0

Geniş caddeler, şehri ikiye bölen sakin bir nehir, gondollar, bisikletli gençler, günün her saati hareketli sokaklar, müzeler, parklar… Soğuk ve gri hava bile güzel bu diyarda. Hayır hayır, Avrupa’nın göbeğinde değiliz, Eskişehir’deyiz.

Şehirler de insanlar gibi. Güzel ya da yorgun görünmeleri, içlerinde olup bitenlerin dışarıya yansıması çoğu zaman. İlle de görkemli tarihî yapıları, yeşil mavi sahilleri ya da büyük köprüleri olması ge- rekmiyor. Şehrin sahip olduklarını doğru kullanarak, planlayarak, emek harcayarak onu güzelleştirmek, içinde yaşayanları mutlu etmek müm- kün. Türkiye’de bunun en somut örneği Eskişehir. İki büyük üniversiteyle birlikte şehre dağılan genç ruh, sanattan yemek ve kent kültürüne kadar her kademeye yansıyarak Eskişehir’i insanı yormayan, huzurlu ve neşeli bir kente dönüştürmüş. Şehre yapılan Avrupalı yakıştırmaları boşuna de- ğil. Kurulan modern müzeler, düzenlenen kültürel etkinlikler, opera binası ve senfoni orkestrası, hepsi Eskişehir’i gerçek bir kültür kentine çevirmiş.

Şehri turlamaya tarihî Odunpazarı’nda başlayarak pek çok öğeyi bir arada görmek mümkün. Odunpazarı’nın sokakları boyunca uzanan ev- ler, Osmanlı döneminin en güzel sivil mimari örneklerinden. Belediye tarafından restore edilerek canlandırılan konaklar otel, dükkân, sanatçı atölyeleri ve kafelere dönüşmüş. Burada 16’ıncı yüzyıla ait yedi ayrı bö- lümden oluşan Kurşunlu Külliyesi’ni ve geniş avlusunu görmek gerek. Tabhane olarak bilinen bölümde yer alan Eskişehir Sanatları Çarşısı’nda lületaşı, hat, ebru, halı dokumacılığı gibi el sanatları yapılıyor.

Külliyenin bir bölümü Eskişehir’in simgesi lületaşına ayrılmış özel bir müze. Farklı sanatçıların lületaşıyla yaptıkları benzersiz pek çok eseri, eğlenceli pipo- ları görüp lületaşından hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Lületaşı yatakları- nın neredeyse tamamı Eskişehir’de bulunuyor. Toprağın altında yumrular halinde bulunan bu kıymetli taş, nikotini emebildiği ve ısıya dayandığı için özellikle pipo yapımında kullanılıyor. Taşın radyasyonu da engellediğine inanılıyor ama henüz ispatlanmış değil. Yurtdışına tanıtımında geri planda kalarak ciddi bir gelir kaynağından mahrum kaldığımızı hatırlatan beyaz ve zarif lületaşından bolca almak isterseniz gidebileceğiniz bir başka ad- res ise Atlıhan El Sanatları Çarşısı. Eski bir handan iki katlı el sanatları merkezine dönüşen Atlıhan’da lületaşı yapan veya cam üfleyen ustaları seyredebilirsiniz.

Binder1_036 Binder1_037 Binder1_038 Binder1_039 Binder1_040 Binder1_041 Binder1_042

↑ Back to top

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapın

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.