği plajlardan biri; yüzme aralarında saz çatılı kulübelerden herhangi birinde bektaşiüzümü benzeri nelli meyvesinin suyunu için. İlk 1588’de, Portekizli yerleşimciler tarafından inşa edilmiş Galle hisarı (gallefortguide.com), ufalanan koyu sarı binaları, kolonyal mimarisi (özellikle Pedlar ve Parawa sokakları) ve motorlu taşıt trafiğine kapalı dolambaçlı sokaklardan mürekkep romantik bir labirent. Bununla birlikte, bu harabe cephelerin arkasında galeriler, marketler ve Sri Lanka’nın ünlü safirlerini, aytaşlarını, ipeklerini ve baharatlarını satan bir sürü şık butik saklanıyor. Mutlaka görülmesi gereken tarihî yerler arasında Dutch Church, ana giriş, deniz feneri ve Galle Uluslararası Kriket Stadyumu yer alıyor.

Nerede kalmalı?
Galle’de lüks oteller, sıradışı bir ailenin fertleri gibi. Her birinin belirgin bir kişiliği var, ama aynı zamanda karo zeminler, yerel çağdaş sanat, 19’uncu yüzyıl mobilyası, tik sayvanlı karyolalar gibi ortak özellikleri var. Amangalla (0094 91 223 33 88; aman.com), Aman grubunun kentteki ilk yeri. Hisardaki resort, romantik liman manzarasıyla büyülüyor. Kahanda Kanda (0094 91 494 37 00; kahandakanda.com) eko şıklıktaki son nokta; dokuz süiti, sadece güneş enerjisi kullanıyor ve kentin dışında, palmiye ağaçlarıyla çerçevelenmiş bir çay tarlasının kıyısında yer alıyor. Galle’nin yeni butik adresi The Fort Bazaar (0094 77 363 83 81; srilankacollection.com) ocak ayında açıldı. Hisar surlarının içinde kalan otelin, Hint Okyanusu manzarasına nazır 18 süiti ve Avusturyalı şef Neal Giles yönetiminde bir restoranı var.

Nerede yemeli?
Tane biber, muskat, zerdeçal, vanilya, kakule ve karanfil burada vahşi yetişiyor ve kokuları, çay fincanlarından körilere her şeye nüfuz ediyor. The Galle Fort Hotel’in restoranı (0094 91 223 2870; galleforthotel. com), Baharat Yolu esinli leziz füzyon yemekleri servis ediyor; nefis mavi yüzgeçli yengeç eti içeren tatlı mango salatasını deneyin. Hisar, limon otlu baharatlı çay servis eden kafelerle dolu. Pedlar Street’deki Poonie’s Kitchen, ada sakinlerinin de gözdesi ve öğle yemeği için ideal. Avluda aralya ağaçlarının altında taze hindistancevizi suyu eşliğinde organik salataların keyfini çıkarın. The Cinammon Room (jetwinghotels.com), fine dining atmosferinde harika balık sunuyor. İmzası, büyük karidesli, karabalıklı ve kapanlevrekli ızgara deniz mahsulleri tabağı. 300 yıllık Dutch Market’de ise sizi puro kadar kalın kabuk tarçınlar, elde sıkılmış papaya suyu ve üzerine sahanda yumurta ve acı sos koyulm uş çıtır çıtır hindistancevizli pancake’ler gibi renkli sokak yemekleri bekliyor.

Son dakikada
Koggala Gölü, 30 dakikalık sürüş mesafesinde ve sandalla ulaşılan bir dizi adayla süslü. Budist keşişleri, tarçın fidanlıklarını ve yoğun jungle’ı keşfedin.

İpucu Alacakaranlıkta Unawatuna’ya giden sahil yolunu takip ederek kıyıda değnek üzerinde kayabalığı avlayan balıkçıları izleyin.

Seyahat bilgileri
Para birimi Sri Lanka rupisi. Yerel saati Türkiye’ninkinden 2,5 saat ileride. 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatleriniz için vizenizi, eta. gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte alabilirsiniz.

Ulaşım
Türk Hava Yolları’nın (turkishairlines.com) İstanbul’dan Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’ya direkt uçuşu var. Galle ile Kolombo arası, otomobille yaklaşık 2 saat sürüyor.

Kaynaklar
Sri Lanka Tourism’in internet sitesi srilanka.travel’dan seyahatinizde işinize yarayacak pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

↑ Back to top